Koľko skúšok bude nevyhnutných na to, aby sme odobrili použitie vakcíny Sputnik V? (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Františšek Iván

Šarišské Michaľany 16. marca (TASR) – Myši a morčatá, na ktorých sa v Šarišských Michaľanoch testovala ruská vakcína Sputnik V, skúšku prežili. V utorok o tom informoval Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách spoločnosti Imuna Pharm. Skúškou bezpečnosti sa zisťovali potenciálne nežiaduce prímesi z výroby.

„Testovanie prebiehalo na piatich myškách a dvoch morčatách, čo sa týka komponentu jeden, a takisto aj komponent dva bol testovaný na piatich myškách a dvoch morčatách. Skúška trvala sedem dní. Celé pozorovacie obdobie sa neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti a žiadne zviera ani neuhynulo, čiže skúška dopadla s vyhovujúcim výsledkom,“ povedal Ryzner.

Ako ďalej povedal, na testovaní spolupracujú s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied. „Časť jedného testovania vykonáme na zvieratách a zvyšok budú pokračovať v testovaní oni. Ide o imunizáciu myší. Po 14 dňoch imunizácie sa myškám odoberie krv, získa sa sérum a následne to sérum bude analyzovať biomedicínske centrum,“ vysvetlil Ryzner.

Informáciu o distribúcii vakcín Sputnik V podľa členky dozornej rady Imuna Pharm Adriany Kamarásovej zatiaľ nemajú. Sú však na ňu pripravení. Vo fabrike sa má uskutočniť audit za účasti zástupcov výrobcu z Ruska. „Máme avizovaný audit, malo by to byť vyslovene formálneho charakteru, kde by mali kontrolovať skladovacie podmienky,“ priblížila.

Ako doplnil člen predstavenstva Imuna Pharm Karol Bačo, vo svete je v súčasnosti približne 13 vakcín, ktoré sú schválené niektorou z agentúr. Zároveň pripustil, že na Slovensko prídu ďalšie. „Určite áno, sú tu ďalšie, ktoré budú prihádzať, na druhej strane, dnes to nemôžeme ešte konkretizovať,“ dodal Bačo.

Spoločnosť, v ktorej sú uskladnené vakcíny Sputnik, zaznamenáva enormný záujem o vakcínu aj očkovanie. To však nezabezpečuje. Celkovo im prišlo 200.000 kusov vakcín, čo vystačí pre 100.000 ľudí. V závode budú dovtedy, kým rezort zdravotníctva nedá pokyn na distribúciu.

Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V. Už bývalý minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) udelil na používanie neregistrovanej vakcíny výnimku. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Koľko skúšok bude nevyhnutných na to, aby sme odobrili použitie vakcíny Sputnik V? (aktualizované)

  • 16. marca 2021 at 11:48
    Permalink

    Kedy začnete skúšky na vakcínach Astra Zeneca ? Alebo, nestačia už desiatky mŕtvych? To ste až tak servilní zločincom spoza ostnatého plota? Kde je Vaša ľudská dôstojnosť, lebo odbornú nemáte žiadnu!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *