Maďarsko a Poľsko vyzvú Súdny dvor EÚ preskúmať mechanizmus právneho štátu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 10. decembra (TASR) – Poľsko a Maďarsko sa obrátia na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu so žiadosťou, aby preskúmal, či je nový mechanizmus prepájajúci eurofondy so zásadami právneho štátu v súlade s legislatívou Európskej únie. Uviedol vo štvrtok týždenník Politico na svojej webovej stránke.

Varšava a Budapešť blokovali schválenie dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027 a s ním spojeného plánu obnovy práve kvôli uvedenému mechanizmu. Tesne pred dvojdňovým summitom sa však nemeckému predsedníctvu v Rade EÚ podarilo s oboma krajinami dosiahnuť kompromisnú dohodu o odblokovaní rozpočtu, ktorá predvída možnosť vyjadrenia sa v tejto veci najvyššej súdnej inštancie EÚ.

Politico spresnil, že poľsky premiér Mateusz Morawiecki a predseda maďarskej vlády Viktor Orbán počas spoločnej tlačovej konferencie v rámci prebiehajúceho summitu potvrdili, že chcú túto možnosť využiť.

Obaja uviedli, že sa obrátia na Súdny dvor EÚ, či je mechanizmus právneho štátu prepojený na rozpočtové plány Únie legálny. Morawiecki zdôraznil, že je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa preverilo, či je uvedený mechanizmus naozaj v súlade s právnymi predpismi EÚ.

Maďarsko aj Poľsko v spore so zvyškom EÚ si vybojovali ústupok, že Európska komisia (EK) nebude nový právny mechanizmus implementovať, kým nerozhodne Súdny dvor v Luxemburgu.

Zdroje z Európskeho parlamentu, ktorý trvá na plne funkčnom mechanizme právneho štátu, medzitým naznačili, že rozhodnutie luxemburskej súdnej inštancie môže trvať aj vyše roka, čo fungovanie tohto nástroja oddiali o jeden až dva roky.

Iný pohľad na vec však vo štvrtok predstavila podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, keď v správe pre médiá uviedla, že rozhodnutie Súdneho dvora nemusí trvať tak dlho.

„Očakávam, že konanie prebehne rýchlo. Z môjho pohľadu hovoríme skôr o mesiacoch ako o rokoch,“ opísala situáciu. A ocenila, že kompromisná dohoda pod taktovkou Nemecka ponechala „nedotknutý“ text právneho nariadenia o prepojení čerpania financií EÚ s právny štátom, ako aj hlasovanie kvalifikovanou väčšinou v Rade EÚ. Pripomenula, že v eurokomisii prišla s týmto nápadom už v roku 2017 a trvalo dlho, kým sa táto regulácia stala skutočnosťou.

„Únia musí byť lepšie vybavená na riešenie následkov spôsobených nedostatkami právneho štátu, ktoré v tomto prípade majú vplyv na rozpočet. Dlhujeme to občanom EÚ. Musíme si vážiť ich peniaze,“ odkázala česká eurokomisárka.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *