Krajčí vo svojej agónii nás presviedčal o zlepšovaní Covid situácie. Čítajte to zlepšenie podľa Krajčího

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Žilina 12. marca (TASR) – Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v Žilinskom kraji stúpla v 10. kalendárnom týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 15,1 percenta, čo predstavuje chorobnosť 460,9 chorého na 100.000 obyvateľov. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline.

Chorobnosť stúpla najmä vo vekovej skupine nad 60 rokov o 37,3 percenta a v okrese Námestovo o 48,2 percenta. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola v skupine do piatich rokov – 1490,4 chorého na 100.000 obyvateľov. „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 0,7 percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal prínosových dutín,“ uviedla Košecká.

Pri chrípke a jej podobných ochoreniach evidoval RÚVZ 44 hlásení, čo predstavuje 15,6 chorého na 100.000 obyvateľov. „V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla chorobnosť o 6,83 percenta. Chorobnosť stúpla najmä vo vekovej skupine od 20 do 59 rokov o 127,27 percenta. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola u detí do piatich rokov – 47,8 chorého na 100.000 obyvateľov,“ doplnila Košecká.

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) kritizuje manuál Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR týkajúci sa triáže pacientov, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť. Podľa asociácie takýto materiál porušuje práva pacientov, preto ho považuje za „neprijateľný“.

Dokument poukazuje na to, komu má byť poskytnutá intenzívna starostlivosť v kritickej situácii, ktorá prináša obmedzené kapacity v zdravotníckych zariadeniach z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Podľa asociácie je tento materiál v rozpore so zákonom o zdravotnej starostlivosti, s Chartou práv pacientov v SR, ďalej s Európskou chartou práv pacientov a aj s Ústavou SR.

„Z týchto dokumentov jednoznačne vyplýva, že nie je možné obmedziť právo ktoréhokoľvek pacienta na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v potrebnom rozsahu a kvalite odborným usmernením MZ SR,“ hovorí asociácia, podľa ktorej mali namiesto rozsiahlejšej diskusie na pripomienkovanie materiálu len jeden deň.

Upozornila tiež na to, že materiál môže priniesť nedorozumenia a chybné, nielen etické, ale aj právne rozhodnutia. „Odborné usmernenie nechráni pred právnou zodpovednosťou lekára, ktorý na základe skóre rozhodne o tom, ktorého pacienta napojí, respektívne nenapojí na pľúcnu ventiláciu, za súhlasu druhého lekára,“ poznamenala AOPP.

Od MZ SR žiada, aby namiesto prípravy krízových riešení hľadalo spôsoby, ako predísť kolapsu nemocníc. Riešenie, ako zmierniť nápor pacientov na slovenské nemocnice vidí asociácia v posilnení liečby pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 v ambulanciách lekárov prvého kontaktu či v domácom prostredí.

Ako vo štvrtok (11. 3.) uviedol štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura, dokument môže byť veľmi kvalitným odporúčaním pre lekárov prvého kontaktu na urgentných príjmoch, na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny alebo v teréne pre tých, ktorí priamo prichádzajú k pacientom, aby sa nerozhodovali len na základe subjektívnych kritérií, ale na základe nejakých objektívnych dát, ktoré majú základ aj v zahraničnej literatúre.

Na základe bodovacieho systému, ktorý zahŕňa dve oblasti – chronické ochorenia a ich závažnosť a krehkosť pacienta, čiže jeho závislosť na iných, sa pacientovi následne poskytne buď intenzívna, konzervatívna alebo paliatívna starostlivosť. Podľa Stachuru nezostane žiaden pacient bez zdravotnej starostlivosti.

Rozhodovanie sa má podľa tvorcov materiálu, medzi ktorými sú napríklad lekár a bioetik Jozef Glasa či právnik Ivan Humeník, diať na základe transparentných a pochopiteľných kritérií.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *