Pripojte sa k nám, vybudujme občianske, ľudové médium!

Priatelia, podporovatelia, fanúšikovia, spoluautori nášho, i Vášho ľudového média DAV DVA,
ako sami vidíte, verejnú mienku okupujú médiá vlastnené korporáciami, ktoré manipulujú slovenskú verejnosť denno-denne neoliberálnou propagandou. Je to pochopiteľné, nakoľko plnia záujmy svojich mecenášov. Denno-denne označujú tých, ktorí hovoria pravdu o sociálnej realite, geopolitike a ktorí kritizujú svetosystém, ako konšpirátorov alebo extrémistov. Žijeme v tvrdej sociálnej realite. Svet je v kríze – morálnej, environmentálnej, bezpečnostnej, ekonomickej a sociálnej. Naša krajina je zmietaná nadvládou zahraničných korporácií, krachujú malé podniky, družstvá a naša potravinová sebestačnosť je na mizerných 40%. Naša krajina musí plniť záujmy militantnej zločineckej organizácie NATO, ktorá pravidelne porušuje medzinárodné právo a jedná mimo OSN. V regiónoch (až na zopár výnimiek) nieto zmysluplnej roboty a strategické podniky sú v rukách nadnárodných korporácií, nadnárodnej oligarchie. Ceny nehorázne rastú a niektorí ľudia sú v existenčnej kríze, ba až na hranici chudoby. Exekúcie a vyhadzovanie z bytov je na dennom poriadku spolu so sociálnymi samovraždami. Mnohí požierajú odpadky alebo hladujú aby vôbec vyžili do konca mesiaca.

Napriek tomu, že súčasná vláda začala postupne posilňovať sociálny štát, je to len náznak toho, čo by sa reálne dalo v tejto krajine urobiť. Bez potravinovej sebestačnosti, bez vlastných družstevných a štátnych podnikov sa nepohneme nikam. Aby sme zmenili našu sociálnu realitu, potrebujeme posunúť verejnú mienku k tomu, aby politici bojovali za sociálne práva občanov, aby bojovali za potravinovú sebestačnosť a suverenitu Slovenskej republiky.
Preto Slovensko potrebuje ľudové médium ako je DAV DVA. Aby sme vytvárali občiansku diskusiu o tom, ako zmeniť veci k lepšiemu.

Aby naše a vaše ľudové médium prežilo, potrebujeme vašu podporu. Nielen finančnú, ale predovšetkým morálnu podporu. Naše médium sa musí stať našim spoločným dielom, kolektívnym dielom občanov tejto krajiny.

Je skvelé, že sa v poslednom čase aktívne zapájate do diskusií, že vás oprávnene štve ekonomická vlastizrada privatizácia našej krajiny; že vás štve arogancia liberálnych médií a ich denno-denné manipulovanie… Je to len krok k tomu, aby sme veci mohli zmeniť. Pridajte sa k nám. Posielajte nám články, príbehy, fotografie, videá zo života (z toho čo vás hnevá, čo vás potešilo, čo chcete zmeniť), dokumentujte temnú dobu, ktorú žijeme. Posielajte nám, ako sa vám ťažko žije a ako to možno zmeniť. Chcete založiť družstvo? Chcete bojovať za právo na bývanie? Právo na bezplatné zdravotníctvo? Právo na zmysluplné školstvo? Právo na objektívne informácie a vyššiu kultúru vo verejno-právnych médiách? Chcete aby odbory skutočne začali bojovať za Vaše práva? Chcete ovplyvniť politikov, aby už konečne pritvrdili v ľavicovej politike? Sme tu pre Vás. Sme vašim médiom.

Tento globálny svetosystém nezmení žiadna vláda, bez podpory občanov a verejnej mienky má ruky zviazané. Zmeníme ho len my, občania tohto štátu. Preto musíme spoločne participovať na tejto zmene – hodnotovej zmene od spoločnosti založenej na sebectve, egoizme, boja každého proti každému k spoločnosti založenej na solidarite, spolupráci, kolektivizme a predovšetkým skutočnej občianskej participácii na riešení sociálnych problémov. Hodnotovej zmeny od individualizmu ku komunitárnym hodnotám.

Hovorte svojim priateľom o tom, že DAV DVA existuje. Zdieľajte naše články, preposieľajte ich mailom, píšte námety, Posielajte nám svoje nápady, články, plány na podujatia a predovšetkým sa aktívne zapájajte do občianskej diskusie, aby sme ukázali korporátnym médiám, že ich miesto je na smetisku. Že práve občianske, ľudové médium nahradí ich monopol na pravdu.


DAV DVA je občianske združenie, časopis a občianska iniciatíva, ktorá šíri povedomie o alternatívach voči súčasnému ekonomicko-spoločenskému zriadeniu. DAV DVA nadväzuje na pokrokové tradície DAV-u z čias prvej ČSR, ktorý tvorili pokrokoví umelci Daniel Okali, Ján Rob Poničan, Laco Novomeský a Andrej Siracký s Vladom Clementisom.  Osobnosti, ktoré sa angažujú v antikapitalistickom hnutí, potrebujú zjednocujúcu platformu po vzore pôvodného DAVu. Ten vznikol v 20. rokoch ako reakcia na ignorovanie biedy a sociálnej nerovnosti zo strany meštiackej inteligencie. Nástupnícka iniciatíva sa snaží o reartikulovanie emancipačných myšlienok pôvodných davistov v nových spoločenských podmienkach. Ako už názov naznačuje, voľne nadväzujeme na skupinu DAV (1922-1937), ktorej predstavitelia sú nám inšpiráciou v sociálnej angažovanosti a snahe o progresívnosť. Združuje aktivistov, autorov a čitateľov týchto textov a vedie diskusie o súčasnom stave a perspektívach spoločnosti, participatívnych komunít a hnutí. Spolupracuje s programovo a hodnotovo blízkymi občianskymi združeniami, alianciami a zväzmi doma a v zahraničí. Konkrétna činnosť je založená na zhromažďovaní relevantných informácií, týkajúcich sa uvedených oblastí, ich výskume, aktívnej propagácii a šírení pomocou prostriedkov ako publikačná činnosť, organizácia prednášok, verejných diskusií, besied či vzdelávacích seminárov, spolupráca s podobne zameranými subjektmi, a pod. Občianske združenie šíri informácie tohto charakteru elektronicky na internete i v podobe časopisov a kníh. O. Z. sa okrem toho zameriava aj na charitatívno-sociálnu činnosť, asistovanie pri budovaní kooperatívnych a samosprávnych podnikov, ochranu životného prostredia a kultúrneho, sociálneho či ekonomického dedičstva. Svoju osvetovú, propagačnú, charitatívnu a vzdelávaciu činnosť združenie realizuje okrem iného aj rozhlasovým, internetovým a televíznym vysielaním v súlade s platnou legislatívou.

Náš mail je dav.dva@protonmail.com


Ak máte záujem posielať nám príspevok na mesačnej báze, nastavte si nasledujúce príkazy v Banke:

IBAN: SK7283300000002801086712

Správa pre príjemcu: EMAIL DARCU, podpora pre davdva 

//Nezabudnite vyplniť email, alebo aspoň meno, aby sme Vám vedeli poďakovať

DAV DVA môžete podporiť viacerými spôsobmi.
Darujte nám malú čiastku formou mesačného „predplatného“ a my Vám na oplátku dáme nasledujúce „odmeny“:

      

   


 

Mgr. Lukáš Perný, člen DAV DVA

Mgr. Lukáš Perný je slovenský kulturológ, hudobník.  Je absolventom bakalárskeho štúdia kulturológie na Katedre kulturológie Filozofickej Fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (2011-2014) a magisterského štúdia kulturológie na Katedre kulturológie Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (2014-2016). Výskumne sa orientuje na tému sociálnej spravodlivosti, dejiny sociálnej filozofie a filozofiu kultúry.
Články, štúdie, eseje, recenzie na Academia.edu

 

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


15 thoughts on “Pripojte sa k nám, vybudujme občianske, ľudové médium!

 • 10. júna 2018 at 10:04
  Permalink

  Lukáš, a uverejní DAVDVA aj odborné články ak ich pošlem? Povedzme k národohospodárskej problematike, ku postupom ako do praxe púšťať prvky ekonomickej demokracie, povedzme analýzy socialistickej ekonomiky?…Podpora…napríklad vzájomná spolupráca: prelinkovať do DAVDVA relácie orientované „vľavo“ či už Spomienky na socializmus, Klub národohospodárov, Ekonomickú demokraciu, Ľavicové spektrum, …atď. – veď mnohí čítajú web DavuDva z prehľadu alternatívnych médií na stránke web Slobodného vysielača.
  V sobotu 9.júna v B.Bystrici bolo stretnutie ľavicových síl, ktoré akosi „prirodzene“ všetci z DavDva odignorovali. Pochválil som Vás tam, aj to, že „ľavica sa množí delením“ som tam povedal, a som nakoniec rád že DavDva vydáva aj časopis. Klub národohopodárov poslal členom pozváku na seminár s I.Švihlíkovou. Podpora, ak niet peňazí, môže byť veľmi účinná ak bude organizačná, ak budú kooperované a komunikované akcie, ktoré sa robia. Ako píšem v Ekonomike po kapitalizme, „kapitál podľa Marxa je zhmotnelá minulá práca“ – a našim kapitálom je tak to, čo sme už zorganizovali a čo organizujeme a môžeme dať dohromady v budúcnosti. I tak je dobre, že je tu číslo účtu…PZV

  Reply
  • 10. júna 2018 at 13:57
   Permalink

   Čo sa týka linkov, web spravuje David, treba mu napísať aby to pridal. V spodnej časti stránky sú spriatelené weby.

   Reply
  • 10. júna 2018 at 14:49
   Permalink

   Ja som to uz spominal aj na loomio v diskusii, ze uverejnime vsetky prispevky co nam poslete…o to viac ked su odborne. Aj to ze mozme prelinkovat do sekcie spolupracujeme ak mate zaujem. Posli mi co chces zverejnit a dame to…k tej druhej casti…Dav dva neodignorovalo ziadne stretnutie lavicovych sil, kedze nas nikto na neho nepozval…odignorovani sme tym padom boli my od pozyvatelov…

   Reply
   • 10. júna 2018 at 16:24
    Permalink

    Ďakujem, na Diskusné fórum som už dal kontakty členom Spolku národohospodárov. Články veľmi rád pripravím. Čo sa týka toho 9.6. v B.Bystrici, nuž, človek nevie ako to organizovali, ale faktom je, že sme sa tam stretli „penzisti“, čo už…ok, vďaka, každé médium je teraz dôležité, aj keď si nie vždy názorovo súzvučíme.

    Reply
 • 10. júna 2018 at 15:03
  Permalink

  Chlapci, keď sme sa tu tak zišli ….

  chcem sa vás opýtať ku ankete vpravo o ľavicovej osobnosti, prečo ste do nej nezaradili predsedov komunistických strán ? Dúfam, že Vaše vzťahy nie sú také, že sú tu neželanými osobami ?

  Pre porovnanie by bolo dobré zaradiť do tejto ankety aj Fica a Pellegriniho …

  Skúste to napraviť anketou o najobľúbenejšej ľavicovej POLITICKEJ osobnosti, kde by sme vyskúšali :
  Fico, Pellegrini, Blaha, Hrdlička, Pomajdík, Hopta a prípadne ešte iných výrazných slovenských ľavicových politikov, na mená ktorých si ( ktovie prečo ) nespomínam…

  Reply
  • 10. júna 2018 at 15:06
   Permalink

   Zdravím, do ankety sme dávali len nestranníkov… ďalšiu môžme spraviť ako píšete, ďakujeme za tip…

   Reply
   • 12. júna 2018 at 17:26
    Permalink

    Je to trápne označovať pánov Blahu a Mičeva za nestraníkov preto, že formálne nie sú členovia strany. Pán Blaha je predsa poslanec parlamentu a člen poslaneckého klubu strany Smer v NRSR a hlasuje za ich návrhy, pán Mičev kandidoval za Smer v komunálnych voľbách v BB. Tak akí nestranníci?
    Okrem toho Smer nie je ani vo sne ľavicová strana, takže ich členovia alebo ich kandidáti nemajú čo robiť v ankete ľavicových osobností.

    Reply
 • 10. júna 2018 at 15:30
  Permalink

  Příspěvek Lukáše Perného hodnotím jako velice dobrý – díky. Autor Mgr. Perný mj. napsal, že „Slovensko potrebuje ľudové médium ako je DAV DVA“. Dovolím si rozšířit tuto autorovu úvahu o mé přání, o mou výzvu. Aby se médium DAV DVA stalo lidovým a především levicovým nejen pro Slováky, ale také pro Čechy a nás Moravany.

  Jsem ročník 1959, takže jsem prožil stále ještě více než polovinu mého života v socialistickém Československu, kde jsem obdržel nejen vzdělání a odbornost, ale také pracovní a mravní návyky, které bych v tomto prohnilém režimu sotva získal. Mým rodištěm je tedy společný stát Čechů, Moravanů a Slováků, s rozbitím našeho společného Československa se proto nikdy nesmířím. ( Je to pro naše nejen jazykově, ale také kulturně spřízněné národy stejná tragédie, jako i pro národy na východ od Slovenska v souvislosti s násilným rozbitím Sovětského svazu bez jakékoli podpory těchto národů.

  Nejsem si vědom, že by na českém či slovenském internetu existovalo jakékoli levicové médium charakteru DAV DVA. U nás v ČR vychází v tiskové podobě naprosto jedny jediné levicové noviny, a sice Haló noviny, jež navazují na prvorepublikovou tradici:

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Haló_noviny

  Ještě do podzimu 2014 jsem se velmi aktivně účastnil tamějšího diskusního fóra, se snahou ve smyslu výzvy Mgr. Perného, leč marně. Proto jsem nakonec mou účast na webu HaNo ukončil. Myslím si tak proto, že DAV DVA by mohl tuto roli česko-slovenské levicové vzájemnosti velice dobře sehrát.

  Reply
  • 10. júna 2018 at 19:42
   Permalink

   Dobrý deň Vašek, aspoň čo sa týka mňa, tak plne podporujem česko-moravsko-slovenskú vzájomnosť. Napokon DAV DVA už nadviazal spoluprácu s KSM, spolkom Ceres a stretli sme aj s človekom z projektu SOK. Nechcem však mať veľké oči, a tak som v uvedenom článku pripomenul primárny cieľ. Kým nevybudujeme stabilnú základňu u nás, nemáme morálny nárok prestupovať hranice. Naša komunita sa postupne rozvíja, ale ide to pomaličky. V každom prípade, už pred voľbami som oslovil asi 10 poslancov za KSČM pre rozhovory. Podarilo sa spracovať len zopár, ten najlepší bol s Leom Luzarom. Česko-slovenská vzájomnosť je potrebná, veď napokon aj DAVisti vzišli z česko-slovenskej spolupráce.
   Čo sa týka Haló Novin, bolo by skvelé s nimi nadviazať spoluprácu, pokojne by mohli preberať naše články s odkazom na náš web. Ak tam niekoho poznáte, pokojne im to navrhnite.

   Reply
   • 10. júna 2018 at 22:44
    Permalink

    Lukáši, přeji Vám příjemný večer.

    Díky za Vaše slova. Co se KSM týče, jedná se o skvělý kolektiv čestných mladých lidí, s nimiž pozdější spolupráce rozhodně přichází v úvahu.

    K Haló novinám. Z redaktorů se z dřívější diskuse znám dobře s Mgr. Romanem Janouchem, jedná se o sečtělého a nadějného bezpartijního novináře, se kterým by spolupráce rozhodně byla možná.

    Slovo k ing. Leo Luzarovi z Ostravy. Vím, o koho se jedná, je to čestný člověk. K česko-slovenské vzájemnosti. Lukáši, koukněte na tuto pozvánku OV KSČM Frýdek-Místek z Ostravska – k akci 18.8.2018 u nás na severní Moravě:

    http://www.ovkscmfm.estranky.cz/clanky/akce-pro-verejnost–provozni-doba/slavnost-cesko-slovenske—vzajemnosti.html

    P.S.
    Stránku OV KSČM Frýdek-Místek osobně považuji za vůbec to nejlepší, co může na internetu KSČM nabídnout: http://www.ovkscmfm.estranky.cz

    Reply
 • 10. júna 2018 at 16:08
  Permalink

  Skvelý článok.
  Na to, v akej spoločnosti žijeme, píšem blogy na inom portáli.
  Veľmi oceňujem snahu vytvoriť ľavicové, ľudové médium, kde budú môcť ľudia bez obáv z cenzúry, alebo zrušenia blogu uverejňovať svoje myšlienky a názory.
  To, ako médiá manipulujú ľuďmi je veľmi dobre vidieť v „mikrosvete debát“ pod článkami, keď administrátori dovolia skupine ľudí urážať iných kvôli ich názorom, vyvolávať konflikty často cenzurujú práve tých, ktorí sa snažia poukazovať na morálno bahno tohto kapitalistického režimu.
  Veľmi rada sa zapojím a podporím DAV DVA.

  Reply
  • 10. júna 2018 at 19:46
   Permalink

   Najnovšou novinkou je, že Twitter cenzuruje príspevky konkrétny webov. Takže zrejme už existujú zoznamy nepohodlných ako v časoch Výboru pre neamerickú činnosť. Ale my sa nevzdáme.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom
%d blogerom sa páči toto: