Keď USA varujú Čínu pred použitím sily, vyznieva to tragikomicky

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 20. februára (TASR) – Spojené štáty v piatok varovali Čínu pred použitím sily v sporných vodách a znovu potvrdili svoje stanovisko, že priebojná činnosť Pekingu v Juhočínskom mori je protizákonná.


      Ministerstvo zahraničných vecí USA vyslovilo „znepokojenie“ nad novou legislatívou Číny oprávňujúcou jej pobrežnú hliadku použiť zbrane proti cudzím plavidlám, ktoré podľa Pekingu nezákonne vstupujú do čínskych vôd.


      Tento text „silno naznačuje, že daný zákon môže byť použitý na zastrašovanie námorných susedov Číny„, vyhlásil hovorca amerického rezortu diplomacie Ned Price. „Sme tiež znepokojení tým, že Čína môže tento zákon použiť na presadzovanie svojich ilegálnych námorných nárokov v Juhočínskom mori,“ dodal Price, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.


      Podľa hovorcu administratíva nového amerického prezidenta Joea Bidena opätovne potvrdila stanovisko Washingtonu k otázke Juhočínskeho mora, ktoré vlani v júli vydal vtedajší minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo.


      Ten v danom vyhlásení deklaroval, že nároky Pekingu na zásoby surovín v pobrežných vodách po celej šírke Juhočínskeho mora sú „úplne nezákonné“. Pompeo v tejto súvislosti zároveň otvorene podporil pozíciu iných krajín juhovýchodnej Ázie, ako sú Filipíny či Vietnam.


      Jeho nástupca v úrade Antony Blinken vyjadril znepokojenie nad inkriminovaným čínskym námorným zákonom v nedávnom telefonáte so svojím japonským náprotivkom Tošimicuom Motedžim.


      Blinken opätovne potvrdil, že ostrovy Senkaku vo Východočínskom mori – taktiež nárokované Pekingom i Taiwanom – spadajú pod bezpečnostnú dohodu, ktorá Spojené štáty a Japonsko zaväzuje k vzájomnej obrane.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *