M. Žilinka: Osobne sa zúčastním na rekonštrukcii skutku M. Lučanského

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 7. januára (TASR) – Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa osobne zúčastní na rekonštrukcii skutku, ktorý predchádzal úmrtiu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Rekonštrukcia sa uskutoční po vyhodnotení kamerových záberov aj záznamov z počítačových sietí súvisiacich s otváraním a zatváraním dverí v celách a po ich porovnaní s výpoveďami svedkov. Žilinka o tom informoval novinárov po tom, čo sa zúčastnil na brannobezpečnostnom výbore v parlamente.

„Je to, myslím si, prvýkrát, čo si na úkonoch trestného konania v takejto veci vyhradil účasť priamo generálny prokurátor. Dávam garanciu a dal som ju aj poslancom národnej rady aj celej spoločnosti, že urobíme v rámci trestného konania všetky nevyhnutné úkony tak, aby sme sa dozvedeli pravdu. V prípade, že budú splnené podmienky na vyvodenie či už disciplinárnej alebo trestnej zodpovednosti, aby tak bolo urobené,“ povedal šéf prokurátorov.

Poslancov na výbore Žilinka informoval o začatí trestných stíhaní. Okrem skutkov súvisiacich s udalosťami z 29. a 30. decembra minulého roka sa podľa jeho slov začalo trestné stíhanie pre poškodenie zdravia Lučanského, ku ktorému malo dôjsť 9. decembra.

Trestné stíhanie sa začalo pre dva skutky, trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s trestným činom ublíženia na zdraví a pre samostatný skutok marenia úlohy verejným činiteľom. Okrem charakteru mechanizmu vzniku a podielu iných osôb na vzniku zranení Lučanského sa podľa Žilinku bude skúmať aj to, či príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) vykonali všetky adekvátne opatrenia zodpovedajúce zdravotnému a psychickému stavu policajného exprezidenta a tiež opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti jeho života a zdravia vo výkone väzby.

„Trestné stíhania sú nastavené tak široko, že prakticky všetky skutočnosti týkajúce sa oboch incidentov z hľadiska zranení a následku, ako aj z hľadiska postupov a činnosti príslušníkov ZVJS, budú posúdené v rámci trestného konania,“ priblížil generálny prokurátor.

Poslancov tiež Žilinka informoval o vykonaní neodkladných úkonov trestného konania aj o zaisťovacích úkonoch tak, „aby v neskoršom štádiu trestného konania nemohlo byť spochybňované, že bolo manipulované s týmto alebo oným dôkazom“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “M. Žilinka: Osobne sa zúčastním na rekonštrukcii skutku M. Lučanského

 • 7. januára 2021 at 20:34
  Permalink

  A pri tej rekonštrukcii si, pán generálny prokurátor, kľudne vyskúšajte aj oficiálne šírený spôsob samovraždy, a to obesením po ležiačky na teplákovej bunde.
  Klídek, neublížite si…

  Reply
 • 7. januára 2021 at 22:23
  Permalink

  Dúfam že už konečne dostane k Černákovi aj tú gambatú sviňu

  Reply
 • 8. januára 2021 at 1:03
  Permalink

  Myslis chazara Lipsteina?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *