Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


USA – náš vzor.

Niekedy, za čias socializmu, ktoré si celkom dobre pamätám, sme v našej republike , ktorá sa volala ČSSR a bola spoločná pre obidva bratské národy Čechov a Slovákov a viaceré národnosti, sme dosť často v médiach i od politikov počúvali okrídlenú vetu „Sovietsky Zväz – náš vzor“ alebo „So ZSSR na večné časy a nikdy inak“. Časy sa zmenili a ľudia , ktorí sa snažili a snažia byť pri moci, sa prispôsobili. V týchto „demokratických „ časoch je už 30 rokov našim vzorom štát, ktorý sa oslobodil z koloniálneho panstva Britskej monarchie pred viac ako 240 rokmi a začal budovať demokratickú spoločnosť.

Najsamprv si privlastnil na prírodné bohatstvá bohatú krajinu a pôvodných obyvateľov vykynožil a uzavrel do rezervácií. Keďže na bohatých plantážach nebol kto robiť začal dovážať otrokov hlavne z Afriky. Postupne štát bohatol a silnel a privlastnil si aj územia patriace iným , susedným štátom.

V 20. storočí si zo svojho svetadielu urobil kolóniu, ale už nie ako koloniálne mocnosti 17. – 20. storočia z Európy ako V. Británia, Španielsko, Belgicko, Holandsko i Taliansko, ale oveľa sofistikovanejšie. Quislingovia a zapredanci sa našli skoro všade a tí radi zapredali a rozpredali svoju krajinu, len aby boli pri moci a miestodržiteľ nemusel dané územia a krajiny „oslobodzovať“ a udržiavať poriadok svojimi vojskami.

Už 30 rokov sú „našim „ vzorom USA. Bohužiaľ naša verchuška si zobrala len tie nasledovania vzory, ktoré jej vyhovujú a prinášajú benefity, hlavne pre tých, ktorí nám tu dneska vládnu. Tie veci, ktoré by priniesli prospech väčšine obyvateľstva , ostentatívne zamlčiavajú a neberú do svojej pozornosti. Čo sme rýchlo a neuvážene prebrali a zrealizovali aj od iných?

Čo sme prevzali od USA

  • Vytvorenie nepreberného množstva politických strán, ktoré sa líšia akurát tak názvami.
  • „Slobodu slova“ ktorá sa postupne stáva neslobodou. Musíme si myslieť to, čo si myslia tí „hore“ všetko ostatné je nedemokratické , konšpiračné, xenofóbne, rasistické, fašistické, komunistické a neviem ešte aké.
  • Museli sme všetko sprivatizovať, aj to čo fungovalo lebo predsa všetko štátne je nefunkčné, nekvalitné, rozkrádačské, / iba štátne firmy zo Západu mohli sprivatizovať naše podniky ako plynárne a elektrárne, /.
  • Bulvár, sex, porno, násilie, brutalita, zabíjanie aj v priamom prenose, sa stali hlavným atribútom „našich médií“ .
  • Rozbili sme si , na radu tých správnych poradcov, naše poľnohospodárske organizácie a spracovateľský potravinársky priemysel a teraz dovážame 60 % potravín zo zahraničia v II. a III. triednej kvalite ako sme si vedeli vyrobiť samy.
  • V zdravotníctve, školstve i doprave sme si zákony zmenili tak, že školstvo produkuje za obrovské peniaze nižšiu vedomostnú úroveň absolventov ako to bolo kedysi, zo zdravotníctva sa stal biznis, ktorý sa dá charakterizovať vetou: Lekár Ťa nepotrebuje vyliečiť, ale liečiť.
  • Ekologickú železničnú dopravu sme obmedzili a teraz si ničíme preťaženými kamiónmi, pendlujúcimi z jedného konca svetadielu na druhý , našu cestnú sieť, ktorú budujú súkromníci tri i viac krát drahšie ako by to urobila štátna firma alebo v zahraničí.
  • Ekologickú železničnú dopravu sme obmedzili a teraz si ničíme preťaženými kamiónmi, pendlujúcimi z jedného konca svetadielu na druhý , našu cestnú sieť, ktorú budujú súkromníci tri i viac krát drahšie ako by to urobila štátna firma alebo v zahraničí.
  • Plastové vrecúška, tašky, umelé príbory sú problém, ale miliardy plastových fliaš, o ktoré sa potkýnate na každom kroku, naši mocipáni nevidia.
  • „Ekologicky“ sa správame i k našim lesom a to tak, že pomaly budú namiesto lesov samé holé pláne a púšte .

Prečo však sme si od nášho miestodržiteľa nezobrali dobré príklady, ktoré tam fungujú a fungovali by aj u nás v prospech väčšiny obyvateľstva?

Ktoré to sú ?

Uvediem niekoľko príkladov z rôznych oblastí.

Prvý. V USA nezrušili trest smrti. U nás si za štátne peniaze a nemalé, chováme niekedy aj do konca života rôznych násilníkov, vrahov, rozkrádačov i korupčníkov. Plus títo zločinci, väčšinou, v USA musia vo väzení pracovať.

Policajti v USA sú väčšinou mestskí, ale všetci aj tí štátni, jazdia na autách značky Ford. Na koľkých typoch a značkách áut jazdia policajti u nás? Koľko to stoji na opravy a náhradné diely?

Kamióny v USA sú pravidelne aj náhodné prevažované na diaľniciach na preťaženosť. Nákladné vlaky mávajú niekedy aj 110 vagónov v súprave a pred priecestím nemusíte čakať aj desať minút pred a po odchode vlaku. Väzni často čistia okolia ciest i nádraží od odpadkov a smetí.

Do škôl sú americké deti vozené v tzv. školských autobusoch. Trošku sa zmenšuje hustota dopravy.

Semafory sú tam nielen pred, ale aj za križovatkou. To aby ste vedeli, či ste tú križovatku prešli už na červenú. U nás svieti žlté svetlo na križovatke 3 sekundy, bez ohľadu na povolenú rýchlosť. Tam žlté svetlo svieti tak dlho, aká je na danom úseku povolená rýchlosť. Aj 6 sekúnd.

Základné zmluvné poistenie za vaše auto závisí od toho ako často a ako závažne porušujete dopravné predpisy. Policajti vám ohodnotia váš priestupok a ak máte viac ako 6 bodov vaša poisťovňa pristupuje k zvýšeniu sadzby poistného.

Aj farba vášho auta hrá úlohu pri tom aké poistné platíte. Vlastníci červených áut platia najviac. Prečo? Vraj tí vodiči, ktorí majú takéto auta sú viac agresívni. Aj preto vám môžu pripadať auta v USA veľmi šedivo. Jasné farby áut tam vidíte veľmi málo .

Ak vymešká študent základnej, či strednej školy 5 % z vyučovacích hodín počas jedného školského roka musí opakovať celý ročník. Tam asi vedia, že učivo na seba naväzuje a absencia zníži vedomostnú úroveň žiaka.

Všetci vysokoškoláci si platia VŠ sami. Takže ak u nás si môžu študenti vybrať z nespočetného množstva VŠ a nespočetného množstva fakúlt i odborov také, ktoré sú im v živote tak „na riť Paľovu“ tak tam to robia za svoje. U nás im to hradíme my všetci.

A ešte tí lepší sa u nás ani neohrejú a už sú za kopečkami.

U lekára nemusíte čakať aj pol dňa, stačí sa telefonicky objednať a termín si môžete určiť od 7:00 do 21:00. Ináč ak v USA nemáte zdravotné poistenie za ošetrenie zaplatíte mailand.

V bankách vám vaše peniaze úročia a nemusíte platiť desiatky nezmyselných poplatkov ako je to u nás.

Skoro každá robotnícka profesia dostáva za svoju prácu tzv „wages“ – týždňovú mzdu, každý štvrtok, alebo piatok. U nás by firmy asi skrachovali ak by tak museli platiť.

Ak by „náhodou“ pán majiteľ nezaplatil mzdu a opakovalo sa to niekoľko týždňov – firma končí a pán majiteľ si nemôže otvoriť inú.

Toto bolo iba niekoľko príkladov, po ktorých by sa naši politici mohli „opičiť“ a zaviesť ich u nás do praxe. Určite by usporil štát, čiže my a peniaze by sa dali použiť na oveľa prospešnejšie veci ako sú mimovládky, budovanie a opravovanie hradov a zámkov a podporovanie v nič nerobení našich neprispôsobivých, i udržiavanie nad počtu pracovníkov po ministerstvách , štátnych úradoch a kontrolných orgánoch všetko platených z našich daní .

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Ladislav Hvižďák: USA – náš vzor.

  • 11. decembra 2019 at 11:49
    Permalink

    VÝBORNE!!!

    Reply
  • 21. januára 2020 at 15:56
    Permalink

    Laco, verím Ti, veď si tam bol…u nás sa tu hlavne ľudia snažili vytvoriť si vlastný Klondajk, aj si vykolíkovali „územie“, aj sa tu postrieľali, ale z ničoho sme sa nepoučili.
    Mnohé veci sa dajú prebrať v praktickom pracovnom živote – ale ľavica neuverila ani zamestnaneckým samosprávam, nieto ešte „niečomu viac trhovému“…ja som už zlomil palicu nad „autenntickou ľavicou“…

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *