Korčok je nadšený: Európsky aj zahraničný výbor odsúhlasili návrh Bezpečnostnej stratégie SR

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 19. januára (TASR) – Návrh Bezpečnostnej stratégie SR v utorok odsúhlasil Výbor Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti aj Zahraničný výbor NR SR. Zahraničný výbor zároveň odporučil aj schválenie návrhu Obrannej stratégie SR.

Odsúhlasenie bezpečnostnej stratégie ocenil na sociálnej sieti minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý sa na výboroch zúčastnil ako predkladateľ návrhu. Poslancov vyzval, aby prekonali stranícke rozpory. Poznamenal, že ak nebudeme doma jednotní, nepomôže žiadny silný partner. „Potešilo ma, že poslanci do veľkej miery vypočuli moju prosbu a výzvu, proti dokumentu hlasoval jediný poslanec vo výbore pre európske záležitosti. V zahraničnom výbore nebol proti nikto,“ komentoval.

Bezpečnostná stratégia SR konštatuje, že globálna bezpečnosť sa vo viacerých ohľadoch zhoršila, čo má priamy dosah na bezpečnosť a odolnosť SR. Hrozby a výzvy, ktorým čelíme, sú čoraz zložitejšie, previazanejšie, bezprostrednejšie a majú väčšie dôsledky na našu bezpečnosť. Dokument pomenúva aktuálne hrozby a oblasti, ktorým sa treba na udržanie bezpečnosti venovať.

Obranná stratégia SR určuje základné prístupy Slovenska k zabezpečovaniu svojej obrany. Okrem nadväznosti na novú Bezpečnostnú stratégiu SR definuje konkrétne a aktuálne východiská obrannej politiky, jej ciele, spôsoby a nástroje ich napĺňania. SR v nej deklaruje zodpovednosť za vlastnú obranu. V rámci kolektívnej obrany označuje ako najúčinnejší spôsob členstvo v NATO.

Predchádzajúci vládny kabinet schválil Obrannú stratégiu SR a Bezpečnostnú stratégiu SR jednohlasne v októbri 2017. Do Národnej rady SR dokumenty neboli predložené, preto ich Slovensko definitívne neodobrilo. Posledné parlamentom schválené stratégie sú z roku 2005.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Korčok je nadšený: Európsky aj zahraničný výbor odsúhlasili návrh Bezpečnostnej stratégie SR

  • 19. januára 2021 at 19:07
    Permalink

    Páni Korčok, Naď , TT Pako, Tupý kisko kolík vrátane slušnoslovákov a vládnej svoloče. Ubezpečujem Vás, že ak sa Vám podarí vyprovokovať konflikt s Ruskom a budem povolaný do armády, budem prvý, ktorý bude od chrbta strieľať do tých svíň, ktoré budú mať na rukávoch najviac hviezdičiek.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *