Kuba: Prezident Díaz-Canel ponúka dialóg s USA

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Havana 18. decembra (TASR) – Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel vo štvrtok uviedol, že je pripravený rokovať s novozvoleným americkým prezidentom Joeom Bidenom „o akýchkoľvek témach“. Kubánsky líder však dodal, že bude chrániť suverenitu svojej vlasti a jej socialistické ideály. Píše o tom agentúra AFP.

Vzťahy Kuby s dosluhujúcim prezidentom USA Donaldom Trumpom sú aktuálne výrazne naštrbené. Biden počas svojej tohtoročnej predvolebnej kampane prisľúbil, že politiku Spojených štátov voči tejto komunistickej karibskej krajine zmení.

„Prajeme si, aby sme boli schopní riešiť akúkoľvek záležitosť. O čom sa však odmietame baviť a čoho sa nevzdáme, je revolúcia, socializmus a naša suverenita,“ povedal Díaz-Canel počas posledného zasadnutia kubánskeho parlamentu v tomto roku.

„Tieto princípy sa nikdy nedostanú na rokovací stôl,“ dodal kubánsky prezident presne šesť rokov po tom, ako bývalý šéf Bieleho domu Barack Obama a bývalý kubánsky líder Raúl Castro oznámili kroky zamerané na normalizáciu vzťahov a ekonomických pomerov medzi oboma krajinami.

Krátko po Bidenovom víťazstve v novembrových amerických prezidentských voľbách Díaz-Canel vyhlásil, že vidí novú perspektívu v budovaní konštruktívneho vzťahu medzi Havanou a Washingtonom.

Biden uviedol, že eliminuje Trumpove reštrikcie týkajúce sa odosielania peňazí a cestovania na Kubu, čo podľa neho poškodzuje Kubáncov a rozdeľuje rodiny. Upozornil však, že bude požadovať prepustenie všetkých politických väzňov a dodržiavanie ľudských práv.

Miguel Díaz-Canel (60) v roku 2018 nahradil Raúla Castra (89), ktorý slúžil ako prezident po odstúpení svojho brata, revolučného vodcu Fidela Castra.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *