Maďarsko nevyhostí ruských diplomatov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Budapešť 29. apríla (TASR) – Maďarsko v kauze výbuchov v muničnom sklade vo Vrběticiach vyjadrilo solidaritu Českej republike, zatiaľ však ďalšie kroky neplánuje, povedal vo štvrtok pre komerčnú televíziu RTL šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó. Budapešť teda podľa jeho slov ruských diplomatov nevyhostí, ako to urobili zvyšné krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) – Česko, Poľsko i Slovensko, ale aj pobaltské štáty

Moskva v stredu oznámila, že Rusko vyhostí troch pracovníkov slovenského veľvyslanectva v Moskve v odvete za gesto solidarity Slovenska s Českou republikou v kauze výbuchov v muničnom sklade vo Vrběticiach. Územie Ruska budú musieť do týždňa opustiť aj dvaja zamestnanci litovského veľvyslanectva a po jednom zamestnancovi diplomatických misií Lotyšska a Estónska.

Česká republika 17. apríla oznámila, že vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Rusko v odvete oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Spravodajský server hirklikk.hu s odvolaním sa na webový server euractiv.com pripomenul, že predsedovia vlád V4 prijali v pondelok spoločné vyhlásenie odsudzujúce Rusko, avšak tvrdšie sformulovanému postoju, ktoré navrhovalo Poľsko, zabránil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Varšava navrhovala vyzvať Moskvu, aby zastavila projekt plynovodu Severný prúd 2, spájajúci Rusko s Nemeckom, pričom do tohto vyhlásenia voči Rusku chcela zakotviť aj rozhodné stanovisko k Ukrajine a Bielorusku.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Maďarsko nevyhostí ruských diplomatov

 • 29. apríla 2021 at 12:32
  Permalink

  Žijem celý život na národnostne zmiešanom území. Nikdy som s maďarsky hovoriacimi spoluobčanmi nemal problém. Nacionalistu zo mňa spravila agenda maďarských politických strán na Slovensku (dvojjazyčné názvy a podobne).
  Jedno však treba Maďarom uznať (tým skutočným – za Dunajom a nie tým úbožiakom na Slovensku, ktorými pohŕdajú aj ich „súkmeňovci“ z Maďarska). A to, že si svoju identitu bránia všetkými silami, že si spravia čo je pre nich najlepšie, aj keby ostatní skákali od jedu. A tak sa majú skutoční štátnici, ktorým záleží na národe ktorý zastupujú aj správať!
  Stačí sa pozrieť na:
  – pomaďarčovanie tam žijúcich Slovákov
  – žiadne dotácie a úľavy slovenským školám
  – žiadne dvojjazyčné názvy v pohraničí (Slovensko končí na hraničnom prechode)
  – neovládaš maďarský jazyk? – nič na úrade nevybavíš (a my tu máme tlmočníkov)
  – prišla vlna migrácie? – postavili plot
  – EU chcela kvóty? – poslali EU do zadku
  – prišiel COVID? – očkujú SPUTNIK-om aj keď celá EU sa ide zblázniť
  – Česi si vymysleli kravinu so skladom? – Maďari nikoho nevyhostia

  Mali by sme si brať príklad a nie ich odsudzovať. Keby každý štátnik tak bránil svojich občanov, nebola by migrácia, neboli by problémy, nebola by EU.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *