Kauzou televíznych zmeniek sa bude odvolací súd zaoberať od utorka

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 13. decembra (TASR) – Kauzou televíznych zmeniek TV Markíza, v ktorej senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) uznal Mariana K. a Pavla R. koncom februára tohto roka za vinných z ich falšovania, sa odvolací Najvyšší súd (NS) SR bude zaoberať od začiatku budúceho týždňa.


      Senát 4T v zložení Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková vytýčil verejné zasadnutie vo veci na utorok (15. 12.) a na stredu (16. 12.). Na zasadnutí, ktoré je naplánované v súlade s protiepidemiologickými opatreniami a s obmedzeným vstupom verejnosti, sa bude rozhodovať o odvolaní sa oboch procesných strán – teda obžalovaných aj dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu. Pôvodne sa malo o odvolaniach voči verdiktu prvostupňového súdu rozhodovať už v novembri, ale pre pandemickú situáciu NS SR verejné zasadnutie zrušil.


      Senát ŠTS predsedu Emila Klemaniča odsúdil dvojicu 27. februára na 19-ročný trest odňatia slobody. Marian K. dostal aj peňažný trest 10.000 eur. Obaja požiadali po záverečnom slove o konanie v neprítomnosti, a tak si rozsudok osobne nevypočuli. Klemanič, okrem iného, v odôvodnení rozsudku uviedol, že prepis komunikácie Mariana K. cez aplikáciu Threema a výpoveď bývalého príslušníka SIS Petra Tótha výrazne posilnili obžalobu.


      Pri výške trestu súd podľa jeho slov zohľadnil vysoké sumy, ktoré si za zmenky obžalovaní pýtali. Nárok na náhradu škody nebol Markíze priznaný vzhľadom na to, že skutočná škoda nevznikla, keďže zmenky neboli nikdy vyplatené. Prokurátor pôvodne požadoval pre obžalovaných 20-ročný trest odňatia slobody.


      Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Získali by tak 69 miliónov eur. Vo veci Štefana Á. otvoril ŠTS v Pezinku pojednávanie 20 novembra.


      Marian K. je zatiaľ jesenným verdiktom ŠTS neprávoplatne oslobodený spod obžaloby z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Odvolaním prokurátora sa bude zaoberať NS SR. Pavol R. je zase obžalovaný s členmi slovenského podsvetia aj z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej. V tomto prípade je najbližšie pojednávanie naplánované pred Okresným súdom Bratislava I na február 2021.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *