Jemenská vláda a separatisti na juhu krajiny chcú vytvoriť nový vládny kabinet

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Rijád 10. decembra (TASR) – Medzinárodne uznaná jemenská vláda a separatisti na juhu krajiny plánujú do týždňa vytvoriť spoločný kabinet s cieľom realizovať mierovú dohodu sprostredkovanú Saudskou Arábiou. Vo štvrtok to oznámila vojenská koalícia vedená Rijádom, ktorú cituje agentúra AFP.

Znepriatelené strany sa dohodli na zostavení jemenskej vlády, v ktorej bude 24 ministrov vrátane členov separatistickej organizácie známej ako Južná prechodná rada (STC), uviedol pre saudskoarabskú agentúru SPA nemenovaný koaličný zdroj. Zloženie kabinetu bude známe po tom, ako súperiace strany stiahnu svojich vojakov z juhojemenského mesta Aden a provincie Abjan, dodal zdroj.

Cieľom tzv. Rijádskej dohody, podpísanej v novembri 2019, je zastaviť súperenie medzi Južnou prechodnou radou (STC) a spomínanou vojenskou koalíciou arabských krajín.

V zdĺhavej vojne proti húsíom, šiitským povstalcom podporovaným Iránom, sú vláda a STC technicky spojencami, avšak separatisti na juhu, ktorý bol v minulosti samostatnou krajinou – Južným Jemenom -, sa usilovali o opätovné odtrhnutie. Podporovali ich Spojené arabské emiráty (SAE), zatiaľ čo na strane medzinárodne uznanej vlády bola Saudská Arábia.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom