M. Klus: COVID-19 certifikáty môžu uľahčiť bezpečné cestovanie v EÚ a odbremeniť občanov od zbytočnej byrokracie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava – „Spustením očkovania koncom roka 2020 sme vyslali dôležitý signál európskej spolupráce, no teraz sa naše koordinačné úsilie musí zamerať aj na získanie maximálneho množstva vakcín v čo najkratšom čase. Okrem toho Slovensko podporuje aj skoré zavedenie COVID-19 certifikátu, ktorý by umožnil čo najvyššiu mieru voľného pohybu v EÚ pri zachovaní potrebnej bezpečnosti. Takýto certifikát by okrem údajov o samotnom očkovaní mal obsahovať aj informácie o absolvovaných testovaniach či prípadnom prekonaní ochorenia COVID-19. V čase rôznych obmedzení na vnútorných hraniciach Únie by možnosť preukázať sa takýmto komplexným certifikátom, napríklad vo forme QR kódu v našich mobiloch, mohla odbremeniť ľudí od zbytočnej byrokracie. Samozrejme, všetko musí podliehať prísnej ochrane osobných údajov a zachovaniu potrebnej úrovne anonymity.“


      Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus v pondelok, 18. januára 2021 v Bratislave, počas neformálnej videokonferencie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ), ktorá v dôsledku protipandemických opatrení nahradila riadne zasadnutie Rady pre všeobecné záležitosti (GAC).


      Prvé online rokovanie v tomto roku bolo zároveň premiérovým pod taktovkou Portugalska, ktoré od 1. januára 2021 prevzalo rotujúce šesťmesačné predsedníctvo v Rade EÚ s cieľom pokročiť v obnove Európy po koronakríze. Hlavnými témami diskusie predstaviteľov rezortov diplomacie boli priority a pracovný program portugalského predsedníctva, aktuálny stav príprav Konferencie o budúcnosti Európy, no najmä koordinácia opatrení v rámci boja proti pandémii ochorenia COVID-19. Tejto téme sa totiž budú venovať aj lídri štátov EÚ počas ďalšej zo série videokonferencií, ktorá sa uskutoční vo štvrtok, 21. januára 2021.


      Vzhľadom na priebeh očkovania v jednotlivých členských krajinách Únie sa partneri navzájom informovali najmä o možnostiach zrýchlenia dodávok vakcín, ako aj o hrozbe, ktorú predstavujú nové mutácie koronavírusu. Čoraz väčšia pozornosť sa však sústredí aj na hľadanie dohody o vzájomne uznávaných COVID-19 certifikátoch s cieľom postupného uľahčenia cezhraničného pohybu.


      „Slovensko podporuje spoločné úsilie v boji proti pandémii ochorenia COVID-19, pretože len tak môžeme utlmiť hlasy pochybovačov a posilniť základy, na ktorých EÚ stojí,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.


      V súvislosti s Konferenciou o budúcnosti Európy, ktorej vlaňajšie spustenie oddialila pandémia koronavírusu, ministri a štátni tajomníci pre európske záležitosti diskutovali najmä o tom, aké dôležité rozhodnutia treba ešte pred začiatkom Konferencie urobiť.


      „Už dávno potrebujeme vážne zhodnotiť stav Európskej únie a načrtnúť jej budúcnosť. Čelíme bezprecedentným výzvam, no príliš často sa zameriavame na zdolávanie problémov, než aby sme konali proaktívne a snažili sa krízam predchádzať. Otvorená diskusia s našimi občanmi o budúcnosti Európy je preto nevyhnutnosťou, ktorá prispeje k obnove dôvery v spoločný európsky projekt,“ uviedol M. Klus.


      Dodal, že je už najvyšší čas rozhodnúť sa, či Konferenciu o budúcnosti Európy usporiadame aj v čase pandémie, a teda najmä digitálnou formou, alebo ju vzhľadom na prísne protipandemické opatrenia vo viacerých štátov EÚ odložíme na neskôr.


      Štátny tajomník MZVEZ SR zároveň ubezpečil Portugalsko, že v čase predsedníctva v Rade EÚ môže počítať so silnou podporou zo strany Slovenska.


      „Obzvlášť vítame významnú úlohu politiky súdržnosti a priaznivo sa pozeráme aj na posilnenie sociálneho rozmeru EÚ. Je dôležité zamerať sa na zotavenie EÚ po koronakríze, no mali by sme pokročiť nielen v ekonomickej obnove, ale aj v zelenej a digitálnej transformácii,“ priblížil Martin Klus.


      Slovensko bude podľa neho podporovať portugalské predsedníctvo aj v otázke boja proti dezinformáciám a zvyšovania zodpovednosti sociálnych platforiem. V tejto súvislosti môže zohrať zásadný význam aj pokrok v zákonoch o digitálnych službách na európskej úrovni.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “M. Klus: COVID-19 certifikáty môžu uľahčiť bezpečné cestovanie v EÚ a odbremeniť občanov od zbytočnej byrokracie

  • 18. januára 2021 at 23:39
    Permalink

    No tak tento chlapcok z BB, este donedavna prezident to Rotary klubu BB, je velmi uhladeny nenapadny, ale velky vychcanek. No a je velka bieda ze ma pravo hovorit ako zastupca Slovenska a jeho slova su oficialnym postojom SR v zahranici a teda navonok aj volou ludu, ktory ide dobrovolne na porazku, takze zlutovanie mat mocnosti nebudu a TO ANI OMYLOM. VED SAMI SME TO CHCELI.

    Reply
  • 19. januára 2021 at 8:47
    Permalink

    Tento idiot je hanbou nielen pre obyvateľov BB, ale celého Slovenska.

    Reply
  • 19. januára 2021 at 9:52
    Permalink

    To, čo Slovensko reprezentuje, v zahraničí je hrôza§§§

    Reply
  • 19. januára 2021 at 19:40
    Permalink

    koľko si za to dostal?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *