Merkelová odmieta rovnaké pravidlá pre zaočkovaných a negatívne testovaných, Korčok ide zajtra do Nemecka

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Berlín 26. apríla (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová pred pondelňajšou videokonferenciou s premiérmi 16 spolkových krajín, ktorej témou bude i možné zavedenie väčších slobôd pre osoby zaočkované proti koronavírusu či pre ľudí s negatívnym výsledkom testu, varovala pred tým, aby boli tieto skupiny dávané na jednu úroveň. Informovali o tom agentúra DPA a tiež denník Bild.

„Pre testovaných nemôže platiť to isté, čo pre kompletne zaočkovaných (oboma dávkami vakcín),“ povedala Merkelová na predstavenstve Kresťanskodemokratickej únie (CDU) podľa slov jeho účastníkov. Bezpečnosť pred nákazou, ktorú ponúka očkovanie, je omnoho väčšia, než je to pri testovaní, argumentovala.

Z navrhovaného dokumentu ministerky spravodlivosti Christine Lambrechtovej, o ktorom píše denník Die Süddeutsche Zeitung, vyplýva, že pre zaočkovaných, uzdravených a negatívne testovaných by mali v budúcnosti platiť rovnaké pravidlá. Lambrechtová sa odvoláva na Inštitút Roberta Kocha (RKI), podľa ktorého je riziko nákazy pri všetkých troch menovaných skupinách nízke.

Minister zdravotníctva Jens Spahn na predsedníctve CDU podľa denníka Bild uviedol, že pravidlá týkajúce sa nosenia rúšok a dodržiavania odstupu musia zostať naďalej v platnosti, až kým sa nedosiahne kolektívna imunita. Poukázal tiež na problémy súvisiace s vakcináciou migrantov.

Stedobodom programu tzv. koronavírusového summitu, na ktorý sa v pondelok popoludní virtuálne pripoja premiéri spolkových krajín a Merkelová, bude uvoľňovanie pandemických opatrení pre zaočkovaných či osoby, ktoré ochorenie COVID-19 už prekonali. Má ísť napríklad o miernejšie nariadenia, čo sa týka zákazu vychádzania, o obmedzovania kontaktov, jednoduchšie pravidlá pri vstupe do krajiny zo zahraničia či o prístup do obchodov. Takisto by sa malo diskutovať o tom, ktoré skupiny obyvateľstva dostanú pri očkovaní prednosť.

Predseda Nemeckej lekárskej komory Klaus Reinhardt napríklad navrhol, aby sa zvážila možnosť uprednostniť pri podávaní vakcín mladších ľudí. Tí síce zvyčajne netrpia ťažkým priebehom ochorenia, avšak zároveň sa u nich predpokladá vyššia mobilita. Poukázal tiež na to, že väčšina ľudí nad 60 rokov už bola zaočkovaná. Reinhardt „absolútne“ podporuje zmiernenie obmedzení pre zaočkované osoby.

Bavorský premiér Markus Söder požaduje zase, aby sa od mája zrušilo poradie pre jednotlivé vekové skupiny obyvateľstva. Požaduje tiež vyššiu mieru očkovania u žiakov nad 16 rokov. Šéf CDU Armin Laschet takéto opatrenia žiada najneskôr od júna.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) odcestuje v utorok (27. 4.) na prvú oficiálnu návštevu Nemecka. V Berlíne bude rokovať so svojím nemeckým rezortným partnerom Heikom Maasom. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„V nemeckej metropole šéf slovenskej diplomacie vystúpi aj na podujatí organizovanom nadáciou Körber Stiftung, na ktorom sa bude diskutovať na tému budúcnosti Európy,“ doplnil rezort. Na záver návštevy si minister uctí obete Berlínskeho múru.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *