Kto iný by si to zaslúžil viac ? : Predstaviteľky bieloruskej opozície si prevzali Sacharovovu cenu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 16. decembra (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli v stredu na poludnie udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia na rok 2020 predstaviteľom bieloruskej demokratickej opozície. Cenu si na slávnostnú ceremóniu do Bruselu prišla prevziať Sviatlana Cichanovská v sprievode niekoľkých ďalších opozičných predstaviteľov.

Sassoli ocenil, že bieloruská demokratická opozícia nevzdala svoj boj a nepodľahla strachu pred represiami. Priznal, že EP obdivuje jej odhodlanie a výdrž. Dodal, že EÚ si dobre uvedomuje, čo sa v tejto krajine deje, vidí odvahu a utrpenie ľudí, prejavy násilia, ale aj odhodlanie občanov žiť v demokratickej a slobodnej krajine. „Plne vás vo vašom boji podporujeme. Bielorusko sa už nebojí. Bielorusi ukázali, že žiadne represívne orgány nezabránia tomu, že sa píšu nové kapitoly v národných dejinách,“ vyhlásil.

Cichanovská vo svojom príhovore v pléne EP upozornila, že nie všetci členovia opozičnej Koordinačnej rady mali možnosť pricestovať do Bruselu, lebo niektorí z nich sú vo väzení. Dodala, že Sacharovova cena patrí všetkým tým Bielorusom, ktorí sa nebáli a neboja postaviť sa režimu.

Podľa jej slov sa Bielorusko v roku 2020 zobudilo a zbúralo neviditeľné steny strachu. Pripomenula, že jej spoluobčania od augustových volieb demonštrujú v uliciach miest za svoju slobodu, dôstojnosť a národnú hrdosť. Aj napriek tomu, že čelia zastrašovaniu, zatýkaniu, bitkám, mučeniu čo dokonca zámernému nakazeniu COVID-19 vo väzniciach.

„Cítime pokoru, keď vidíme, že náš príbeh odporu vníma celý svet,“ uviedla Cichanovská. Dodala, že Bielorusi prekonali strach, zjednotili sa a za svoju slobodu bojujú „deň za dňom, týždeň po týždni a mesiac po mesiaci“. Zdôraznila, že slobodní ľudia v tomto boji chcú zvíťaziť a zvíťazia, lebo sa chcú slobodne prechádzať po uliciach, oslavovať sviatky s rodinou a živí ich sen o lepšej budúcnosti, kde víťazí spravodlivosť a pravda.

„Bez slobodného Bieloruska nebude ani Európa slobodná,“ odkázala Cichanovská a vyzvala EÚ a celý svet, aby stáli po boku Bielorusov a podporili ich boj teraz, lebo „obrana slobody a demokracie nie je zasahovanie, ale povinnosť každej krajiny, ktorá si váži samu seba“.

„Mám len jednoduché želanie: aby sa každý Bielorus, ktorý je vo väzení či v exile, mohol vrátiť domov,“ uviedla v závere.

Sassoli aj Cichanovská pripomenuli, že slávnostný ceremoniál prostredníctvom online prenosu sledovala aj bieloruská spisovateľka a členka Koordinačnej rady Sviatlana Alexejevičová.

Europarlament víťaza tohoročnej ceny oznámil na zasadnutí 22. októbra. Demokratická opozícia v Bielorusku je zastúpená Koordinačnou radou, ktorá vznikla na základe iniciatívy niekoľkých statočných žien a významných osobností politickej a občianskej spoločnosti v reakcii na volebné podvody počas prezidentských volieb z 9. augusta a proti následným násilným zákrokom vládnuceho režimu voči pokojným demonštrantom.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *