Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


December nás privítal svojim mrazivo krásnym, tichým, nežným dotykom. Dotykom ľadových kryštáľov snehu, ktoré zahalili krajinu do zdanlivo pokojnej atmosféry. Atmosféry, kedy sú zvuky tichšie, a pohľad z okien o niečo malebnejší. No to, čo je pre väčšinu z nás len ľadovo krásnym, malebným obrazom, ktorý sledujeme za sklom vyhriatých izieb, je pre iných osudová ľadová prykrývka. Prikrývka, ktorá miesto toho aby hriala, preniká do tela tých, ktorých život, nech už sú príčiny akékoľvek, obral o to najnevyhnutejšie… strechu nad hlavou. A my.

Miesto toho, aby sme sa spoločne snažili tento čoraz bežnejší jav v našej spoločnosti zmeniť. Prijímame ho za normálny. Ba, mnohými z tých, ktorí sa v ocitli v chladných uliciach miest, opovrhujeme. Zvalujúc vinu na ich neúspech. Neuvedomujúc si, že je to v prvom rade neúspech náš. Neúspech našej spoločnosti, jej systému. Spoločnosti, ktorá na jednej strane volá po slušnosti, no na strane druhej, existenčné otázky a problémy jednej svojej časti, slušne prehliada. Sledujúc žabomyšie spory politickej scény, zabúdame na skutočné problémy. Problémy, ktorým nevenujú pozornosť médiá. Problémy, ktoré nie sú atraktívne.

Nie sú „naše, sú iných. Avšak zabúdame, že naše sú. Nech sa k nim staviame akokoľvek. A nie je to len o bezdomovectve, ale aj o čoraz väčšej skupine ľudí, ktorá sa dostáva do nebezpečne sa sťahujúcej sľučky. Rodiny žijúce v podnájmoch, bez stáleho zázemia, život na dlh, ktorému sa človek upíše, len aby si zabezpečil jedno zo základných ľudských práv… právo na bývanie, ktoré však nie každý má. A tak si tu žijeme strácajúc solidaritu. A dnešný sneh, akoby symbolicky poukázal na nielen na chlad, ktorému sú vystavení tí najslabší z najslabších, ale aj na chlad šíriaci sa v našich srdciach.

A ja len dúfam, že raz, aj keď to nebude pravdepodobne v dohľadnej dobe, no predsa… že len raz… príde doba, kedy zima bude len inšpiráciou pre umelcov a chlad, či hlad bude len matnou spomienkou na neduhy ľudstva. Utópia? Áno. Ale prečo by aj utópia nemohla byť cieľom, o ktorý by malo zmysel bojovať.

Lucia Burdová

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


28 thoughts on “Lucia Burdová: Zimné zamyslenie

  • 1. decembra 2018 at 13:02
    Permalink

    Ale veď to predsa vôbec nevadí, že nám ľudia mrznú hladní v uliciach – veď majú predsa slobodu modliť sa, voľne sa pohybovať, nepracovať a spať, kde len chcú ! A pokiaľ naozaj veľmi chcú, tak im naša liberálna spoločnosť umožní trebárs aj slávnostne zamrznúť v kríku v strede mesta. Slobodne a demokraticky. Veď sami to tak chceli, sami sa rozhodli, sami sú zodpovední. Stačí odvrátiť pohľad – a máme čisté ruky. Toto je to hovno v zlatom celofáne, čo nám kapitalihnus ponúka !

    A cirkev – tá neviestka Kristova – len falošne vzbudzuje zdanie užitočnosti a prekrýva svoje svetské statky a záujmy charitou, pripravujúcou o dôstojnosť jej prijímateľov.

    Jej charitatívna a sociálna sieť cudzopasí na štátnom rozpočte ( a či si aj neuleje ? ), a ich rôzne Srholce uvoľňujú pretlak hnevu a zhnusenia v spoločnosti a ukrývajú pred jej očami to, čo by bolo jej veľkou obžalobou a hanbou.

    SMRŤ KAPITALIZMU – NECH ŽIJE SOCIALIZMUS !

    https://plus7dni.pluska.sk/domov/medzi-bezdomovcami-su-aj-ludia-titulom-ako-dostali-ulicu

    Reply
    • 1. decembra 2018 at 19:59
      Permalink

      Súdruh Martin.
      Iste by ste chceli riešiť bezdomovectvo ako za socializmu. Nuž ale to je zločin proti ľudskosti. Skúste si to uvedomiť.

      Reply
  • 1. decembra 2018 at 19:57
    Permalink

    Milá autorka.
    Ten problém nie je taký čierno biely.
    Už x krát v médiách ukázali ako sa snažia ľudia bezdomovcom pomôcť, a oni to odmietli. Sem tam v tých najsilnejších mrazoch prespia v nejakej charitatívnej nocľahárni a potom si idú po svojom.
    Mnohí z nich sú psychiatrickí pacienti, alkoholici a pod. a bez ich vôle dostať sa z problémov sa im pomôcť jednoducho nedá.
    Dávať do súvisu bezdomovectvo s demokraciou je nesmierne falošné.
    Bezdomovci boli totiž aj súčasťou socializmu. Len ich zatvárali do psychiatrických liečební, alebo zatvárali za tzv. príživníctvo, keďže odmietali pracovať, alebo neboli schopní pracovať.
    Je treba vedieť o téme viac.
    .
    Len tak pre zaujímavosť. Môj kamarát vlastní penzión a zobral minulý rok k sebe na celú zimu bezdomovca, ktorý bol v minulosti učiteľom. O byt ho pripravili vlastné deti. Celú zimu ho zadarmo aj prestravoval na úrovni ubytovaných hostí.
    Rád by som vedel koľkí z tých čo tu vypisujú o socializme by sa zachovali ako on.

    Reply
    • 2. decembra 2018 at 21:00
      Permalink

      Pán Jankech. Ja nespochybňujem, že v socializme boli ľudia, ktorých zatvárali do psychiatrických liečební a väzenia, ale nepovedal by som, že to boli bezdomovci. To už skôr politicky nepohodlní ľudia, ktorým zhabali byt.
      A máte pravdu, nemôžeme dávať do súvisu bezdomovectvo s demokraciou. Lenže my dávame do súvisu bezdomovectvo a kapitalizmus.

      Reply
      • 2. decembra 2018 at 21:10
        Permalink

        Pán Henrich.
        Ja so takého bezdomovca ktorého za socíku strčili proti jeho vôli do psychiatrickej liečebne poznal. Ako deti sme ho prezývali Arana a bol to úplne neškodný dobrosrdečný hlupáčik, ktorý si chcel len robiť to čo sa mu zapáčilo.
        .
        V princípe ide skôr o to ako sa ktoré zriadenie vysporiadalo s problémom, ktorý tu bude vždy. Neznamená že ak socializmus násilím odstránil problém, tak že neexistuje.
        A uvažujete nelogicky, keďže bezdomovecto nie je len problém „kapitalizmu“ . To je pokrytecké a falošné.

        Reply
        • 3. decembra 2018 at 20:55
          Permalink

          Pán Jankech.
          V prvom rade by ste mohli napísať čo chápete pod pojmom bezdomovectvo. Neviem, či obidvaja nemyslíme pod tým pojmom niečo iné. Ten človek, o ktorom píšete nemal kde bývať? Nebýval so svojimi príbuznými, ktorí sa oňho starali? (z tej jeho charakteristiky mám dojem, že potreboval pomoc). Ak nemal kde bývať, ako sa dostal do tejto situácie? Poznáte viac takýchto prípadov? Ja viem len o prípadoch, keď človeka odsúdili napr. za protištátnu činnosť na dlhoročné väzenie, a jeho majetok prepadol štátu-čiže aj jeho byt. A tak sa jeho žena a deti museli vysťahovať a mohli byť na nejakú dobu vlastne bezdomovci.
          A myslíte, že kapitalizmus sa vysporiadal s problémom bezdomovectva lepšie? Stále nám je kapitalizmus predkladaný ako najlepšie zriadenie. Tak prečo sú tu bezdomovci? Ja verím, že sa dá vybudovať zriadenie, v ktorom bezdomovectvo nebude existovať. Mám na mysli hlavne bezdomovectvo „nedobrovoľné“.

          Reply
  • 1. decembra 2018 at 20:27
    Permalink

    Výborný článok…
    Umelo sa vyrábajú zástupné problémy, aby sa nemuseli riešiť tie skutočné…
    Lucia, je smutné ak sa sociálne cítenie, empatia, súcit, ľudskosť, ktorá z nás robí cítiace bytosti, ľudí stáva utópiou…
    Sú hodnoty, za ktoré má zmysel bojovať a žiť…

    Reply
    • 1. decembra 2018 at 21:09
      Permalink

      Určite áno.
      Bojovať za slobodu malo, má a bude mať zmysel. A správne aj za utópiu, keďže za socializmu sa sloboda zdala utópiou.

      Reply
  • 2. decembra 2018 at 17:15
    Permalink

    Spoločnosť/spoločenské zriadenie, v ktorom ľudia mrznú a zomierajú na ulici, pretože nemajú ani len strechu nad hlavou, nemá právo na existenciu. Politici, ktorí toto spôsobili a celý čas s tým nič nerobia, nemajú právo nám vládnuť (vlastne by nám mali slúžiť). Žiadna doterajšia vláda s tým nič neurobila.
    Áno, je pravda, že to nie je len o bezdomovectve. Je to aj o pracujúcej chudobe. Poznám zo svojho okolia prípady, že plat je nedostatočný na to, aby si ľudia mohli zobrať hypotekárny úver. Banka pri ich príjme jednoducho nedá a nie je toho málo. Takže po 30 rokoch budovania vyspelej kapitalistickej spoločnosti si pracujúci človek nemôže ani požičať!!! A vlastná strecha nad hlavou je pre nich nedostupná!!! Ako si mladí majú založiť rodinu, keď mnohí nemajú ani len na to, aby mohli vstúpiť do hypotekárneho otroctva???
    Hlavne z týchto dôvodov je skoro 400 000 hlavne mladých ľudí v zahraničí. Pán Kiska, pán Pellegrini a ďalší … , prestanete už konečne drístať o tom, že „Slovensko je úspešný príbeh“? To Slovensko, kde drvivá väčšina dôchodcov ani zďaleka nežije dôstojnú starobu, pracujúci nemôžu bez stresu vychovávať svoje deti a mnohí mladí ani len myslieť na založenie rodiny?

    Reply
    • 3. decembra 2018 at 15:19
      Permalink

      Ešte doplním, že bezdomovectvo kapitalisti (a ich sluhovia politici) udržujú v rámci systému úmyselne. Aby neposlušní občania videli, čo sa im môže stať, keby náhodou …

      Reply
  • 2. decembra 2018 at 18:38
    Permalink

    … a ak druhotným následkom nezakladania rodín mladými je nerodenie sa detí, a teda postupné zmenšovanie počtu obyvateľstva – priamou rečou vymieranie národa, a ak štát prestáva byť vlastníkom zeme a vody ako hmotných definičných prvkov jeho územia, potom je už način hovoriť že, niektorí členovia spoločnosti sa na nej dopúšťajú vlastizrady.

    Ako sa spoločnosť môže vypriadať s vlastizradcami, ktorým desaťročia nevadí vymieranie svojho národa, jeho vydanie/predanie do otroctva a život asociálov na úkor blížnych, to nám 20. storočí ukázal s.Stalin vo svojom projekte odpadového hospodárstva, v ktorom dochádzalo k recyklácii asociálneho odpadu na spoločensky užitočnú masu.

    Reply
    • 2. decembra 2018 at 21:04
      Permalink

      Martin.
      To je akože vtip však?
      Inak si neviem Vašu reakciu vysvetliť.

      Reply
  • 2. decembra 2018 at 22:17
    Permalink

    Bezdomovci sú ukážkou neefektívnosti spoločenského systému. Namiesto toho, aby prinášali úžitok pre spoločnosť, potulujú sa po ulici, a predstavujú pre spoločnosť problém a nie úžitok. Dnes sa stal hlavným faktorom bohatstva spoločnosti vzdelaný, tvorivý, rozvinutý človek – ktorý dostáva priestor pre uplatnenie svojich schopností

    TRIEDNY SYSTÉM, vytvárajúci úzku vrstvu bohatých a väčšinu chudobných, akumuluje zdroje v rukách úzkej skupiny ľudí, tým ich vytrháva z efektívneho spoločenského obehu, vytvára tým nedostatočné, chudobné spoločenské prostredie. Konzultačná spoločnosť Scorpio Parnership vo svojej štúdii z júla 2010 zverejnila zistenie, že medzi najbohatšími ľuďmi vo svete leží bez väčšieho úžitku asi 10 biliónov dolárov.

    Súčasný kapitalizmus vytvára výborné podmienky pre vysoké príjmy neproduktívnych profesií v šoubiznise, športe, podvodníkov, pritom produktívne profesie ako napr. učitelia, vedci, výskumníci sú finančne podvyživení.

    Bezdomovci sú ukážkou slabej DEMOKRATIČNOSTI, PLURALITY, teda aj slobody pre jednotlivca v spoločnosti, jej možností pre každého. Je to spojené so starým kapitalistickým ekonomickým, finančným systémom, jeho neschopnosti vytvárať dostatok príležitostí pre ľudí a financovať ich.
    Kapitalizmus je ešte slabo demokraticky rozvinutá spoločnosť. Núti ľudí správať sa podľa jednotnej, vystrihnutej šablóny – ak sa správate podľa nej, ste elita, úspešný, ak nie, ste plebs, neúspešný, socka. Ako môže byť za vzor demokracie pokladaná spoločnosť s takto úzko postaveným, obmedzujúcim systémom. Taký starogrécky filozof Diogénes, bývajúci v sude, alebo iní slávni múdri ľudia, napr. František z Asissi, známi svojimi chudobnými pomermi, v takomto chudobnom sociálnom prostredí by boli pokladaní za sociálny odpad.

    V podstate kapitalistická rovnosť dospieva k pochopeniu úplnej rovnosti ľudí ako ľudí s rovnakým majetkom, sociálnym postavením, teda najlepšie rovnakým príjmom, domom, autom, mobilom… Vtedy by podľa kapitalistickej logiky neexistovali smotánka a plebs, úspešní a neúspešní.

    A s tým súvisí v mnohých prípadoch aj fenomén bezdomovectva. Mnohí ľudia sa snažia podobať sa niekomu bohatému, nahrabať si majetok, hoci bohatých môže byť len určité percento ľudí. Ak sa im to nepodarí, vzdajú to, opustia sa. Ja mám taký prípad v rodine.

    Chudobného človeka, bezdomovca tento systém automaticky pokladá za neúspešného, čo jeho psychika ťažko znáša, nedokáže prekonať a ukotvuje ho v tomto postavení. Namiesto toho, aby spoločnosť bola natoľko duchovne bohatá, pluralitná, že pomôže človeku hľadať jeho miesto, jeho vnútorné ja, jeho individuálne schopnosti a hodnoty, potreby, vnútorný program a ukázať mu, že jeho osobitosť je jeho bohatstvom, aj bohatstvom spoločnosti, nie auto, drahý majetok, ale jeho vnútorné bohatstvo sú to rozhodujúce.

    Reply
    • 2. decembra 2018 at 22:33
      Permalink

      Pán Antal – ideme doriešiť toho prezidenta ?

      Reply
      • 3. decembra 2018 at 9:04
        Permalink

        Martin, ja som pripravil rozšírený zoznam kandidátov.

        Ale skutočne to treba lepšie pripraviť, dať sem aj termíny, do kedy aký krok sa vyžaduje. Prekonzultovať to aj so stranami. Inak do toho žiaden kandidát nepôjde.
        Musel by som si preštudovať zákon, termíny, aby som sa vedel konkrétne vyjadriť. Rád niečo organizujem so znalosťou veci, ale to si vyžaduje čas.

        Ale podporujem Vašu snahu, idete dobrým smerom. A možno je to teraz aj Vaša parketa, ako získať aj politické skúsenosti.
        Mne sa tiež zdá čudné, že komunistické strany vypustili aj komunálne voľby, aj prezidentské. Vzdor je akosi ticho.

        Reply
    • 2. decembra 2018 at 23:02
      Permalink

      Takže pán Antal, bezdomovcov treba zatvoriť na psychiatriu, alebo do väzenia za príživníctvo však.
      Tak riešil problém bezdomovectva socializmus.

      Reply
      • 3. decembra 2018 at 11:44
        Permalink

        Pán Jankech, viete nejakým rozumným spôsobom vysvetliť, prečo komentujete každý komentár.

        Prakticky sú to také detské povedačky, nič vecné, odborné. To je tak na úrovni 14 ročného dieťaťa, ktoré si myslí, že zhltlo všetku múdrosť sveta a potrebuje do všetkého kecať. A má problém pochopiť dospelácke normy, že sa neobťažuje, neotravuje, vyslovujem sa k problému, ak mám k tomu čo povedať.

        Ja som poukázal na kapitalizmus ako zastaraný systém, ktorý plodí zo svojej podstaty nerovnosti a bezdomovcov, nekritizoval som bezdomovcov, hovoril som o sociálnej psychológii, ale to je zrejme nad Vaše chápanie.

        Reply
    • 3. decembra 2018 at 9:05
      Permalink

      Pani Slavomíra.
      Zvláštny spôsob uvažovania.
      Ale o tom čo je pre ľudí najlepšie by som nechal rozhodovať tých ktorých sa to týka. Nesnažte sa im vnútiť Vaše „dobro“

      Reply
      • 3. decembra 2018 at 11:04
        Permalink

        Pán Jankech, ani Vy sa nesnažte vnútiť ľuďom svoje zlo.Tiež by som rozhodovanie nechala na ľudí. Iste, budú mať to, čo si vyberú, v tom jedinom s Vami súhlasím.

        Reply
        • 3. decembra 2018 at 11:32
          Permalink

          Pani Slavomíra.
          Ja určite nechcem rieiť bezdomovectvo násilím. Ale ak ho Vy schvaľujete, tak je to asi zlo a nejde o slobodný výber.

          Reply
          • 3. decembra 2018 at 12:27
            Permalink

            O akom násilí píšete, pán Jankech? Násilie je to, čo spáchali prívrženci kapitalizmu, teda aj Vy, na ľuďoch, ktorí skončili na ulici ako bezdomovci, na ľuďoch, ktorí živoria, prežívajú od výplaty k výplate, drú za pásom ako otroci za pár šupiek, sú nútení opustiť rodiny a odísť za prácou do zahraničia alebo jednoducho odísť zo života. To je tá Vaša sloboda! Sloboda postavená na neslobode iných.

  • 3. decembra 2018 at 21:24
    Permalink

    Podľa mňa treba rozlišovať, či ide o bezdomovectvo „dobrovoľné“, alebo „nedobrovoľné“. Čiže násilím by sa to dalo nazvať iba pri „dobrovoľnom“.
    Pán Jankech, a čo hovoríte na to, že aj samovrahov zachraňujeme proti ich vôli násilím.

    Reply
  • 4. decembra 2018 at 10:02
    Permalink

    Krásny článok… písať srdcom dnes dokáže málokto…vďaka

    Reply
  • 4. decembra 2018 at 11:21
    Permalink

    Jedna drobná poznámka v prospech bezdomovcov. Ľudia často obviňujú bezdomovcov, vraj robia bordel, najmä okolo kontajnerov, smetných košov. Tu sa musím zastať bezdomovcov, alebo vyberačov kontajnerov, málokedy zanechajú po sebe neporiadok.
    Ako som si všimol, rozhádzané smeti okolo smetných nádob majú iného vinníka – vrany a straky. Ktoré vyberajú smeti z nádob, prezerajú ich a vyzobú všetko jedlé. Takže v tomto smere je dobré, ak sú smetné nádoby uzavretejšie.

    Reply
  • 4. decembra 2018 at 16:58
    Permalink

    Už sa diskusia rozbehla kade tade, čo tak navrhnúť riešenie:
    1. Štát musí začať stavať byty, vrátane ubytovní pre bezdomovcov, pretože developeri sa bezdomovectvom nikdy zaoberať nebudú a charita je tu na hovno.
    2. „Nedobrovoľní“ bezdomovci radi ponúknuté ubytovanie prijmú a tých „dobrovoľných“ treba z ulíc dostať násilím na základe prijatej legislatívy. Pokiaľ by bola možnosť sa ubytovať, každý by musel ubytovanie povinne prijať. Nie sme povinní trpieť okolo seba „dobrovoľných“ povaľačov.
    3. Politici, začnite sa tým konečne zaoberať! Ak máte 2 miliardy na USA stíhačky, musíte nájsť aj na riešenie bezdomovectva!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *