Ľudovít Števko: O Matovičovej koze, ktorá zostala celá

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Mesiac trvajúca tragédia slovenskej vlády dospela k svojmu rozuzleniu v štýle knihy Adolfa Petra Zátureckého Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky. Matovičov cap sa stane záhradníkom, Richardov vlk sa nažerie a Igorova koza zostane celá.

Doterajší predseda vlády sa zdanlivo vzdal svojej stoličky presne tak, ako keď pri nástupe do funkcie odovzdal firmu manželke Pavlínke. V šachovej terminológii sa to nazýva rošáda. Matoviča vystriedal Heger, Hegera Matovič, najvyššie figúrky si vymenili miesta a ostatné figúrky na šachovnici zostali v nezmenenej pozícii. O svoj post prišiel iba jeden ufňukanýpešiak: minister zdravotníctva Marek Krajčí. A to je vlastne jediná, celkom bezvýznamná predveľkonočná žertva.

Pouličná štvorkoaličná zmeska v NRSR môže chrochtať blahom. Päťdesiat parlamentných Pročkov bude oslavovať „veľkého štátnika“ Matoviča, kajúcnik Sulík sa k ním pridá a trasorítka na čele strany Za ľudí odvolá čo predtým odvolala. Válovy budú obhospodarovať staré známe persóny. Slovensko bezpochyby prežije svojho Matoviča, ale za cenu obrovských strát na fyzickom i psychickomzdraví obyvateľstva, za cenu firemných i osobných bankrotov, za cenu zničených životov.

Ak raz precitneme z pochybných celoplošných testovaní, opakovaných núdzových stavov a budeme si lízať rany, na Matoviča, Kollára, Remišovú, Šeligu a iné obskúrne figúrky vlády či parlamentu si málokto spomenie v dobrom, hoci je známe, že pamäť slovenského voliča je krátka. Po mimoriadne zlých skúsenostiach s touto vládou  je však viac-menej jasné, že štvrtina ľudí s mentalitou ovčieho stáda príde k rozumu v predčasných voľbách.

Pred rozuzlením tragikomického divadla aktuálnej vlády väčšina verejnosti neverila, že koncové dejstvo ešte môže byť v réžii Igora Matoviča. Hovorili to aj mediálne protežovaní liberálni politológovia. Dokonca Samuel Abrahám lietal tak trochu v oblakoch, za predsedu vlády by pasoval „najlepšieho ministra“ Jána Budaja, pani prezidentka bola o čosi reálnejšia, privítala by v  čele exekutívy „najlepšiu ministerku“ Máriu Kolíkovú (keď už nie Kisku), iní proamerickí politici by boli spokojnejší, keby si na vládny prestol zasadol (keď už nie Korčok) aspoň minister vojny takmer neexistujúcej slovenskej armádyJaroslav Naď. Bolo to ako tipovanie v lotérii, nikto netušil, že vyhrá v klobúku narafičený Matovičov žreb.

Ukázalo sa, že nemožno podceňovať inteligenciu psychopatov. Igor Matovič bude zastávať funkciu ministra financií formálne, tak ako bude jeho kamarát Edo Hegerformálny predseda vlády. Formálna výmena oboch funkcií je vymyslená dobre, ťahať za nitky bude bábkovodič – politický šéf  štvorkoalície, momentálny líder najsilnejšej parlamentnej strany.Ostatné vládne osadenstvobude istý čas tvoriť iba servilné krovie. Pravdaže, kým sa osadenstvo znova nerozglejí a nerozháda.

Scenár ďalšieho vývoja je predvídateľný. Selanku terajšieho vzájomného objímania sa vystrieda realita Matovičovej psychiky: neukojiteľná pomstychtivosť. Nový desaťpercentný minister financií bude mať na pomstu dostatok času a bude ničiť cudzie elementy vo vlastnej strane a najmä vnútorných nepriateľov iných koaličných strán. Nebude to robiť fanfarónsky ako doteraz, ale tichšie, z pozície nepochopeného „spasiteľa tejto krajiny“. Nech sa majú na pozore tí, ktorí chodili na neho tajne žalovať do Grasalkovičovho paláca.

Eduard Heger dosiaľ známy iba v obchodných kruhoch ako manažér v alkoholovom biznise nám teda bude vládnuť ako sprostredkovateľ Igora Matoviča. Na kandidátku OĽaNO sa zapísal ako „kresťanský aktivista,“ aj keď by sa dalo polemizovať s jeho hviezdnymi kresťanskými aktivitami, počas ktorých vyviezol do USA 200 tisíc fliaš luxusnej vodky. Nuž ale vedel nekresťansky zbohatnúť a predpokladá sa, že obíde dobre aj ako minister financií. Lenže v tejto chvíli to nie je podstatné. Podstatné je, že v poradí druhá Matovičova vláda so starou ministerskou posádkou je realitou.Dočasnou, ale predsa hmatateľnou, ktorú čoskoro požehná hlava štátu ako káže zákon a zrejme aj istá zámorská ambasáda.

Prvú slovenskú hanbu vystrieda len o máločo znesiteľnejšia druhá slovenská hanba. V blízkom i vzdialenejšom zahraničí o tom už kolujú historky a doma sa rozprávajú a kreslia vtipy. Aspoň neupadáme na duchu aj keď máme v povahe nosiť na chrbte bremená ako za čias normalizácie – poslušne a bez reptania. Referendum ukáže, koľko toho ešte unesieme. Verím, že čas Matovičovej vládnej firmy sa kráti. Do roka a do dňa ako v povesti o Stiborovi, pánovi hradu Beckov. A možno len do jesene.

Ľudovít Števko

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *