Komentár Richarda Sťahela: Takmer všetky revolúcie znamenali nakoniec občiansku vojnu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


 

Takmer všetky revolúcie znamenali nakoniec občiansku vojnu. Bol by som rád keby si revolucionári dnešných dní niečo o tom naštudovali. Aby potom neboli prekvapení, keď sa ich želania splnia.


Mám návrh ako vyriešiť značnú časť problémov slovenskej politiky. Niektorým sa bude zdať romantický, ale celkom určite bude protiústavný. Takže čo takto podmieniť pasívne volebné právo
a) absolvovaním skúšky z predmetov Teória štátu a práva a Politický a ústavný systém SR,
b) bezpečnostnou previerkou?

Myslím, že skutočne dôsledná bezpečnostná previerka by spoľahlivo vyradila z politického života väčšinu ľudí, ktorí zázračne zbohatli hlavne v dôsledku aktivít zo začiatku 90. rokov minulého storočia a tiež všetkých tých čo sa motali okolo takéhoto „podnikania“. Odpadol by tak nekonečný kolotoč odhalení o tom kto s kým chodil na dovolenky alebo na kávu, kto s kým sedel v dozornej rade firmičky čo zakapala skôr než vyplatila koho mala, kto kde zabudol priznať pár miliónikov na dani, alebo si ich pár rovno vypýtal od štátu, o tom kto je slušný a kto neslušný a tak ďalej a tak podobne.

Základné znalosti o fungovaní ústavného a politického systému by nás zas ušetrili insitných návrhov spravodlivo rozhorčených, čo sa zhodou okolností a nízkych požiadaviek slovenského voliča na svojich zástupcov dostali k verejnej funkcii a až v nej zisťujú aké má kto vlastne kompetencie a kto je za čo zodpovedný. Možno by tak politika mohla byť opäť o návrhoch na riešenia aspoň niektorých z tej kopy roky neriešených problémov čo skutočne trápia obyvateľov tejto krajiny.

Zdroj:


Richard Sťahel, autor je filozof

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Komentár Richarda Sťahela: Takmer všetky revolúcie znamenali nakoniec občiansku vojnu

  • 9. marca 2018 at 11:55
    Permalink

    Super nápad. Demokracia je aj tak contradictio in adjecto. Na svete vládly väčšinou svne bez zábran.

    Reply
    • 9. marca 2018 at 13:08
      Permalink

      pardon …vládli…..mea culpa

      Reply
  • 9. marca 2018 at 12:19
    Permalink

    Aká bola korupcia za socializmu, keď všetky podniky boli štátne ?

    Ukradnutých 40 tehál zo stavby ? Saláma spod pultu ? Dcérka na vysokej ? „Miestečko“ v poradovníku ?

    ……………..

    Reply
    • 9. marca 2018 at 13:13
      Permalink

      Korupcia je teraz a netreba sa pozerať iba hore, stačí sa pozrieť okolo seba! To by bolo príkladov ! Začať od seba, tam je začiatok!

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *