Manifest komunistickej strany vyšiel pred 170. rokmi

Po Európe mátoží strašidlo — strašidlo komunizmu. K svätej honbe proti tomuto strašidlu spojili sa všetky mocnosti starej Európy, pápež i cár, Metternich i Guizot, francúzski radikáli i nemeckí policajti,“ tak začína jeden z najzásadnejších manifestov v dejinách ľudstva.

Pred 170. rokmi, 21. februára 1848, Karel Marx a Friedrich Engels vydali „Manifest komunistické strany“ – základný dokument hnutia revolučného komunistického hnutia.
Marx a Engels ponúkli úplne nový interpretáciu dejín ľudstva, podľa ktorej sú „dejiny všetkých doterajších spoločností sú dejinami triednych bojov. Slobodný a otrok, patricij a plebejec, barón a nevoľník, cechový majster a tovariš, prosto utláčateľ a utláčaný, stáli proti sebe vo večnom protiklade, zvádzali neprestajný raz skrytý, raz zas otvorený boj, ktorý sa zakaždým skončil revolučným pretvorením celej spoločnosti alebo spoločným zánikom bojujúcich tried.“

Čím je aktuálne manifest pre 21. storočie? Oficiálne zdroje uvádzajú, že 5 až 8 ľudí vlastní taký majetok ako chudobnejšia druhá polovica ľudí planéty Zem; 0,7 až 1% svetovej populácie vlastní 45,6% svetového bohatstva (uvádza to J&T);  62 (Oxfam) najbohatších sveta vlastni bohatstvo rovné bohatstvu 3 miliárd ľudí, 842 miliónov ľudí žije v hlade alebo s nedostatočným zabezpečením potravy a denne od hladu zomrie 21 000 ľudí, čo ročne robí zhruba 7,6 milióna ľudí (OSN). Vo svete zostáva zhruba 1/3 potravín neskonzumovaných, pritom iba ¼ z tých neskonzumovaných by dokázala vyriešiť hlad vo svete (OSN). Tento systém je dokázateľne o monopolizácii, koncentrácii bohatstva, zadlžovaní obyvateľov, vykorisťovaní a morálnej degradácii prostredníctvom mediálnej manipulácie. Konzumuj, nakupuj, pracuj.Voľný trh vedie k obchodnej feudalite (čo predpovedali Fouriér aj Lenin) a ovplyvňovaniu vlád v prospech obchodných záujmov. Systém má v sebe zakódovaný svoj zánik, ktorý pramení z antagonistických vzťahov a záujmov. Ekonomický imperializmus totiž vedie k získavaniu nových trhov, bez ktorých je ďalšia akumulácia kapitálu nemožná a rovnako je nemožný nekonečne rastúci dlh, zvyšovanie cien, plundrovanie prírody a masová nadspotreba. Finančné krízy odhalili neschopnosť vládnucich tried (banky, korporácie, kartely, monopoly) spravovať moderné výrobné sily. Globalizovaný neoliberalizmus je teda slepou uličkou ľudstva, nakoľko spája štáty iba za účelom generovania vyšších ziskov.
Skeptici, ktorí čítate tento odkaz zamyslite sa. Tento systém je dokázateľne neudržateľný. Alternatívou je vzájomne prospešné spájanie za účelom vyššej úrovne spoločností, kde bude platiť zásada každému podľa jeho schopností a jeho potrieb stanovených kritériom dôstojného života. Prečo toľko ľudí zbytočne zomiera, keď už dnes máme zdroje a technológie na uskutočnenie utópie pre celé ľudstvo? Nemala by každá civilizovaná občianska spoločnosť garantovať dodržanie občianskych a ľudských práv, predovšetkým ľudskej dôstojnosti a primeraných podmienok na zabezpečenie materiálnych a duchovných potrieb každého sveto-občana tejto planéty?

Celý manifest si môžete zdarma prečítať na Marxist.org tu (slovenčina) a tu a tu (čeština).

Text manifestu bol populárnou formou predstavený v závere filmu Mladý Karl Marx.

Známy manifest končí legendárnym heslom: „Proletári všetkých krajín, spojte sa!“

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


7 thoughts on “Manifest komunistickej strany vyšiel pred 170. rokmi

 • 28. februára 2018 at 12:00
  Permalink

  Uvítal by som v Davdva popri spomienkach aj nejakú reakciu na šikanu Vášho novinárskeho kolegu T.E.Rostasa. Člen vládnej strany, ktorá tu zaviedla diktatúru a vlečie nás do vojny s Ruskom, tu priestor dostáva. Raz som Vám už povedal, že po Kotlebovcoch pôjdu aj po Vás/nás, pretože s Vašimi/našimi názormi predstavujete/predstavujeme alternatívu pre jestvujúci systém. Ďalšia „medzizastávka“ je Rostas, pretože je viditeľnejší než Davdva. Takže zatiaľ kľud, že?

  Reply
  • 1. marca 2018 at 8:34
   Permalink

   Imrich: 1, dal som k tomu vyjadrenie na svojom profile, 2, včera som to osobne riešil, 3, L. B. nie je člen strany, a jeho možnosti sú značne obmedzené, 5, ak by aj členom bol, DAV2 je hlavne médium, ktoré dáva priestor mnohým názorom, nie sme politická strana; 6, proti majdanizácii slovenskej spoločnosti som už napísal desiatky článkov, takže nechápem to rozhorčenie

   Reply
   • 1. marca 2018 at 10:36
    Permalink

    Osobný profil je iné a mlčanie internetového magazínu iné. Formálne členstvo/nečlenstvo v strane je nepodstatné. Dôležité je, že hlasuje v parlamente za všetky tie smerácke legislatívne svinstvá.

    Reply
    • 1. marca 2018 at 10:52
     Permalink

     Dobrý deň pán Juhár, chcel by som len krátko vstúpiť do diskusie. Pravdou je, že nie je v našich možnostiach reagovať na každú tému, keďže niesme veľké médium a nieje to naším zdrojom obživy, len dobrovoľnou činnosťou vo voľnom čase. Každopádne radi uverejníme aj od Vás príspevok k tejto, alebo inej téme keď nám pošlete, taktiež aj do budúcna Vám radi dáme priestor.

     Reply
 • 28. februára 2018 at 12:46
  Permalink

  To EGOISTI nepochopia!

  Reply
 • Pingback:VIDEO: Ľuboš Blaha a Vladimír Manda prednášali o Marxovi a súčasnej ľavici - DAV DVA - kultúrno-politický magazín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom
%d blogerom sa páči toto: