KOLÍKOVÁ PODÁVA DEMISIU (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Foto: TASR – Jaroslav Novák

Bratislava 23. marca (TASR) – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) podáva demisiu. Informovala o tom na utorkovej tlačovej konferencii predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Ak sa koaličná kríza nevyrieši do začiatku ďalšieho týždňa, demisiou hrozí aj Remišová. Strana naďalej trvá na zotrvaní v štvorkoalícii a na personálnej výmene premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Netrvá však na tom, aby z vlády odišiel úplne.

„Z vlády odchádza ministerka Kolíková,“ uviedla Remišová s tým, že ide o Kolíkovej osobné rozhodnutie. Remišová sa s ním nestotožňuje. Šéfka Za ľudí a vicepremiérka zároveň pripustila svoju vlastnú demisiu. „Keď uvidíme, že rokovania nikam nevedú, čo sa, dúfam, nestane, oznámim svoje rozhodnutie tak, ako to dnes oznamuje ministerka Kolíková,“ doplnila Remišová.

Za termín svojho rozhodnutia označila nasledujúci pondelok (29. 3.). Chce, aby sa kríza vyriešila ešte pred pokračovaním aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR. „Neberte to ako ultimáta, skôr to berte ako úprimnú snahu, aby sa táto vládna kríza vyriešila,“ poznamenala. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) dodal, že ak dôjde k demisii predsedníčky, bude ju nasledovať. Zopakoval, že jeho pozícia je k dispozícii.

„Nemôžem povedať, že by som na zmeny v rámci justície nemala podporu koaličných partnerov, rovnako nemôžem povedať, že by som nemala podporu zo strany premiéra,“ skonštatovala Kolíková s tým, že na zásadné zmeny v justícii však treba pokojnú a stabilnú atmosféru. Poukázala pritom na napätie a vzťahy medzi partnermi. Za dôležitý moment pre svoje rozhodnutie označila vyjadrenie premiéra, že jej demisia by mohla prispieť k vyriešeniu koaličnej krízy. Naďalej je presvedčená, že štvorkoalícia má potenciál pokračovať v zmene štýlu vládnutia.

Kolíková je pripravená sa na ministerstvo spravodlivosti vrátiť, ak uvidí, že požiadavky na rekonštrukciu vlády sú splnené. Šéfka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská doplnila, že strana mieni Kolíkovú podporovať za ministerku spravodlivosti, ak dôjde k rekonštrukcii vlády.

Na otázku o možnom presune Matoviča na nový post vicepremiéra pre boj s korupciou reagovala Remišová tým, že by záležalo na kompetenciách a náplni práce v tejto pozícii. Považuje za predčasné sa o tom teraz baviť. Kolíková dodala, že za legitímnu považuje aj otázku, koľko členov by následne mal kabinet. „Lebo to znamená aj iný pomer síl v rámci hlasovania vo vláde,“ ozrejmila. Presun Matoviča na inú pozíciu v exekutíve podľa nej „nie je v nesúlade“ s požiadavkou Za ľudí na personálnu výmenu na poste predsedu vlády.

Kolíková podala demisiu po tom, ako premiér Igor Matovič (OĽANO) v nedeľu (21. 3.) oznámil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Podmienkou je odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) z vlády (už odstúpil, pozn. TASR), odstúpenie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej i podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *