Kolíková: Momentálne nevidím dôvod uvažovať nad svojím odchodom

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 4. januára (TASR) – Nezávislá kontrolná komisia, ktorá má prešetriť úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského i jeho skoršie zranenie oka, má 17 členov. Sú medzi nimi koaliční i opoziční poslanci Národnej rady SR, nominant prezidentky SR Zuzany Čaputovej, verejnej ochrankyne práv, predstavitelia médií či odborníci zo zahraničia. Komisia v pondelok schvaľovala svoj štatút. Členovia podpísali záväzok mlčanlivosti. Informovať budú verejnosť až o záveroch prešetrovania, o ktorých budú hlasovať. Oznámila to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Mária Kolíková (Za ľudí) momentálne nevidí dôvod uvažovať nad svojím odchodom z postu ministerky spravodlivosti pre prípad úmrtia policajného exprezidenta Milana Lučanského. Vyhlásila to v pondelok s tým, že táto mimoriadna udalosť je politicky zneužívaná. Demisia v tejto chvíli by bola podľa nej prejavov zbabelosti. Deklaruje, že urobí všetko preto, aby bol prípad riadne prešetrený. Ak sa ukáže, že v niečom pochybila, ministerka je pripravená tomu čeliť. Kolíková je na základe doterajších informácií presvedčená, že v prípade smrti Lučanského išlo o samovraždu.

Komisia by mala komunikovať i s rodinou Lučanského. O záveroch bude komisia hlasovať. Ak niekto nebude súhlasiť, bude môcť zdôvodniť prečo.

Ministerka tiež priblížila, že plánujú publikovať niektoré dokumenty, pri ktorých riziko ohrozenia vyšetrovania dopredu zvážia. „Kamerové zábery nemôžeme zverejniť,“ skonštatovala. Marilo by sa tým trestné konanie.

Bývalý policajný prezident Lučanský zomrel v stredu 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým vo väzbe pokúsil o samovraždu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *