Vážení priaznivci DAV-u DVA
Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.
V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.
Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.
Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712
Záhreb 15. decembra (TASR) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov absolvoval v pondelok v Sarajeve rozhovory s Draganom Čovičom – členom hornej komory parlamentu Bosny a Hercegoviny (BaH), informovala agentúra HINA s odvolaním sa na vyhlásenie parlamentu.
Lavrov a Čovič – predseda Chorvátskeho demokratického spoločenstva BaH – hovorili o situácii v Bosne a Hercegovine a úsilí vyriešiť vnútorné záležitosti tejto krajiny, uvádza sa vo vyhlásení.
Čovič podľa agentúry HINA Lavrovovi oznámil, že „je dôležité, aby došlo k zmene Daytonských zmlúv“. Politický dialóg podľa jeho slov nemôže fungovať bez zákonných zástupcov troch etnických skupín – Bosniaci, Srbi a Chorváti – a bez zhody.
Lavrov sa v Sarajeve stretol i so srbským členom predsedníctva Bosny a Hercegoviny Miloradom Dodikom. Obaja politici slovne odsúdili účasť západných krajín na procese zavádzania reforiem v Bosne a Hercegovine a žiadali zatvorenie úradu vysokého predstaviteľa pre Bosnu, píše HINA. Lavrov v návšteve Bosny pokračuje aj v utorok.
Daytonskú mierovú dohodu podpísali 14. decembra 1995 v Elyzejskom paláci v Paríži. Táto mierová dohoda ukončila trojročnú vojnu (1992-95) v Bosne a Hercegovine (BaH).
Na základe zmluvy bola Bosna a Hercegovina s hlavným mestom Sarajevo rozdelená na dve entity – moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny a na srbskú časť Republika srbská. Na severe krajiny leží neutrálny dištrikt Brčko.
Tri etnické skupiny – bosnianski Moslimovia, Srbi a Chorváti – spolu s ďalšími menšími komunitami zdieľajú jeden ústredný bosniansky parlament, ktorý tvorí bosniansku vládu, ako aj trojčlenné predsedníctvo krajiny. Oba bosnianske štátne útvary – Republika srbská i Federácia Bosny a Hercegoviny – majú širokú autonómiu a každý má aj svoje vlastné štátne orgány (hlavu štátu, parlament, vládu).