J. Šikuta: S pripomienkami sudcov správneho kolégia k NSS sa stotožňujem

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 4. decembra (TASR) – Pripomienky sudcov správneho kolégia ku kreovaniu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR považuje predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta za relevantné a vecné. „Plne sa s nimi stotožňuje,“ informovala o postoji šéfa NS hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Pripomenula aj Šikutov názor, že úprava prechodu výkonu správneho súdnictva z Najvyššieho súdu na Najvyšší správny súd musí byť jednoznačná, komplexná a nespochybniteľná.

„Za takú úpravu považuje len preloženie sudcu s jeho súhlasom, ako aj aparátu správneho kolégia na súd, ktorý bude správne súdnictvo vykonávať. Také riešenie je podľa neho jedinou možnou cestou k zachovaniu kontinuity rozhodovania v agende správneho súdnictva, ale aj rozvoja a skvalitňovania tejto oblasti súdnej činnosti,“ uviedla Važanová.

Šikuta podľa jej slov tiež oceňuje diskusiu o alternatívnych riešeniach pre sudcov NS, teda o možnom pohovore pred Súdnou radou SR a predložením majetkového priznania, upozorňuje však, že v legislatívnom zámere sa táto alternatíva nespomína.

Sudcovia Správneho kolégia NS SR požadujú automatický prechod sudcov spolu s administratívnym aparátom na Najvyšší správny súd (NSS) SR. Chcú tak zabrániť narušeniu kontinuity rozhodovania v agende správneho súdnictva. Vyplýva to z otvoreného listu sudcov Správneho kolégia Najvyššieho súdu SR poslancom Národnej rady (NR) SR. Vzhľadom na aktuálnu neistotu sudcov a zamestnancov Správneho kolégia NS SR podľa nich hrozí, že odborný personál správneho kolégia sa rozptýli do iných kolégií NS SR a externého prostredia. Nezabezpečenie personálnej a materiálnej kontinuity môže podľa nich ohroziť naplnenie očakávaní odbornej, ako aj laickej verejnosti v riadny a efektívny výkon správneho súdnictva.

O reforme justície a ústavných zmenách rokuje od štvrtkového (3.12.) rána parlament. Ich súčasťou je aj vytvorenie NSS.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *