Krajčí sa zhoduje s Krčmérym: Očkovanie by malo chrániť aj pred novou mutáciou koronavírusu. Nová mutácia je už pravdepodobne aj na Slovensku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


 Bratislava 22. decembra (TASR) – Nová mutácia koronavírusu, ktorá sa potvrdila vo Veľkej Británii, je už pravdepodobne aj na Slovensku, uviedol na sociálnej sieti minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Odborníci ministerstva a Úradu verejného zdravotníctva SR momentálne podľa Krajčího hľadajú najrýchlejšie riešenie na skríning pozitívne testovaných na Slovensku aj na nový variant vírusu. Zároveň sa realizuje zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie, zameraný na dodržiavanie karantény a následného testovania na území SR.


      „Aj vzhľadom na nemalú časť našich obyvateľov, ktorí pendlujú medzi Anglickom a Slovenskom, je pravdepodobné, že nová mutácia koronavírusu už na Slovensku je prítomná,“ skonštatoval minister s tým, že aj tvar našej krivky je veľmi podobný ako krivka v postihnutých častiach Anglicka. Potvrdzovať by to mohlo aj vysoké premorenie niektorých marginalizovaných komunít.


      „Na Slovensku všetky významné laboratóriá na vyšetrovanie PCR vzoriek zatiaľ spoľahlivo detekujú aj nový infekčnejší variant koronavírusu,“ ubezpečil Krajčí. Nový typ sa dá podľa neho dobre zachytiť aj antigénovým testom. Ako však dodal, vzhľadom na vysoké reprodukčné číslo nového variantu koronavírusu bude boj s ním o 40 percent ťažší ako s pôvodným typom. Priebeh ochorenia u nového variantu je podľa ministra oproti pôvodnému typu bez podstatných zmien. Zdôraznil, že záchranou pred totálnym premorením populácie, ktoré bude sprevádzať kolaps nášho zdravotného systému, je najmä očkovanie.


      Vzhľadom na situáciu minister opäť vyzval občanov na striktné dodržiavanie zákazu vychádzania a prijatých opatrení. Základom je podľa neho nedostať sa do úzkeho kontaktu s ľuďmi mimo svojej domácnosti. „Od zodpovednosti ľudí bude záležať účinnosť súčasného lockdownu, ktorý je, čo sa týka reštrikčnosti, jedným z najmäkších v Európe. Vláda vložila veľkú dôveru do ľudí,“ skonštatoval.

V. Krcméry dodáva, že proti ochoreniu COVID-19, ktoré sa v najbližšom čase rozbehne aj na Slovensku, by malo chrániť aj pred novou mutáciou koronavírusu.


      „Tento mutant má jednu dobrú a jednu zlú vlastnosť. Tá zlá je, že má kratšiu inkubačnú dobu a rýchlejšie sa šíri,“ uviedol infektológ. „Dobrá správa je, že sa zdá, že má nižšiu mortalitu, menej zabíja. A že je menej ťažkých prípadov,“ dodal.


      „Bude zaujímavé, ako sa Európska únia vyrovná s novou mutáciou vírusu. Očkovanie by malo chrániť aj pred ňou,“ povedal. Dodal, že dodržiavanie stanovených pravidiel a odporúčaní je dobrou prevenciou aj proti šíreniu tejto mutácie vírusu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *