Juraj Soviar: Valiace sa hity vianočné

S príchodom bradatého sympaťáka, ktorý rozdáva sladkosti nielen deťom, začínajú sa na nás z rádií valiť opäť vianočné hity. Spúšťače sviatočnej nálady sú skrátka ,,neodolateľné“. Žiaľ, najmä tie anglo-americké. Tie vari nemajú konca kraja. V podvedomí sú zapichnuté tak hlboko, až to v duši bodá. Je to ako prazvláštne melodické (niekedy menej melodické) pichanie, ktoré už akosi jedinec v podstate ani nevníma.

Koledy vždy patrili ku sviatkom. O tom niet pochýb. Ku Vianociam zvlášť. No v tomto prípade je zarážajúci fakt, že aj tu popierame všetko pekné z domácej produkcie. Slovenské vianočné piesne a koledy patria do nášho kultúrneho dedičstva, s ktorým médiá nakladajú totálne barbarsky. Práve kvôli prevahe zámorskej produkcie sa dostali do úplného úzadia a možno ich počuť iba v prípade ojedinelej rozhlasovej publicistiky, sviatočných relácií. Duše oblaží, ak je všetko dávkované s mierou. Takže i v tomto prípade by mala fungovať v rámci pomeru šírenia piesní a kolied spravodlivosť. Ak už sú v drvivej prevahe tie vianočné americké hity, to môže čoskoro z našich sviatočných stolov (a zvykov) zmiznúť napríklad kapor. A nahradí ho moriak. Pokojne sa vám to môže zdať ako extrém, no logicky mi z toho nič iné nevyplýva.

No a Ježiško má tiež na mále. Pred takmer tridsiatimi rokmi sa nám tu totiž nanominoval Santa….On má svoje miesto a tradície úplne niekde inde. Nie je vôbec nepriateľský, ale k nám jednoducho nepatrí. Lenže o tom dnešní dorastenci i tí najmenší takmer vôbec nevedia. Rodičia im to nevysvetlia, ich starí rodičia na túto krásnu osvetu už nemajú silu a tí, ktorí by mohli, tak tým na to berú akýkoľvek možný priestor. Viem si živo predstaviť učiteľa na základnej, či nebodaj strednej škole ako smiešne musí pôsobiť na študentov, ktorí pri spomienke na naše ľudové tradície na neho gánia, vysmievajú sa, pískajú, alebo ho jednoducho ignorujú. So slúchadlami na ušiach, z ktorých sa valia anglo-americké vianočné hity. Ostáva iba dúfať, že im doma nedávajú darčeky do červenej pančuchy a nesiahnu po nich až 25. decembra skoro ráno.

Juraj Soviar

Zdieľajte článok:

9 thoughts on “Juraj Soviar: Valiace sa hity vianočné

  • 7. decembra 2018 at 21:33
   Permalink

   Pani Slavomíra, posledných pár rokov oslavujem aj Zimný slnovrat spolu s Vianocami…
   V našej rodine sa vďaka starej mame, ktorá bola na rozdiel od starého otca veriaca, dodržiavali aj cirkevné tradície…
   Veď vlastne vďaka nim máme koledy…
   Vlani som napísala malú spomienku na to, ako nám pripravila deťom pripravila „Mikuláša“, z ktorého sa tiež pomaly stáva podivný „hybrid“… Tiež sa začína podobať na Santu…
   Keď boli deti malé vysvetlila som im na rôznych príkladoch, kto nosí v ktorých krajinách darčeky na Vianoce…
   Zvyk, dávať si dary bol známy už od Slovanských čias, keď sa ľudia na sviatok Ovseňa, Oseňa obsypávali zrnom, aby mali bohatú úrodu…
   A ešte tá malá spomínaná spomienka na moje prvé stretnutie s Mikulášom… Vianoce, ktoré potom nasledovali boli posledné so starou mamou…
   http://devana.blog.pravda.sk/2017/12/05/a-zase-bude-chodit-mikulas/

   Reply
   • 8. decembra 2018 at 8:40
    Permalink

    Čo je krásne a dobré pretrvá, čo je škaredé a zlé, to zničí čas.No a koledy, to je to krásne, čo pretrvalo, nemusím byť veriaca, aby som to vnímala.Čo ide zo srdca, to ide do srdca.
    Národ, ktorý si nectí vlastné tradície, je ako zoťatý strom, strom bez koreňov, zahynie.
    Tá posledná veta o starej mame je smutná. Ale! Ľudia, ktorých sme milovali, nezomreli, ostanú tu stále, svojou múdrosťou, dobrotou a láskou budú žiť V NÁS ďalej.A nedala by sa tu vložiť nejaká pekná koleda, Devana ? Ja to neviem urobiť.Keď už o nich autor píše.

    Reply
    • 8. decembra 2018 at 9:50
     Permalink

     Vyskúšam pani Slavomíra, či prejde link:-)

     Reply
     • 8. decembra 2018 at 10:57
      Permalink

      Devana!
      PRE-KRÁ-SNE !!!
      A tá NAŠA ľubozvučná slovenčina !!! Srdce sa mi chveje !!!
      To okienko je ÚŽASNÉ–prostá KRÁSA–balzam na moju výtvarnú dušu !!!
      VEEEĽKÉ ĎAKUJEM !!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: