Laššáková reaguje. Drgonec: Nepoznám štát, kde robia z ústavného súdu učilište

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Právnička Judita Laššáková, ktorá sa zaoberá ústavným právom a úzko spolupracuje s doc. Drgoncom, bývalým sudcom Ústavného súdu SR, reaguje na dnešný verdikt ÚS. Vo svojom príspevku spomína aj doc. Drgonca, ktorý svojho času povedal, čo si o súčasnom obsadení ÚS SR myslí.

Judita Laššáková nazvala svoj blog: ČIERNY DEŇ PRE PRÁVNY ŠTÁT NA SLOVENSKU

Viacerí sme čakali na verdikt Ústavného súdu SR, aby rozhodol o podaní generálneho prokurátora. Mnohí kolegovia právnici sme si hovorili, že toto už musí byť prelomené na najvyššej právnej inštancii. Predlžovať núdzový stav do nekonečna je nielen nemožné a neúnosné, ale je to hlavne a predovšetkým protiústavné. Včera som hovorila s kolegom, bývalým ústavným sudcom. Bol skeptický a, žiaľ, musím povedať, že jeho slová sa naplnili. Rozhodnutie z dnešného dňa mu dalo za pravdu. On bol realista, ja opäť naivná. Myslela som si, že personálny substrát tohto Ústavného súdu SR tvoria osoby, ktoré budú chcieť dokázať svojim kolegom z právnickej obce, že v danom časopriestore predstavovali jediný správny výber. Právnici, samozrejme nie všetci, ktorých tam vymenoval exprezident Kiska (vymenoval aj predsedu ÚS SR Fiačana) a ďalších doplnila Zuzana Čaputová, dnešným rozhodnutím dokonali rozpad materiálneho právneho štátu na Slovensku.

Ivan Fiačan sa po vymenovaní ostatných sudcov vyjadril, že „verejnosť môže byť spokojná. Podľa môjho názoru vzniká ústavný súd, ktorý má šancu byť jedným z najlepších v histórii ústavného súdu.“

Slovákmi vysnívaná prezidentka, ktorá chce byť nekonfliktná, vymenovala právnikov, z ktorých sa mnohí ústavným právom nezaoberali. Hlava štátu im pri vymenovaní povedala, že „aj od vašich rozhodnutí závisí, či Slovenská republika bude štátom zvrchovaným, demokratickým a právnym“.

Tak a dnes sa ukázalo, že docent Drgonec, ktorý Zuzanu Čaputovú za jej výber spomedzi zvolených kandidátov na ústavných sudcov kritizoval, mal pravdu. Pre Parlamentné listy sa ešte v roku 2019 vyjadril, že „nepoznám iný štát, kde robia z ústavného súdu učilište. V bežných štátoch je obvyklé, že na ústavnom súde sedí väčšina ústavných právnikov, napríklad v Nemecku je na 18-člennom ústavnom súde 16 profesorov ústavného práva. Právo je špecializované, tak ako medicína je špecializovaná a nevymenovať na ústavný súd ústavných právnikov, je ako nechať robiť chirurgiu endokrinológa.“

Tak si to ešte raz zopakujme! Sudcov Ústavného súdu SR menuje prezident SR. Som zvedavá, koľkí z nás si uvedomujú, že prezidentka Čaputová sa do tejto funkcie nedostala nátlakom, ale voľbou. Volili ju občania Slovenskej republiky v slobodných voľbách. Gratulujem každému, kto jej dal hlas. Vaše rozhodnutie voliť ju bolo určite správne. Použijúc jej slová o ústavných sudcoch, aj prezidentka má čas sa naučiť byť dobrou prezidentkou. Zuzana Čaputová sa pred menovaním sudcov vyjadrila, že neprekáža, ak tí ľudia nie sú odborne pripravení, lebo majú 12 rokov na to, aby sa to učili. A to si mnohí mysleli, že pokusných králikov z nás začali robiť až Marek Krajčí a profesor Jarčuška celoplošným testovaním.

Absolútna absencia vedomostí, empatie a schopnosti uvažovania v širších kontextoch dostala Slovenskú republiku na kolená.

Otázka roka však je: Na koho strane je absolútna absencia vyššie uvedených atribútov? Ste si istí, že iba na strane našich ústavných činiteľov? Možno je načim sa pozrieť aj do zrkadla. Lebo tieto dámy a páni sa do funkcií nedostali bez nášho pričinenia!

P. S.: Na ústavnom súde sedia traja sudcovia, ktorí pripojili odlišné stanovisko. Aspoň niekto je tam príčetný! Alebo je tam viac statočných, len sa na nich nedostalo….?

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Laššáková reaguje. Drgonec: Nepoznám štát, kde robia z ústavného súdu učilište

 • 31. marca 2021 at 19:18
  Permalink

  Ukradli štát a robia si s ním, čo chcú.
  V čiernom ako na pohrebe právneho štátu.
  Právo je VĽAVO, vpravo je BEZPRÁVIE!!!

  Reply
 • 31. marca 2021 at 21:35
  Permalink

  Tú hlúpu tlupu Kiskoidov, Zmrdov a zapredaných skorumpovaných svíň, ktorý dnes tvoria tzv, Ústavný súd je potrebné zrušiť, pretože pri tejto vládnej čvarge je nám „Na Hovno“

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *