Ľudovít Števko: Izraelský spôsob obrany je vlastne vojnový zločin

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


V Biblii, v prorokovi Obadiášovi v 15 verši stojí: „Ako si urobil ty, tak sa urobí tebe. Tvoja odplata sa navráti nazad na tvoju hlavu.“ Zdá sa, že kádre na vrchole izraelskej politickej pyramídy si nevšímajú toto biblické proroctvo, ale čo je horšie, ignorujú aj doterajšie rezolúcie OSN a súčasné protesty obyvateľov západnej hemisféry v Londýne, Paríži, Madride, Berlíne, Kodani, Štokholme, Berne i Ottave proti zabíjaniu Palestínčanov izraelskou armádou. „Toto nie je vojna, to je genocída,” skandovali demonštranti na madridskom centrálnom námestí Puerta del Sol.

Mnohým občanom v našich končinách, dokonca ani slovenským politikom nie je, alebo nechce byť jasné, kto začal štvrtú či piatu reprízu krviprelievania na linke Tel Aviv – Gaza a najmä, čo bolo jej príčinou. V našich novinách ani v RTVS sa to nedozvieme, tak si povedzme, čo vyvolalo, v tomto pre nás odľahlom regióne, súčasnú vražednú vlnu kobercových náletov izraelského letectva na palestínske mestá v pásme Gazy. Ak máme hovoriť o príčinách neprimeraného útoku, vlastne masakru civilného obyvateľstva Palestíny, musíme sa pozrieť do nedávnej minulosti nepretržitého napätia a konfliktov na tomto území.

Foto: Po bombardovaní

Päťdesiat rokov okupácie

Pásmo Gazy je okupované Izraelom po skončení šesťdňovej arabsko-izraelskej vojny od roku 1967, podobne, ako je okupovaný východný Jeruzalem a západný breh Jordánu. Kto tvrdí niečo iné, nehorázne klame. Gaza je vlastne pod dvojitým okupačným režimom. Izrael síce stiahol svoje vojská z vnútra pásma Gazy, ale zvonka ho obsadil a trvale ho oblieha vojensky aj ekonomicky. To je najhoršia okupácia, pretože toto obliehanie, kontrola takmer non stop zo vzduchu, z mora i zo zeme, sa týka všetkých stránok existencie ľudí. Od vôle Izraela závisí dodávka elektrickej energie i životodarnej vody. Izrael urobil z pásma Gazy enklávu, ktorá pripomína bantustan v čase apartheidu v Južnej Afrike alebo evokuje predstavu veľkého koncentračného tábora. 

Operácie izraelskej armády proti Gaze mali vždy rovnaký priebeh. Na mínometné a raketové ostreľovanie Hamasu (strelami Qassam vyrobenými na kolene) odpovedali Izraelčania na konci roka 2008 operáciou Liate olovo, hebrejsky Mivca Oferet Jecuka. Tvrdým úderom letectva i pozemných jednotiek, prišlo vtedy o život 400 Palestínčanov. Letecká operácia Teplá zima v roku 2014 si vyžiadala minimálne 110 obetí na strane Palestínčanov a tri obete na strane Izraela. Útok izraelskej armády v piatok 14.mája 2021 s nasadením 160 lietadiel aj delostreleckých a obrnených jednotiek útočiacich na hraniciach pásma Gazy má za následok podľa doterajších údajov agentúry WAFA 136 mŕtvych Palestínčanov z toho asi štvrtinu zabitých detí. Lenže koniec izraelského ťaženia sa ešte nečrtá, to by musela mať OSN nejaké slovo.

Foto: Propalestínske protesty v Madride

Prvou obeťou vojny je pravda

V Gaze okrem iných domov v obytnej štvrti ľahla popolom aj výšková budova, kde mala okrem iných zahraničných médií kancelárie aj americká tlačová agentúra The Associated Press (AP) a katarská televízia Al-Džazíra. Podľa ešte úradujúceho izraelského premiéra Benjamina Netanjahua budovu vraj využívalo spravodajské vojenské krídlo Hamasu, čo sa doteraz nepotvrdilo. História klamstiev sa opakuje: Počas operácie Teplá zima v roku 2014 Netanjahu tiež nepredložil svetu ani najmenší dôkaz, že palestínske hnutie odporu použilo v Gaze školy OSN ako palebné stanoviská rakiet. Naopak, pracovníci OSN, priami svedkovia izraelských útokov na školy vyvrátili tieto lži. Nijaké rakety Hamasu tam neboli, boli tam utečenci a ich rodiny, ktoré sa v školách skrývali pred izraelskou delostreleckou paľbou a bombardovaním.

Medzinárodná federácia novinárov odsúdila terajšie zničenie mediálneho sídla v Gaze a označila ho za útok na slobodu médií. „Cielené bombardovanie mediálnych zariadení je hanebným pokusom izraelskej armády umlčať spravodajstvo o násilí v pásme Gazy, čím porušuje medzinárodné právo“, uviedol predseda federácie Anthony Bellanger. Podobne sa vyjadrila aj výkonná šéfredaktorka agentúry Associated Press Sally Buzbeeová, ktorá žiada nezávislé vyšetrenie izraelského bombardovania Organizáciou spojených národov. Pravdaže, ak sa aj vec prípadne vyšetrí, nebude to mať na Izrael nijaký dosah, lebo v Bezpečnostnej rade OSN je vždy v zálohe veto Spojených štátov.

Akt izraelskej sebaobrany

Súčasný bezprecedentný akt agresie v Gaze, ktorý Izrael nazýva aktom sebaobrany má celkom prostú príčinu a tou je fakt, že mu vypršal termín, ktorý dostal po marcových predčasných voľbách na zostavenie novej vlády. Voľby do Knessetu vyhrala síce jeho strana Likud, ale z odretými ušami a nenašli sa partneri do koaličného mariáša. Útok na Gazu je pre Bibiho Netanjahua dočasným východiskom z patovej povolebnej situácie aj preto, že mu hrozí súdny proces za trestné činy zneužitia dôvery, korupcie a podvodu.

„Akt sebaobrany“ bol vymyslený na prvý pohľad sofistikovane, ale priehľadne. Začal sa súdnym rozhodnutím na deložovanie niekoľkých palestínskych rodín (celkom 146 mužov žien a detí) z ich domov zdedených po predkoch v Šajch Džarráhu vo východnej časti Jeruzalema. Do ich domov sa hodlajú nasťahovať židovskí nacionalisti, podľa ktorých domy Palestínčanov stoja (údajne) na pozemkoch patriacich kedysi pred vznikom Izraela židovským zväzom.

Foto: Obrana mešity al-Axá

Oheň na streche.

Nová neprávosť vyvolala nové pobúrenie. Z Nábulusu, z Remalláhu, z celej Palestíny aj zo samotného Izraela prišli do Jeruzalema tisíce protestujúcich. Nepokoje trvali niekoľko dní i nocí a po zuby ozbrojená izraelská polícia zakročila ako vždy. Bol koniec Ramadánu, veľký sviatočný deň, Palestínčania utiekli pred brutalitou na Chrámovú horu, do mešity al-Axá, tretej najvýznamnejšej modlitebne arabského sveta. Nasledujúci postup polície oprávnene vzbudzoval dojem dopredu pripravenej akcie. K slovu sa dostali policajné zábleskové ohlušujúce granáty a gumové projektily. Osadenstvo mešity sa bránilo hádzaním stoličiek, topánok a rozličných predmetov, ktoré boli po ruke. Výsledok – mnoho vážne zranených, prevažne mladých Palestínčanov!

Netanjahu vedel, čo znamená pre moslimov zneuctenie posvätného miesta a urážka náboženstva. Len ťažko mohol znalec politických pomerov v Izraeli usudzovať, že útok na mešitu nebol zámer. Bibi Netanjahu musel privítať takmer bezzubý útok rakiet Hamasu ako mannu nebeskú. Mohol v sebaobrane Izraela zasiahnuť najmodernejším arzenálom zbraní a možno chytrácky ako starý harcovník v úlohe záchrancu „historickej vlasti“ sa môže takto dostať z krízy a znovu vyšvihnúť na koňa. Ktovie. Možno ho nezaujíma pätnásty verš proroka Obadiáša ani desiatky mŕtvol žien a detí v pásme Gazy.

Ľudovít Števko

            

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Ľudovít Števko: Izraelský spôsob obrany je vlastne vojnový zločin

 • 23. mája 2021 at 9:59
  Permalink

  O Metanjahuovi si určite nemôžeme robiť ilúzie ale ospravedlňovať zásah Izraela na „posvätné“ miesto islamu je vtákovina.
  A dokonca odvolávať sa na „proroctvo“ Starého zákona je konina. Najmä pre ľavičiarov.

  My vieme, že v prípade Jeruzalema sa o žiadne posvätné (3. v poradí) miesto islamu nejedná, pretože Mohamed v tomto meste nikdy nebol!!!!!!!!

  Reply
  • 23. mája 2021 at 10:20
   Permalink

   Teda presnejšie
   na mieste mešity vystúpil vraj po rebríku prorok Mohamed do 7. neba, kde sa stretol s prorokmi i Ježišom a porozprával sa s nimi.
   Meno Mešita al-Aksá sa prekladá ako „najvzdialenejšie mešita“ (podľa niektorých prekladov tiež ako „Vzdialená mešita“, alebo aj ako „Koniec“ a je spájaný s Isra a Mi’rádž, cestou, o ktorej moslimovia veria, že ju vykonal prorok Mohamed okolo roku 621, behom jedného dňa na okrídlenom vraníkovi menom Buraq (Blesk), ktorého mu priniesol archanjel Gabriel.

   Ide o čistú fabuláciu. Už Mohamedovi súčasníci sa vysmievali, že len na ťave trvá cesta do Jeruzalema minimálne 1 mesiac.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *