L. Kamenický predpovedá osud slovenskej ekonomiky v tomto roku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Podpredseda SMER- SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický rozpísal osud slovenskej ekonomiky na tento rok. Príjemné čítanie to teda nie je.

Facebook Ladislav Kamenický:

SLOVENSKÁ EKONOMIKA 2021 – nie je dôvod na prílišný optimizmus!

Tlačové konferencie ministra financií Hegera o prognózach ekonomického vývoja na Slovensku v roku 2021 sú väčšinou optimisticky ladené.

Chápem, že cieľom je ukľudňovať situáciu a sám by som bol rád, keby sa slovenská ekonomika opäť naštartovala a vytvárala nové pracovné miesta.

Sledujem signály v ekonomike a musím povedať, že ak mám povedať pravdu, nie som veľký optimista. Samotné ministerstvo financií zmierňuje svoje prognózy.

Pokiaľ v rozpočte ministerstvo rátalo s hospodárskym rastom 2021 na úrovni 5,5%, dnes už hovorí len o raste okolo 4%.

AJ TENTO ODHAD JE PODĽA MŇA PRÍLIŠ OPTIMISTICKÝ A VYSVETLÍM PREČO:

1️⃣ Slovensko je prevažne priemyselne orientovaná krajina a má jednu z najotvorenejších ekonomík na svete. Je veľmi citlivá na vývoj u našich hlavných obchodných partnerov. Slovensko je najväčším výrobcom automobilov na svete na jedného obyvateľa. Alarmujúce je, že po relatívne miernom poklese -3,3% v decembri 2020, v januári 2021 v EÚ klesol predaj áut o -25,7%! Automobilový priemysel a iná priemyselná výroba boli práve tým, čo nás počas Covidu ekonomicky podržalo, lebo na rozdiel od služieb sa výroba vo fabrikách úplne nezastavila.
Ak bude pokračovať negatívny vývoj predaja áut v EÚ, môže to mať neblahý vplyv na vývoj slovenskej ekonomiky.

2️⃣ Náladu v ekonomike určuje tzv. Indikátor ekonomického sentimentu (IES). Hodnotí nálady v oblasti priemyslu, stavebníctva, obchodu, služieb a spotrebiteľskej dôvery. A nálady nie sú dobré. Dôležitá je hlavne zmena hodnoty indexu v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Oproti januáru 2021, tento index vo februári klesol o 2,9 p.b. na 77,7 bodov, čo naznačuje obavy z ďalšieho vývoja. Po hlbokom prepade na začiatku pandémie sa vrátil v auguste 2020 na hodnotu 90 bodov a odvtedy neustále klesá!

3️⃣ Covidu sa pravdepodobne v roku 2021 len tak ľahko a rýchlo nezbavíme. Nie je to len vďaka neschopnosti a zjavným chybám Matovičovej vlády, ale aj vďaka vývoju v okolitých krajinách. Nevieme, ako bude vírus ďalej mutovať a či vakcinácia bude na nové mutácie vôbec zaberať.
Už sa vo svete objavil okrem pôvodného aj britský, juhoafrický, brazílsky a posledne už aj kalifornský variant vírusu. Nie je jasné ani to, ako dlho a voči ktorej mutácií bude vakcína u zaočkovanej osoby účinná.

4️⃣ Po počiatočnom optimizme firiem, ktoré očakávali vyriešenie Covidu za pár mesiacov, nastalo precitnutie a pomalá, byrokratická a najmä nedostatočná pomoc vlády urýchlila ich rozhodovanie o znížení počtu pracovných miest resp. ich presunu do iných krajín. Nezamestnanosť na Slovensku od októbra 2020 rastie a dosiahla už 8,5% (5,8% v roku 2019).

5️⃣ Koalícia chce dnes opäť predĺžiť núdzový stav.
Čím dlhšie však bude ekonomika zatvorená:
➡️ tým budú väčšie dopady na živobytie ľudí a hospodárstvo
➡️ tým bude väčší tlak na rast nezamestnanosti
➡️ tým bude musieť byť pomoc štátu ľuďom a firmám väčšia, rýchlejšia a efektívnejšia
➡️ tým bude väčšia potreba energie a financií na znovuobnovu hospodárstva po pandémii.

Matovič je zatvorený na rokovaniach s odborníkmi a hľadá riešenie, ako zvrátiť najvyššiu úmrtnosť a počet Covid hospitalizácií na svete!
Snáď nájde aj riešenie na to, ako úplne nezabiť ekonomiku, a ako nedohnať ľudí do ešte väčšieho ekonomického marazmu, v akom sa nachádzajú dnes!

Pevne verím, že Matovičovým riešením na obe tieto problémy, nebude opäť opakované celonárodné plošné antigénové testovanie❗️

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *