Leyenová: Tento nový začiatok v Amerike je okamih, na ktorý sme dlho čakali

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 20. januára (TASR) – Stredajší nástup zvoleného prezidenta Joea Bidena do funkcie privítala i predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Informovala o tom agentúra AP.

„Tento nový začiatok v Amerike je okamih, na ktorý sme dlho čakali,“ povedala von der Leyenová v stredu zákonodarcom EÚ v Bruseli len niekoľko hodín predtým, než Joe Biden zloží vo Washingtone slávnostnú prísahu.

Nástup demokrata Bidena je podľa šéfky EK „jasný dôkaz toho, že Európa má po dlhých štyroch rokoch opäť v Bielom dome priateľa“. „Spojené štáty sú späť a Európa je pripravená znovu nadviazať spojenectvo s dlhoročným a dôveryhodným partnerom a vdýchnuť nový život nášmu spojenectvu, ktoré si ceníme,“ povedala.

Predseda Európskej rady Charles Michel vyzval v stredu novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena na vytvorenie novej transatlantickej dohody s EÚ, ktorá sa bude zaoberať otázkami mieru, bezpečnosti, prosperity, slobody či ľudských práv. Michel varoval, že po štyroch rokoch Trumpovej administratívy sa svet zmenil a iné budú i transatlantické vzťahy.

Michel zároveň poukázal na rozdiely, ktoré „zázračne nezmiznú“. Zmenila sa totiž podľa neho Amerika, i to, ako na ňu nazerá Európa a tiež zvyšok sveta.

Joe Biden sa po stredajšej slávnostnej inaugurácii stane v poradí 46. americkým prezidentom. Inauguráciu komplikujú obavy o bezpečnosť po útoku podporovateľov odchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa na sídlo amerického Kongresu zo 6. januára. Z tohto dôvodu v hlavnom meste Washington rozmiestnili tisíce príslušníkov Národnej gardy.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *