Ľudovít Števko: Ruská vakcína a súmrak idiotov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Hystéria okolo ruskej vakcíny nie je nikde v Európe natoľko vyhrotená ako na Slovensku. Kým v Českej republike má v týchto otázkach vplyvné slovo silný prezident Miloš Zeman, ktorý sa zasadil o odvolanie dvoch ministrov zdravotníctva pre nesúhlas s nákupom vakcíny Sputnik V – zatiaľ na Slovensku sa prezidentka Zuzana Čaputová skôr priklonila k jačaniu parlamentných i mimoparlamentných liberálov, že ruská vakcína je neoverená európskou liekovou agentúrou a kým nebude schválené touto inštitúciou, jej použitie je na Slovensku neprípustné. Minister zahraničia Ivan Korčok ju dokonca nazval nástrojom hybridnej vojny, čím vlastne iba parafrázoval slová istej bábkoherečky v ministerskom kresle, že Sputnik V je ruská geopolitická zbraň.  

„Špecificky slovenské rusofóbne táranie službukonajúcich trolov“ – povie si tretina národa, ktorá sa chce dať zaočkovať len touto „hybridnou zbraňou,“ lebo ju nepresvedčila AstraZeneca so „zriedkavými“ úmrtiami, ani vstupenka na slobodu po vpichu inej geopolitickej zbrane v podobe niektorej americkej vakcíny. Celé týždne ťahaníc o Sputnik V to bola tragická fraška o neschopnosti vlády Igora Matoviča poskytnúť ľuďom aspoň elementárnu zdravotnú starostlivosť v čase pandémie, keď už nie očkovanie účinnými vakcínami dostupnými na trhu. Lenže Matovič s jeho vládou premrhali štyridsať dní vnútornými idiotskými spormi, vzájomnými urážkami a napokon demisiami, ktoré zamestnávali ministrov, médiá i politológov a ruská vakcína ležala nevyužitá v Šarišských Michaľanoch.

Pritom stačilo málo. Keď sa už Matovič s Krajčím rozhodli doviezť Sputnik V so všetkou pompou, mali vec dotiahnuť dokonca, udeliť pre ruskú vakcínu výnimku a začať s očkovaním populácie bez dlhých procedúr Európskej liekovej agentúry (EMA) a posúdenia Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý nemal na kontrolu vakcín kapacity ani európsku autorizáciu.  Minister zdravotníctva mal však oprávnenie udeliť výnimku očkovať vakcínou bez registrácie EMA a bez obáv z rizika, lebo Sputnikom očkovalo svojich obyvateľov takmer šesťdesiat krajín sveta a neboli známe vážnejšie ujmy na zdraví či úmrtia po podaní tejto vakcíny (na rozdiel od schválenej AstraZenecy). Maďarsko ako suverénny štát si napríklad bez čakania na európsku registráciu vystačilo s povolením vlastnej renomovanej agentúry.  

Po Matovičovej demisii a vzniku staro-novej „Vlády prvého apríla,“ problém so Sputnikom ďalej eskaloval. Tentoraz už Matovič v úlohe nového ministra financií nepokračoval v nedôstojnej vulgárnej komunikácii s Radom Baťom, manželom riaditeľky ŠÚKL, ale mne nič, tebe nič, zrazu odletel do Moskvy  zachraňovať ruskú vakcínu pre Slovensko i pre svoju naštrbenú reputáciu (ak mal tento náš blázon dakedy nejakú reputáciu). Hrozilo, že Ruský fond priamych investícií (RDIF) si vezme vakcínu Sputnik V naspäť, lebo „ŠÚKL porušil zmluvu tým, že zadal testovanie zásielky vakcín dodaných na Slovensko laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií Európskej únie, hoci táto sieť laboratórií je dostupná a označil to za akt sabotáže“. Sankcie pre nedodržanie kontraktu by boli zaiste oveľa vyššie ako mnohomiliónové náklady na nespoľahlivé antigénové testy, ktoré doteraz nakúpila slovenská vláda.

Nik nevie, ako sa skončilo Matovičovo rokovanie so šéfom ruského investičného fondu RDIF Kirillom Dmitrievom v Moskve, vieme len to, že  hroziacu blamáž sa minister financií usiloval odvrátiť u Viktora Orbána v Budapešti, kam vzápätí odcestoval, opäť bez vedomia Korčoka a bez diplomatického sprievodu. Odídenec z OĽaNO a momentálny „progresívec“ Tomáš Valášek v rozhovore pre Denník N povedal: „Nie je normálne a zdravé, že sa o takejto návšteve náš minister dozvie od slovenského veľvyslanca v Budapešti, a nie je ani normálne, že pri tomto stretnutí naši diplomati nie sú. Vyzeráme ako banánová republika a ponižujeme vlastných diplomatov v očiach našich partnerov.“

Treba uznať – Valášek má s ponižovaním diplomatov pravdu, ale mýli sa, ak tvrdí. že len preto vyzeráme ako banánová republika. My sme tou banánovou republikou už dávnejšie, odkedy máme pirátsky kapitalizmus, odkedy nemáme samostatnú zahraničnú politiku, vlastnú obrannú stratégiu a hospodárstvo závislé od zahraničných korporácií a čiastočne aj od domácich oligarchov. A smutné je, že aj naše ŠÚKL považuje Európsku liekovú agentúru takmer za posvätnú kravu a je len jej závislým a nekompetentným príveskom.

Pochybnosti o slovenskom Štátnom ústave pre kontrolu liečiv vyslovil v interview pre český Blesk prezident Miloš Zeman a zároveň skritizoval aj európsku agentúru pre jej pomalosť a schválenie asi 300 liekov, ktoré museli byť v histórii stiahnuté, kvôli ich nepriaznivým účinkom. Podobne sa vyjadril aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Ten rokuje s Moskvou o dodávke ruskej očkovacej látky a chce ju použiť ešte predtým, ako ju schváli EMA. V Európskej únii, kde sa každý stará sám o seba je Slovensko v otázke zdravotnej politiky a neschopnosti vlády riešiť problémy ľudí v čase pandémie príkladom chaosu.

Ak ešte ktosi očakáva po prvoaprílovej repríze Matovičovej vlády nejakú zmenu, nech sa pozrie do vlastného pokriveného zrkadla. Blázna Matoviča si národ zvolil, blázon Matovič skrachoval, blázna pasovala Zuzana Čaputová za ministra financií vraj novej vlády, blázon teda zostáva, vládne ďalej a formálny predseda vlády Eduard Heger je v nefunkčnom koaličnom súkolí iba poslušnou potupnou dvojkou. Tak nám treba.

Ľudovít Števko

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “Ľudovít Števko: Ruská vakcína a súmrak idiotov

 • 13. apríla 2021 at 23:10
  Permalink

  Valášek neodišiel z Oľana ale Za ľudí

  Reply
 • 14. apríla 2021 at 16:50
  Permalink

  Výborný novinár a výborný článok vážený pán Števko. Ďakujem! S tým šašom Valášekom ste mali pravdu. Rýchlejšie rozpráva, ako mu to myslí. Akosi mu ušlo, že už my sme otrokárskou banánovou republikou, ktorá sa pomaly pretvára a podobá osadám, v ktorých žijú naši spoluobčania Cigáni. S tým rozdielom, že oni sú rodení my školení. milan

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *