M. Kolíková: Sudcovia budú môcť vysvetliť aj neprávoplatné rozhodnutie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 31. decembra (TASR) – Sudcovia budú môcť pred verejnosťou vysvetliť svoje rozhodnutia aj v prípade, ak ešte nie sú právoplatné. V rozhovore pre TASR to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Vyplýva to z pozmeňovacieho návrhu v rámci zákona o reforme súdnictva, ktorý v decembri schválil parlament a účinnosť nadobudne od 1. januára 2021. „Podľa platnej právnej úpravy sa sudca môže vyjadrovať len k právoplatným rozhodnutiam. Ale sú rozhodnutia, a sami sme toho svedkami, ktoré sú ešte živé, nie právoplatne skončené, ale verejnosť o nich diskutuje,“ argumentuje šéfka rezortu spravodlivosti.

Ďalšia právna úprava umožní členom trestného senátu vyjadriť odlišný názor v prípade rozsudkov súdu v trestných veciach. „Tiež považujeme za dôležité, aby bolo zrejmé, aký bol pomer hlasov v danom rozhodnutí. To znamená, že v trestných veciach budeme vedieť, akým pomerom hlasov sa rozhodlo,“ doplnila s tým, že bude zároveň možné zverejniť pomer hlasov senátov v trestných veciach, ktoré boli rozhodnuté aj pred začiatkom účinnosti zákona.

„Myslím si, že je to správne. Často sa diskutuje o rozhodnutiach a aj o pomere hlasov, ktorý mohol byť v skutočnosti iný. Keď už diskutujeme, tak nech je to o veciach, kde sú jasné fakty,“ poznamenala Kolíková.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *