Lavrov pôjde do Arménska i Azerbajdžanu, rokovať bude o Náhornom Karabachu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Moskva 5. mája (TASR) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v najbližších dňoch navštívi Arménsko a Azerbajdžan, aby s tamojšími predstaviteľmi rokoval o situácii v Náhornom Karabachu, informovala agentúra TASS.

Ešte v stredu pricestuje do Jerevanu a vo štvrtok ho čaká séria stretnutí s arménskymi lídrami. Do Baku by mal vycestovať v pondelok 10. mája

„Prioritou rokovaní bude implementácia vyhlásení predstaviteľov Ruska, Azerbajdžanu a Arménska z 9. novembra 2020 a 11. januára 2021,“ uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Arménsko, Azerbajdžan a Rusko v novembri minulého roka podpísali spoločné vyhlásenie o zastavení bojov v Náhornom Karabachu. Na základe tejto dohody bolo v januári tohto roka v Náhornom Karabachu otvorené Rusko-turecké centrum na kontrolu prímeria. TASS dodáva, že vyriešenie situácie v Náhornom Karabachu je jednou z hlavných priorít ruskej diplomacie.

Náhorný Karabach sa nachádza v juhozápadnom Azerbajdžane, ale od ukončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou síl etnických Arménov, ktorých podporuje Jerevan. Je medzinárodne neuznaným štátom, pričom okolo 95 percent jeho obyvateľov tvoria Arméni. Vojenský konflikt v oblasti opätovne vypukol v septembri a vyžiadal si viac ako 6000 mŕtvych vrátane civilistov. V šesť týždňov trvajúcej vojne utrpelo Arménsko od Azerbajdžanu krutú porážku, keď Azerbajdžan získal späť územia, o ktoré prišiel pred 30 rokmi.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *