Lídri krajín EÚ veria, že na summite sa podarí dosiahnuť dohodu o rozpočte

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 10. decembra (TASR) – Lídri viacerých členských krajín vrátane Maďarska a Poľska sa vo štvrtok vyjadrili optimisticky ohľadom možného dosiahnutia dohody o odblokovaní sedemročného rozpočtu EÚ na ich aktuálnom summite v Bruseli.

Urobili tak deň po tom, ako Varšava a Budapešť dosiahli s Nemeckom kompromis v otázke mechanizmu podmieňujúceho čerpanie eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu, pre ktorú predtým Budapešť a Varšava rozpočet vetovali. Detaily kompromisnej dohody, ktorú však budú musieť ešte schváliť všetky členské krajiny, ako aj Európsky parlament, zatiaľ neboli zverejnené.

„Dopracovali sme sa k (určitým) záverom… a tieto závery sú podmienkou pre pokračovanie tohto procesu,“ povedal podľa agentúry DPA poľský premiér Mateusz Morawiecki.

V podobnom duchu sa vyjadril aj maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého je dosiahnutie dohody o rozpočte pravdepodobné. „Sme len malý kúsok od dosiahnutia konsenzu,“ povedal Orbán počas svojej cesty na summit. „Dnes bojujeme za jednotu nášho spoločného svetadielu,“ dodal.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorej krajina aktuálne predsedá Rade EÚ, označila podľa agentúry Reuters summit za moment pravdy, na ktorom sa ukáže či sa členské krajiny Únie dokážu dohodnúť na rozpočte.

„Nemecko tvrdo pracovalo na tom, aby prekonalo rozdiely a našlo riešenia problémov Poľska a Maďarska a zároveň zachovalo mechanizmus spojený so zásadami právneho štátu dohodnutý s Európskym parlamentom,“ povedala Merkelová po príchode na dvojdňový summit EÚ. „Dnes uvidíme, či dokážeme nájsť (v otázke rozpočtu) jednomyseľnosť,“ dodala.

Švédsky premiér Stefan Löfven povedal, že v súvislosti s možným dosiahnutím dohody o rozpočte je „optimistický“. Dodal, že v rámci kompromisnej dohody s Maďarskom a Poľskom nedošlo k zásadnému kompromisu v otázkach dodržiavania zásad právneho štátu. „Nedošlo ku kompromisu týkajúcemu sa znenia dohody, skôr sme len deklarovali veci, ktoré potrebovali byť deklarované,“ dodal.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *