Leyenová: Tento nový začiatok v Amerike je okamih, na ktorý sme dlho čakali

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 20. januára (TASR) – Stredajší nástup zvoleného prezidenta Joea Bidena do funkcie privítala i predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Informovala o tom agentúra AP.

„Tento nový začiatok v Amerike je okamih, na ktorý sme dlho čakali,“ povedala von der Leyenová v stredu zákonodarcom EÚ v Bruseli len niekoľko hodín predtým, než Joe Biden zloží vo Washingtone slávnostnú prísahu.

Nástup demokrata Bidena je podľa šéfky EK „jasný dôkaz toho, že Európa má po dlhých štyroch rokoch opäť v Bielom dome priateľa“. „Spojené štáty sú späť a Európa je pripravená znovu nadviazať spojenectvo s dlhoročným a dôveryhodným partnerom a vdýchnuť nový život nášmu spojenectvu, ktoré si ceníme,“ povedala.

Predseda Európskej rady Charles Michel vyzval v stredu novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena na vytvorenie novej transatlantickej dohody s EÚ, ktorá sa bude zaoberať otázkami mieru, bezpečnosti, prosperity, slobody či ľudských práv. Michel varoval, že po štyroch rokoch Trumpovej administratívy sa svet zmenil a iné budú i transatlantické vzťahy.

Michel zároveň poukázal na rozdiely, ktoré „zázračne nezmiznú“. Zmenila sa totiž podľa neho Amerika, i to, ako na ňu nazerá Európa a tiež zvyšok sveta.

Joe Biden sa po stredajšej slávnostnej inaugurácii stane v poradí 46. americkým prezidentom. Inauguráciu komplikujú obavy o bezpečnosť po útoku podporovateľov odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa na sídlo amerického Kongresu zo 6. januára. Z tohto dôvodu v hlavnom meste Washington rozmiestnili tisíce príslušníkov Národnej gardy.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *