Marián Varga odišiel do hudobného neba

Hudbu Collegium Musicum som počúval od raného detstva…Neviem si ani predstaviť život bez pesničiek ako Ulica plná plášťov do dažďa, Suita po tisíc a jednej noci, Monumento, Hommage à J.S.Bach, Conceto in D, Mikrokozmos, PF 1972, Piesne z kolovrátku či nezabudnuteľné klávesové nástroje v hudbe Prúdov či Zelenej pošty s Pavlom Hammelom.

Marián Varga bol, je a bude nesmrteľným fenoménom slovenskej nielen populárnej, ale aj vážnej hudby a slovenskej kultúry v celku. Nie náhodou držal ochrannú ruku nad Collegium Musicum aj vtedajší minister kultúry Miroslav Válek, ktorý kapele mnoho krát pomohol. Varga o Válkovi prehlásil, že bol „najinteligentnejším politikom medzi komunistami“ a oceňoval jeho básne, z ktorých najznámejšiu „Smutnú rannú električku“ sám zhudobnil. Na Vargovi si cením, že dokázal aj napriek odlišnému politickému názoru oceniť charakter človeka. Vráťme sa ale k hudbe: leto bez Zelenej Pošty, jeseň bez Zvonky zvonte a zimu bez Konvergencií si neviem ani predstaviť. A neviem si predstaviť ani svoje bubnovanie bez vplyvu Collegium Musicum. Varga miloval Keitha Emersona, no podarilo sa mu čosi viac, než bežným art-rockovým hudobníkom 70. rokov – podarilo sa mu vytvoriť hudbu, v ktorej zanechal otlačok slovenskej originálnej stopy, ktorá mala celosvetový ohlas.
Do smrti nezabudnem na stretnutie s Mariánom Vargom na festivale Víkend legiend, kedysi v dávnom roku 2009. Marián Varga si zapálil doutník a posadil sa vedľa hlavného stanu, kde sa s ním všetci chceli fotiť. Prišli sme k nemu, vzdali ódy na jeho hudbu, na to akú ma magickú silu a on svojim typickým hlasom povedal iba: „Aňo..“ Druhým silným zážitkom bol koncert Collegium Musicum v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Na ten taktiež nikdy nezabudnem. Pri počutí Suity po tisíc a jednej noci a Ulice plnej plášťov do dažďa naskakovali zimomriavky…

Úmrtie fyzického tela neohrozí nesmrteľnosť hudby. Odpočívajte v pokoji pán umelec, kým vaša hudba bude hrať na veky…

S Mariánom Vargom sa prišiel spevom rozlúčiť aj dlhoročný kolega Pavol Hammel


Foto: Autor článku a Marián Varga na festivale Víkend Legiend

Na našich stránkach poskytujeme priestor skutočne pestrej palete názorových línií, predstavujúcich alternatívu voči súčasnému zriadeniu. Preto čitateľov upozorňujeme, že nakoľko i samotní členovia redakčného kolektívu DAV DVA, spolupracovníci či korešpondenti vzišli z rôznych prúdov, v partikulárnych otázkach sa ich výklady a postoje môžu líšiť či si dokonca miestami protirečiť. Iba názorová pluralita totiž umožňuje skutočne plodnú a hodnotnú diskusiu s potenciálom vygenerovať tie najlepšie myšlienky, schopné načrtnúť pôdorys pre nové spoločensko-ekonomické zriadenie, zohľadňujúce potreby 21. storočia.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Marián Varga odišiel do hudobného neba

 • 19. augusta 2017 at 10:38
  Permalink

  No hej – ale čo z toho keď to bol pravičák ako remeň…. ?

  Známych umelcov s (ultra)pravicovými názormi je tu za vagón, ale ak si máme spomenúť na nejakého umelca s ( aspoň ) príklonom k ľavici … no nemôžeme si spomenúť ani na jedného. A vy poznáte nejakého ?

  Aj toto svedčí o nezdravom stave našej spoločnosti…

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom
%d blogerom sa páči toto: