Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ilustračné foto: Gladson Xavier – Pexels

     Vstupujeme do týždňa, ktorý by mal rozuzliť koaličné spory a udať tón, na základe ktorého sa bude po politickej stránke ďalej uberať Slovensko. Dôjde k skutočnej rekonštrukcii vlády alebo bude vývoj nasmerovaný k predčasným voľbám? Podarí sa pravicovej vládnej koalícií nájsť konsenzus a pokúsi sa tak dovládnuť?

     Richard Sulík spoločne s Verenikou Remišovou dali v uplynulých dňoch v politickej hre Igorovi Matovičovi šach a to tým, že zachovanie štvorkoalície podmienili jeho odchodom z premiérskeho postu. Mnohým sa zdalo, že je to šach – mat. Igor Matovič však po týždni ukázal, že napriek svojim osobitým povahovým vlastnostiam medzi ktoré patrí chuť po moci, ako aj po pomste, technike politiky naozaj rozumie. Za relatívne dlhé, týždňové obdobie ultimáta, ktoré Sulík udal nie náhodne, bolo evidentné, ako sa špekuluje na všetky strany a ako sa alibistický ostrý jazyk a vyjadrenia medzi koaličnými partnermi utlmujú. Toto obdobie postačovalo aj na to, aby sa ukázalo, kto je kto v koalícii a kto má aký vzťah k samotnému „kráľovi“ Matovičovi. Pomyselnou šachovou figúrkou nakoniec potiahol sám kráľ.

Urobil skutočne majstrovský ťah a v plnej sile sa postavil za rekonštrukciu vlády, ktorú požadujú SaS a beznádejne sa potápajúca strana Za ľudí. Svojim koaličným partnerom ponúkol kreslo premiéra za tvrdých podmienok, ktoré možno nazvať skutočnou rekonštrukciou vlády. Odstúpi, ak vo vláde nebudú sedieť jeho najväčší politický kritici minister hospodárstva Richard Sulík a spravodlivosti Mária Kolíková. Vo svojich podmienkach taktiež odoberá jedno ministerské kreslo Sulíkovým liberálom, ktoré si vykupčili hneď po voľbách. Matovičovmu útoku sa nevyhli ani jeho notorický kritik podpredseda parlamentu Šeliga, ktorého odchod z funkcie v parlamente požaduje a rovnako tak predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Cigániková, ktorej hlavu taktiež požaduje.

Tento ťah kráľa je v skutku majstrovský. Na jednej strane akceptuje podmienky svojich koaličných partnerov a je ochotný odísť z premiérskej funkcie a uhniezdiť sa na nejakom ministerskom kresle (podpredseda vlády) a na druhej strane si stanovil tvrdé personálne podmienky voči svojim koaličným kritikom. Napriek všetkému by jeho vplyv na vládnutí bol rozhodujúci no zodpovednosť neviditeľná. Sulík a Remišová ale hlavne jej strana Za ľudí dostali šach – mat. Neprijať Matovičové podmienky by bola ich momentálna politická prehra a rovnako tak ich prijatie by sa rovnalo tvrdej potupe. V šoku je určite aj prezidentka republiky Čaputová, ktorá už mala na stole noty, podľa ktorých by hrala úradnícka vláda.

Nech táto politická – šachová hra dopadne akokoľvek, len ťažko zaručí stabilné vládnutie tejto koalície. Rozhodujúcim faktorom, ktorý musia mať na zreteli takmer všetci jej účastníci, stále zostáva fakt, že predčasné voľby by pre mnohých znamenali katastrofu. Boli by katastrofou predovšetkým pre projekt exprezidenta Andreja Kisku, rovnako tak pre „rodinu“ Borisa Kolára a nepochybne by otriasli aj matovičovcami. Zatiaľ sa zdá, že novými voľbami by mohli viac mandátov získať len Sulíkovci a tí sú si toho vedomí a už dnes kalkulujú a obchodujú.

     Svoje povinné politické divadlo, či hru, hrá aj opozícia, ktorej nezostáva nič iné ako volať po referende a predčasných voľbách. No nalejme si čistého vína! Jediný z opozičníkov, kto má relevantný a aj úprimný dôvod volať po predčasných voľbách je Pellegríniho Hlas – SD, ktorého chuť do nich umocňujú politické preferencie. Smer – SD, nech by bolo akokoľvek, by novými voľbami stratil svoju súčasnú pozíciu opozičného lídra v parlamente. Kotlebovci, ktorí sú v stave politického trieštenia, by v prípade predčasných volieb boli uvrhnutí do obrovskej neistoty, s vážnou hrozbou, že sa už do parlamentných lavíc nedostanú. Z tohto hlavného dôvodu volanie po predčasných voľbách poslednými dvomi spomenutými subjektami vykazuje známky politického alibizmu a pokrytectva.

     Nech už bude vývoj vo vládnej koalícii, a aj na Slovensku po politickej stránke akýkoľvek, možno tušiť, že celá naša politická scéna sa otriasa v základoch. Výsledkom týchto otrasov v dlhšom časovom horizonte môže byť jej zásadné prekreslenie. Tomuto výrazne dopomáha aj koronavírus a celospoločenská a celo-hodnotová kríza, ktorú so sebou prináša.

22. marca 2021
Jozef Hrdlička 

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *