Korčok: Británia a EÚ by obchodnú dohodu mali podpísať 30. decembra

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Londýn/Bratislava 28. decembra (TASR) – Podpis dohody o obchodných vzťahoch medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou je naplánovaný na 30. decembra 2020. Uviedol to v pondelok slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS).

Členské štáty Európskej únie v pondelok jednohlasne schválili predbežnú pobrexitovú obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom, ktorú vyjednávači dosiahli ešte 24. decembra.

„Aby sme nemuseli čo i len na niekoľko týždňov fungovať v režime „bez dohody“, je ambíciou Slovenskej republiky, našich partnerov a inštitúcií EÚ prispieť k predbežnému, ale plnohodnotnému uplatňovaniu dohody už od 1. januára 2021,“ píše Korčok.

Minister dodal, že všetky úkony potrebné na ukončenie riadneho ratifikačného procesu, rešpektujúc postavenie a kompetencie inštitúcií EÚ, sa uskutočnia najneskôr do 28. februára 2021 – dátumu, dokedy je možné dohodu predbežne uplatňovať.

To, či rozhodnutie o súhlase a uplatňovaní dohody od prvých dní nadchádzajúceho roka členské štáty EÚ prijmú, bude podľa jeho slov známe 29. decembra 2020.

Pripomenul, že predpokladom schválenia príslušného rozhodnutia Rady EÚ je posúdenie textu zmluvy na národných úrovniach v 27 členských štátoch, ktoré musia vyslať jednomyseľný súhlas s obsahom i so zvoleným postupom.

„V prípade súhlasu členských štátov a schválenia rozhodnutia Radou EÚ nastane moment podpisu (30. decembra 2020) a uverejnenia rozhodnutia v Úradnom vestníku EÚ 31. decembra 2020,“ napísal Korčok.

„V procese rokovaní sme intenzívne presadzovali záujmy SR,“ píše Korčok. Samotný obsah a rozsah dohody preto nie je pre Slovensko a ostatné členské štáty prekvapením. Finálny text je však výsledkom politického kompromisu, t.j. limitovaných ústupkov na oboch stranách, dodal.

Pozícia Slovenska k dohode bude podľa Korčoka výsledkom prebiehajúcej analýzy na úrovni všetkých zainteresovaných rezortov, pričom celý proces prebieha v mimoriadne rýchlom časovom slede.

„Vyžadujú si to okolnosti schvaľovania na úrovni EÚ s cieľom vyhnúť sa núdzovým opatreniam a zabezpečiť fungovanie podľa vyrokovanej zmluvy,“ napísal.

Dohoda podľa jeho slov pozostáva z dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, dohody o bezpečnostných postupoch pri výmene a ochrane utajovaných skutočností a dohody o spolupráci pri bezpečnom a mierovom využívaní jadrovej energie.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *