Lídri Iránu a Afganistanu otvorili prvú železničnú trať medzi oboma krajinami

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Teherán/Kábul 10. decembra (TASR) – Prezidenti Iránu a Afganistanu vo štvrtok slávnostne otvorili prvú železničnú trať medzi oboma susednými krajinami. Teherán zdôraznil, že sa mu tento projekt podarilo zrealizovať aj napriek sankciám, ktoré na Irán uvalila administratíva dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa, informuje agentúra AP.

Nová trať spájajúca východ Iránu so západom Afganistanu meria 140 kilometrov. Podľa AP sa toto železničné spojenie môže stať kľúčovou dopravou tepnou pre vnútrozemský Afganistan, v ktorom desaťročia vojen zabrzdili aj rozvoj dopravnej infraštruktúry.

V budúcnosti sa počíta s predĺžením trate o ďalších 85 kilometrov, až do tretieho najväčšieho afganského mesta Herát.

Obe strany si od projektu sľubujú rozvoj regionálneho obchodu. Od roku 2007 bolo na tento účel preinvestovaných 75 miliónov dolárov. Výstavbu na oboch úsekoch trate, teda aj na afganskej strane, financoval Irán.

Iránsky prezident Hasan Rúhání vo štvrtok prostredníctvom videokonferencie označil otvorenie železničného spojenia za historický deň vo vzťahoch oboch krajín. Zdôraznil tiež, že Iránu sa projekt podarilo zrealizovať i navzdory americkým sankciám, ktoré Trump uvalil na islamskú republiku pre jej jadrový program.

Afganský prezident Ašraf Ghaní označil novú trať za „vzácny dar od Iránu“. Podľa jeho slov prispeje k obnoveniu tzv hodvábnej cesty, starobylej obchodnej trasy, ktorá spájala Európu s Čínou.

V rámci štvrtkového slávnostného otvorenia boli z oboch krajín vypravené na novú trať nákladné vlaky.

Irán má podľa agentúry AP ambíciu stať sa dôležitým regionálnym dopravným uzlom a v rámci týchto snách chce prepojiť okolité štáty so svojimi prístavmi v Perzskom a Ománskom zálive. Teherán má železničné spojenie už s väčšinou svojich susedov vrátane Turkménska, Pakistanu a Turecka.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *