Kde je teraz Korčok a nevykrikuje o ľudských právach Assangea ako v prípade Navaľného

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Londýn 30. apríla (TASR) – Pokračujúce väznenie zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea poškodzuje slobodu tlače v Británii. Vyhlásil to v piatok šéfredaktor oficiálnych webových stránok WikiLeaks Kristinn Hrafnsson.


      „Skutočnosť, že Julian je stále vo väzbe, závažným spôsobom oslabuje tvrdenia Spojeného kráľovstva o tom, že krajina je ochrancom slobody tlače na celom svete,“ povedal novinárom Hrafnsson, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.


      Londýnsky súd v januári zamietol požiadavku Spojených štátov na vydanie Assangea, ale zároveň neumožnil jeho prepustenie na kauciu, pokým neprebehne konanie vo veci odvolania USA voči tomuto verdiktu.


      Assange, 49-ročný Austrálčan, je v Spojených štátoch hľadaný za to, že v roku 2010 prostredníctvom WikiLeaks zverejnil 500.000 tajných dokumentov, ktoré obsahovali podrobnosti o vojenských operáciách v Afganistane a Iraku. Aktivista čelí celkovo 18 obvineniam.


      V prípade usvedčenia mu hrozí 175 rokov za mrežami, on i jeho právnici však dlhodobo tvrdia, že prípad bol politicky stimulovaný počas funkčného obdobia bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, podotýka AFP.


      Assangeovi stúpenci plánujú v nedeľu na druhé výročie jeho prevozu do londýnskej väznice Belmarsh tichou demonštráciou upriamiť pozornosť na aktivistovo pretrvávajúce väznenie. Rovnaký cieľ majú aj na pondelok – Svetový deň slobody tlače.


      Členka Assangeovho právnického tímu Jennifer Robinsonová uviedla, že podmienky vo väznici Belmarsh sú „veľmi náročné“ a Assange ostáva po rokoch obmedzovania osobnej slobody stále „veľmi izolovaný“.


      Robinsonová i Hrafnsson vyzvali administratívu prezidenta USA Joea Bidena na stiahnutie obvinení voči Julianovi Assangeovi, ako aj austrálsku vládu, aby v Assangeovom záujme robila viac.


      Austrálčana držia v zmienenom prísne stráženom zariadení odvtedy, ako ho v roku 2019 uznali za vinného za nedodržanie podmienok prepustenia na kauciu po jeho násilnom vyvlečení z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa ukrýval sedem rokov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *