Korčok sa najnovšie stará už aj do Venezuely, asi dostal nové príkazy ,,odniekiaľ“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Jakub Kotian

Bratislava/Caracas 25. februára (TASR) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok vo štvrtok odsúdil rozhodnutie Venezuely vyhostiť veľvyslankyňu EÚ Isabel Brilhanteovú Pedrosovú a vyzval na odvolanie tohto rozhodnutia.

„Toto rozhodnutie povedie iba k ďalšej kríze a medzinárodnej izolácii (Venezuely),“ uviedol na sociálnej sieti Twitter.

Európska únia už predtým vyhostenie odsúdila a reagovala, že Venezuela prekoná súčasnú politickú a hospodársku krízu iba prostredníctvom dialógu a rokovaní. Vyhostenie veľvyslankyne však podľa EÚ snahy o dialóg podkopáva.

Venezuela vyhostila Brilhanteovú Pedrosovú v reakcii na nové sankcie EÚ voči 19 popredným venezuelským činiteľom spätým s režimom Nicolása Madura. V utorok ju vyhlásili vo Venezuele za personu non grata a dali jej 72 hodín na opustenie krajiny.

Maduro veľvyslankyňu EÚ Brilhanteovú Pedrosovú vyhlásil za nežiaducu osobu aj vlani v júli po predošlom kole sankcií voči venezuelským predstaviteľom. Vláda neskôr od tohto kroku upustila.

Rada EÚ pre zahraničné veci v pondelok rozhodla, že rozšíri platný sankčný zoznam voči juhoamerickej Venezuele aj na tie osoby, ktoré sú zodpovedné za činy a rozhodnutia podkopávajúce demokraciu a právny štát v tejto krajine alebo za závažné porušovanie ľudských práv. Cielené opatrenia, ktoré majú podobu zmrazenia účtov a zákazu vycestovania do EÚ, sa dotýkajú už 55 jednotlivcov.

EÚ rozšírila zoznam osôb, na ktoré uvalila sankcie po decembrových parlamentných voľbách. V nich Maduro po bojkote opozície získal absolútnu kontrolu nad parlamentom. Výsledky volieb neuznali EÚ, Spojené štáty ani takzvaná limská skupina združujúca niektoré krajiny Latinskej Ameriky a Kanadu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Korčok sa najnovšie stará už aj do Venezuely, asi dostal nové príkazy ,,odniekiaľ“

  • 26. februára 2021 at 9:10
    Permalink

    Takže sankcie voči Venezuele vzájomný dialóg prehlbujú a sú konštruktívne, kdežto reakcia na toto zasahovanie do vnútorných záležitostí suverénnej krajiny sú jeho podkopávaním, zaujímavé.
    A tomu nášmu zahraničnému tupelu z ktorého zadku aktuálne trčí hlava keď sa tak fundovane vyjadruje?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *