Kazcyňski: Poľsko bude pokračovať v reformách súdnictva

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Varšava 21. decembra (TASR) – Poľsko bude pokračovať v snahe o reformu svojho súdneho systému. Povedal to v pondelok poľský vicepremiér a predseda tamojšej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski v rozhovore pre poľský denník Rzeczpospolita, z ktorého citovala agentúra DPA.

Reformy súdnictva, ktoré vládna PiS presadzuje už od svojho nástupu k moci v roku 2015, vyvolali kontroverzné reakcie v Poľsku i zahraničí. Poľsko sa pre ne dostalo do sporov s Európskou komisiou (EK), podľa ktorej reformy podkopávajú nezávislosť tamojšieho súdnictva. EK v tejto veci vedie proti Poľsku už niekoľko právnych konaní.

„Chceme ukončiť fenomén závislosti súdov v Poľsku od opozície,“ uviedol Kaczyňski. Ďalej uviedol, že sudcovská samospráva v Poľsku funguje prakticky „za hranicami štátu“, čo podľa neho nemôže ďalej takto pokračovať.

Kaczyňski zopakoval, že štruktúra poľského justičného systému je čisto vnútroštátnou záležitosťou a odmietol tvrdenia, že by v Poľsku dochádzalo k poklesu v nezávislosti súdnictva. Dodal, že ďalšie reformy by mohli viesť k zmenám v systéme ako takom, ale tiež k výmene niektorých sudcov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *