Marija Zacharovová: Česká republika v diplomatickom konflikte s Ruskou federáciou koná na objednávku a nemá to nič spoločné s diplomaciou

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Moskva 22. apríla (TASR) – Česká republika v diplomatickom konflikte s Ruskou federáciou koná na objednávku a nemá to nič spoločné s diplomaciou, vyhlásila vo štvrtok hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„Na takéto správanie je jednoducho objednávka. Nemá to nič spoločné s ničím, čo súvisí so zdravým rozumom, pragmatizmom a diplomaciou. Práce na objednávke prebiehajú, pretože inak nie je možné vysvetliť logiku týchto krokov“, uviedla podľa agentúry TASS Zacharovová.

Podľa nej sú komentáre Prahy k vyšetrovaniu výbuchov v Českej republike „bezuzdnou protiruskou rétorikou“ a sú v rozpore s princípmi zákona. ,,Nejde o vyhlásenia týkajúce sa vyšetrovania, ide o súbor fráz, ktoré sú z hľadiska vyšetrovania a zákona nezmyselné a ktoré sa potom okamžite vyvrátia,“ dodala hovorkyňa.

Česká republika vyzvala v stredu Rusko, aby do štvrtka 12.00 h SELČ umožnilo návrat všetkých 20 vyhostených zamestnancov českej ambasády v Moskve. V opačnom prípade vyhostí ďalších pracovníkov ruskej ambasády v Prahe. To by znamenalo odchod približne 60 ruských diplomatov, uviedol spravodajský server Novinky.cz.

Moskva takto reagovala na sobotňajšie vypovedanie 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe. Česko sa rozhodlo vyhostiť ruských diplomatov v súvislosti s výbuchmi v areáli muničného skladu vo Vrběticiach z roku 2014, z ktorých sú dôvodne podozriví dvaja ruskí agenti. Vyhostení zamestnanci ruskej ambasády sú podľa českých úradov napojení na ruské tajné služby.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *