Lekári žiadajú ľudí o zodpovednosť, ministra zdravotníctva o stretnutie. „Ak nie, budeme to považovať za zlyhanie ministra,“(Kollár, SLK)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 22. decembra (TASR) – Situácia v zdravotníctve sa pod vplyvom pandémie zhoršuje. Zdravotníci sú vyčerpaní a demotivovaní, nemocnice sú čoraz plnšie nakazených pacientov. Slovenská lekárska komora (SLK) a Slovenská lekárska spoločnosť (SLS) vyzvali preto ľudí na opatrnosť, zdravotníkov na vzájomnú pomoc a ministerstvo zdravotníctva na komunikáciu.

Obe organizácie pred sviatkami vyzvali ľudí, aby brali ohľad na zdravotníkov a zdržiavali sa len v okruhu úzkej skupiny známych dovtedy, kým to bude potrebné. „Obetujte preto, prosím, vianočnú a silvestrovskú lyžovačku, tlačenice pri turniketoch, prepravovanie sa v kabínkach lanoviek. Odpustite si veľké oslavy na Silvestra, radšej si ho užite na čerstvom vzduchu na horách,“ požiadal Marian Kollár, prezident SLK.

Organizácie tiež apelujú na všetkých lekárov, aby boli v tomto období solidárni. Aby spolupracoval súkromný aj štátny sektor, ambulantní aj nemocniční lekári. Vyzvali ich, aby sa pripravili na vzájomné zastupovanie v nemocniciach. „Prosím ambulantných lekárov, aby si vedeli za seba nájsť v prípade potreby náhradu a neposielať pacientov do nemocníc, ktoré sú preťažené,“ vyzval Kollár.

Tretia výzva SLK a SLS smerovala voči ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽANO). Žiadajú ho, aby s odbornými organizáciami viac komunikoval a v najbližšej dobe zvolal stretnutie zástupcov zdravotníctva. „Ak nie, budeme to považovať za zlyhanie ministra,“ skonštatoval Kollár.

Problémy v nemocniciach spôsobujú podľa viceprezidenta SLS Juraja Payera nakazení pacienti, ktorí sa často dožadujú pri pozitivite hospitalizácie, aj keď to nie je vždy potrebné. „Problémom je aj vysoká premorenosť zdravotníckych pracovníkov, nikde nemáme kompletné tímy,“ poukázal Payer. Najviac zdravotníkov chýba v Trenčíne (245 zdravotníkov), Nitre či vo Svidníku. „Okolo Silvestra sa predpokladá, že sa zdvojnásobí počet nakazených a hospitalizovaných. To je dôsledok neskorého lockdownu,“ uzavrel Marián Vician, prezident Regionálnej lekárskej komory Bratislava.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *