Lídri krajín EÚ veria, že na summite sa podarí dosiahnuť dohodu o rozpočte

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 10. decembra (TASR) – Lídri viacerých členských krajín vrátane Maďarska a Poľska sa vo štvrtok vyjadrili optimisticky ohľadom možného dosiahnutia dohody o odblokovaní sedemročného rozpočtu EÚ na ich aktuálnom summite v Bruseli.

Urobili tak deň po tom, ako Varšava a Budapešť dosiahli s Nemeckom kompromis v otázke mechanizmu podmieňujúceho čerpanie eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu, pre ktorú predtým Budapešť a Varšava rozpočet vetovali. Detaily kompromisnej dohody, ktorú však budú musieť ešte schváliť všetky členské krajiny, ako aj Európsky parlament, zatiaľ neboli zverejnené.

„Dopracovali sme sa k (určitým) záverom… a tieto závery sú podmienkou pre pokračovanie tohto procesu,“ povedal podľa agentúry DPA poľský premiér Mateusz Morawiecki.

V podobnom duchu sa vyjadril aj maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého je dosiahnutie dohody o rozpočte pravdepodobné. „Sme len malý kúsok od dosiahnutia konsenzu,“ povedal Orbán počas svojej cesty na summit. „Dnes bojujeme za jednotu nášho spoločného svetadielu,“ dodal.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorej krajina aktuálne predsedá Rade EÚ, označila podľa agentúry Reuters summit za moment pravdy, na ktorom sa ukáže či sa členské krajiny Únie dokážu dohodnúť na rozpočte.

„Nemecko tvrdo pracovalo na tom, aby prekonalo rozdiely a našlo riešenia problémov Poľska a Maďarska a zároveň zachovalo mechanizmus spojený so zásadami právneho štátu dohodnutý s Európskym parlamentom,“ povedala Merkelová po príchode na dvojdňový summit EÚ. „Dnes uvidíme, či dokážeme nájsť (v otázke rozpočtu) jednomyseľnosť,“ dodala.

Švédsky premiér Stefan Löfven povedal, že v súvislosti s možným dosiahnutím dohody o rozpočte je „optimistický“. Dodal, že v rámci kompromisnej dohody s Maďarskom a Poľskom nedošlo k zásadnému kompromisu v otázkach dodržiavania zásad právneho štátu. „Nedošlo ku kompromisu týkajúcemu sa znenia dohody, skôr sme len deklarovali veci, ktoré potrebovali byť deklarované,“ dodal.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *