Kauza, ktorú vymysleli a zosnovali ľudia okolo Lipšica, Vladimíra Pčolinského a Borisa Kollára má pokračovanie, súd zamietol žalobu Čistého dňa voči N. Blahovej (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Lukᚹ Grinaj

Trnava 13. mája (TASR) – Okresný súd (OS) v Trnave vo štvrtok od rána prerokúva žalobu galantskej neziskovej organizácie Čistý deň na bývalú poslankyňu Národnej rady (NR) SR Natáliu Blahovú. Žaluje ju za neoprávnený zásah do dobrej povesti právnickej osoby, domáha sa ospravedlnenia a finančnej kompenzácie vo výške 60.000 eur.

Okresný súd v Trnave zamietol žalobu neziskovej organizácie Čistý deň so sídlom v Galante voči bývalej poslankyni Národnej rady SR Natálii Blahovej. Žalobca napadol spolu 105 výrokov, ktoré Blahová uviedla na adresu neziskovej organizácie. Žaloval ju za neoprávnený zásah do dobrej povesti právnickej osoby a žiadal ospravedlnenie a finančnú kompenzáciu vo výške 60.000 eur

Blahová v prestávke pojednávania uviedla, že v prípade jej vyjadrení o zisteniach v Čistom dni ide o výroky v čase výkonu jej mandátu na pôde parlamentu a v menšej časti pre médiá a podľa nej podliehajú poslaneckej imunite. „Sudkyňa v úvode pojednávania vyjadrila právny názor, že nie sú spôsobilé zasiahnuť do dobrej povesti,“ informovala Blahová. Uviedla, že v jej vyjadreniach išlo o informácie o výsledkoch z kontrol v zariadení Čistý deň, z poslaneckého prieskumu alebo to boli citácie výpovedí poškodených detí.

Pojednávanie pokračuje popoludňajšou časťou. Žalobca sa k doterajšiemu priebehu pre médiá nevyjadril.

Žaloba neziskovej organizácie, ktorú právne zastupuje Zuzana Tománková, nadväzuje na široko medializovanú kauzu galantského resocializačného zariadenia, na problémy ktorého upozornila exposlankyňa (vtedy za SaS) pred piatimi rokmi. Po prešetrení situácie postupne prišlo resocializačné zariadenie o akreditáciu, konal sa súd s dvoma bývalými zamestnancami pre sexuálny styk s maloletými chovankyňami a Čistý deň prišiel aj o strechu nad hlavou. Jednu z budov, ktoré využíval, vrátil Trnavskému samosprávnemu kraju na vyžiadanie v krátkom čase, o druhú budovu je TTSK s neziskovou organizáciou v súdnom spore.

„Súd zamietol žalobu s odôvodnením, že Blahová dostatočne preukázala pravdivosť svojich vyjadrení a tiež dal veľký dôraz na slobodu slova, ktorá je veľmi potrebná v takýchto citlivých kauzách, keď sa poukazuje na veci verejného záujmu,“ uviedol právny zástupca žalovanej strany Pavol Poláček. Blahová podľa jeho slov otvorila vážnu kauzu, za čo čelí sérii žalôb.

Zástupkyňa neziskovej organizácie Zuzana Tománková v reakcii na rozhodnutie súdu informovala, že podajú voči nemu odvolanie v zákonnej lehote. „Trváme na tom, že verejný činiteľ nemá takú bezbrehú slobodu slova, aby mohol bez ostychu klamať, aby to poškodzovalo dobré meno kohokoľvek,“ uviedla.
Exposlankyňa doplnila, že za svojimi výrokmi v súvislosti s Čistým dňom si stojí, na všetky má svedkov, listinné dôkazy či zistenia kontrolných orgánov.

Žaloba neziskovej organizácie nadväzovala na široko medializovanú kauzu galantského resocializačného zariadenia, na problémy ktorého upozornila exposlankyňa Natália Blahová (vtedy za Sloboda a Solidarita) pred piatimi rokmi. Po prešetrení situácie postupne prišlo resocializačné zariadenie o akreditáciu, konal sa súd s dvoma bývalými zamestnancami pre sexuálny styk s maloletými chovankyňami a Čistý deň prišiel o strechu nad hlavou. Jednu z budov, ktoré využíval, vrátil Trnavskému samosprávnemu kraju na vyžiadanie v krátkom čase, o druhú budovu je TTSK s Čistým dňom v súdnom spore.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *