Ján Mikas radí : Chrípka aj koronavírus sa prenášajú skôr, ako sa objavia príznaky !!!

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 2. decembra (TASR) – Vírus chrípky i nový koronavírus sa môžu prenášať z človeka na človeka skôr, než sa u infikovaného objavia prvé príznaky ochorení. „Ani chrípka a ani COVID-19 nie sú banálne ochorenia. Obe môžu mať ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a dokonca spôsobiť smrť,“ upozorňuje hlavný hygienik Ján Mikas.

V prípade chrípky býva riziko šírenia nákazy najvyššie prvých päť až sedem dní po tom, čo sa u človeka objavia príznaky. Infekčný môže byť aj deň pred príznakmi. „V prípade nového koronavírusu je u ľudí podstatne náročnejšie stanoviť dobu infekčnosti. Osoby sú infekčné, aj keď nemajú príznaky. Ak by sme to však mali zovšeobecniť, vo väčšine prípadov býva človek nákazlivý dva dni pred príznakmi ochorenia a nákazu môže šíriť najmenej desať dní po tom, čo sa uňho objavili prvé príznaky ochorenia COVID-19,“ vysvetlil Mikas. Pacienti s ťažkým priebehom môžu byť infekční aj dlhšie.

Podľa hlavného hygienika možno naraz ochorieť na chrípku aj COVID-19. „Pri ochorení jedným vírusom sa dokonca zvyšuje pravdepodobnosť nakazenia ďalším infekčným ochorením, či už vírusovým alebo bakteriálnym. Oslabený organizmus je totiž náchylnejší na ďalšie infekcie,“ ozrejmil. Súbežný priebeh môže významne zhoršiť zdravotný stav.

Chrípku a COVID-19 obvykle nie je možné rozoznať podľa príznakov. Hoci ich spôsobujú rôzne vírusy, príznaky oboch ochorení sú z veľkej časti podobné, vysvetlil hlavný hygienik. Definitívnu odpoveď môže dať len laboratórne vyšetrenie vzorky od pacienta.

Liečba oboch ochorení je v prvom rade symptomatická, čo znamená, že spočíva v zmierňovaní príznakov. Chorí môžu užívať lieky, ktoré znižujú teplotu, zmierňujú kašeľ či bolesť hlavy a kĺbov, prípadne potláčajú zápal dýchacích ciest. Aj v prípade mierneho priebehu ochorenia COVID-19 a chrípky Úrad verejného zdravotníctva SR dôrazne odporúča zostať doma a ochorenie „vyležať“.

Vo vážnejších prípadoch sa na liečbu používajú antivirotiká, teda lieky, ktoré bránia rozmnožovaniu vírusov, a tým môžu skrátiť trvanie infekcie. Antibiotiká sú proti vírusovým ochoreniam ako chrípka a COVID-19 neúčinné. Význam ich použiť má vtedy, ak sa k vírusovému ochoreniu pridruží bakteriálna infekcia.

Ak sa prejavia príznaky respiračného ochorenia, treba sa izolovať od ostatných a najprv telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. V prípade mimoriadnych zdravotných udalostí treba volať priamo na číslo 155 a informovať dispečing, že môžete mať ochorenie COVID-19.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Ján Mikas radí : Chrípka aj koronavírus sa prenášajú skôr, ako sa objavia príznaky !!!

  • 2. decembra 2020 at 13:04
    Permalink

    Ako je vôbec možné, že sa takáto kreatúra môže v systéme dostať na takéto miesto? Je to systémová chyba, alebo prirodzený následok pôvodného prírodného výberu, ktorý sa cez chaotický sčet udalostí objavil,

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *