M. Kolíková zváži možnosť navrhnúť kandidátov na šéfa ÚŠP, ak ich nebude dosť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 11. decembra (TASR) – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zváži svoju právomoc navrhovať kandidátov na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ak by nebol dostatok uchádzačov. Vyplýva to z jej stanoviska, ktoré TASR poskytol hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.


      „Som si vedomá svojej právomoci navrhnúť kandidáta na špeciálneho prokurátora. Ale to, čo som hovorila aj pri kandidátoch na generálneho prokurátora, platí aj v tomto prípade. Bude ma zaujímať, či je dostatok kandidátov na tento post. Ak tomu tak nebude, môžem zvážiť využitie tohto oprávnenia a navrhnúť kandidáta,“ uviedla ministerka.


      Návrhy kandidátov na post špeciálneho prokurátora môžu kompetentné organizácie podať do 8. januára 2021 do 16.00 h. Poslanci Národnej rady (NR) SR majú špeciálneho prokurátora voliť na schôdzi, ktorá sa začne 26. januára 2021. Životopisy uchádzačov zverejní kancelária NR SR na svojom webe. Kandidáti budú musieť prejsť verejným híringom v parlamentnom ústavnoprávnom výbore. NR SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan K. vzdal tejto funkcie.


      Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.


      Kandidátov môžu navrhovať poslanci NR SR, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, generálny prokurátor, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV).

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *