Krutá realita, ktorú priniesla pandémia

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ľuboš Blaha (SMER-SD) opísal stav spoločnosti, v ktorej sa ocitla v čase pandémie. Svoj status začína „Zhrňme si, čo vo svete priniesla pandémia za ten rok, čo o nej počúvame. A nič tým nenaznačujem…“

1. Zisky farmafiriem vyleteli do astronomických výšin. Veľké korporácie a mocnosti môžu vakcínami vydierať celý svet.

2. Tí najmocnejší takto získali neuveriteľnú moc a väčšinu chudobnejších krajín sveta to uvrhlo do ešte väčšej závislosti ako v minulosti. Nerovnosť sa prehlbuje. Strašidelne.

3. Ekonomika vo svete rastie, korporáciám sa skvele darí, no zamestnancov strašia prepúšťaním, zobrali im sociálne práva a pod zámienkou pandémie znížili mzdy.

4. Malý príklad. Zisky Amazonu od vypuknutia Covidu vzrástli o 14 miliárd dolárov. Majetok najbohatšieho človeka Jeffa Bezosa narástol o 70 miliárd.

5. Ako upozorňuje americký socialistický senátor Bernie Sanders, Amazon zároveň prestal svojim zamestnancom vyplácať rizikový príplatok a znížil ich životné štandardy.

6. Takto je to všade. Silní bohatnú, slabí chradnú. Korporácie pohltili skrachované malé podniky, dochádza k obrovskej koncentrácii ekonomiky. Väčší pes žerie.

7. Veľké koncerny sa zbavili konkurencie malých firiem a živnostníkov. Tých štátne opatrenia počas pandémie zmietli. To sa to podniká, keď malí nezavadzajú…

8. Korporátne stredné vrstvy dostali možnosť home-officov, čiže svoje zdravotné riziká znížili na minimum. Robotníci a manuálne pracujúci po celom svete ďalej makajú vo fabrikách a sú najviac vystavení zdravotným rizikám, najviac ich umiera a majú najnižšie platy.

9. Víťazom pandémie budú dôchodcovské korporácie a celkovo dôchodkové systémy. Zomreli státisíce dôchodcov po celom svete. Pre seniorov je pandémia pliagou, no niekto na tom výborne zarobí…

10. Po celom svete získali štáty diktátorské právomoci, ľuďom zakázali protestovať, odbory sa nemôžu brániť, sloboda je dnes podpultový tovar.

11. Tým pádom môžu rásť zisky veľkých firiem, ľudia sa nemajú ako brániť a blížime sa k neoliberálne utópii – ľudia prestávajú byť sociálne bytosti, sedia sami doma pred telkou, nakupujú online, ukončil sa spoločenský život…

12. Nikto sa nevzpiera, lebo sám nič nezmôže. Oddelili nás ako atómy. A keď niekto nesúhlasí s tým, čo sa tu deje, korporátne médiá ho označia za triedneho nepriateľa, konšpirátora a komunistu.

13. Ak chcete, aby sa ľudia dobrovoľne vzdali svojej slobody, šírte strach. Vojna. Pandémia. Pohroma. Zaberá všetko. Naomi Kleinová tomu hovorí – katastrofický kapitalizmus.

14. A medzitým, kým všetci hovoria o pandémii, pripravujú sa nové kšefty, nové vojny, nové pakty… Mocní sú mocnejší, slabí slabší. Ak ak nás raz aj vypustia z domáceho väzenia, už bude neskoro sa brániť.

15. Niekomu tá pandémia prišla neuveriteľne vhod. A nie, neboli to bežní seniori ani živnostníci. Boli to mocnosti, korporácie a miliardári. Kuknite si ich zisky za posledný rok a pochopíte všetko.

Čo dodať – ešte žiadne zviera v dejinách tak nepomohlo tým najbohatším a najmocnejším ako netopier. Tým samozrejme nič nenaznačujem. Iba gratulujem…

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Krutá realita, ktorú priniesla pandémia

  • 27. marca 2021 at 21:18
    Permalink

    Hrabe k sebe!
    Len aby sa nezahrabal.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *