Leyenová: Na rokovaniach EÚ a Británie došlo k pokroku, ale dohoda nie je istá

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 16. decembra (TASR) – Na rokovaniach medzi Európskou úniou (EÚ) a Britániou došlo k určitému pokroku, ale stále nie je možné predpovedať, či dôjde aj k dohode o obchode. Povedala to v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová poslancom Európskeho parlamentu. Dodala, že najbližšie dni budú kritické.

Spojené kráľovstvo v januári vystúpilo z EÚ, ale do konca tohto roka, počas prechodného obdobia, pokračuje obchod tak ako za čias jeho členstva v bloku. Obe strany sa medzitým snažia uzavrieť dohodu, aby zabránili zavedeniu ciel a ďalších bariér od 1. januára 2021.

„Za súčasného stavu vám nemôžem povedať, či dôjde k dohode alebo nie. Môžem vám však povedať, že teraz je tu cesta k dohode. Môže byť veľmi úzka, ale je tu,“ povedala von der Leyenová, podľa ktorej stále zostávajú nevyriešené dva sporné body – spravodlivá hospodárska súťaž a rybolov. Nasledujúce dni tak budú rozhodujúce.

Jedným z najproblematickejších bodov je rybolov, na ktorom môže dohoda stroskotať. Británia trvá na prevzatí kontroly nad svojimi vodami, zatiaľ čo EÚ si chce do nich udržať prístup.

„Pokiaľ ide o rybné hospodárstvo, diskusia je stále veľmi ťažká,“ informovala zákonodarcov von der Leyenová a sľúbila, že Únia bude pokračovať v rokovaniach, aj keď sa niekedy zdá, že tento bod nebude schopná vyriešiť.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *