Michal Albert: Zuzana Čaputová pripomenula významnosť štátnika, ktorý nám ukazuje vytrvalosť a nezlomnosť

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Prezidentka si pripomenula nášho významného politika, od ktorého smrti uplynulo už 102 rokov.

Hlava štátu na sociálnej sieti začala s tým, že o tomto politikovi, ale napríklad aj o vynálezcovi zaujímavých nápadov, sa často hovorilo najmä v súvislosti s jeho smrťou a zabúdalo sa na dielo.

Zásluhy

„Ale dnes, pri 102. výročí historickej udalosti, sa môžeme zhodnúť v jednom: Ani najtragickejšia smrť nemôže prekryť to, kým Milan Rastislav Štefánik bol a čím všetkým sa zaslúžil, že sme sa stali štátotvorným národom samostatného česko-slovenského štátu,“ pripomenula Čaputová.

Pokrok i tradícia

Zdôraznila, že Štefánik mal rád tradície, ale aj prostredie, kde strávil detské časy. „Ale bol – ako sa v jeho časoch hovorilo – aj pokrokár, lebo oceňoval, čo nové a lepšie život ponúka. Bol slovenským národovcom, ktorý svoju vlasť miloval, ale bol aj svetobežníkom, ktorý chcel poznať celý svet,“ povedala o Štefánikovi, ktorý si rád svoje nápady kreslil.

Dobrý človek

Prezidentka dodala, že tento náš významný politik mal aj výborné ľudské vlastnosti. „Bol nábožensky založený vďaka rodičom, ale bol aj voľnomyšlienkár, ktorý veril v slobodu svedomia. Bol citovo založený, ale mal aj dar exaktného myslenia,“ doplnila Zuzana Čaputová.

Sociálny pohľad
No Štefánik mal aj sociálny rozmer, keďže „vyrastal v prostom a chudobnom prostredí“. No zároveň sa naučil pohybovať sa aj v salónnej politike.

Nezlomný
Zuzana Čaputová vyzdvihla aj Štefánikovu charizmu a talentovanosť, no zdôraznila aj obrovského ducha a vytrvalosť.

Multi-talentovaný
„Slávne štefánikovské ´Prebijem sa, lebo sa prebiť chcem´, spôsobilo, že vynikol vo všetkom, do čoho sa pustil,“ uzavrela o vynikajúcom astronómovi, fotografovi, ktorý bol zároveň aj meteorológom, cestovateľom, vojakom i letcom.

„A predovšetkým ako diplomat a štátnik. Česť jeho pamiatke,“ uzavrela hlava štátu. Medzi popularizátorov života a diela Štefánika patrí spisovateľ Jozef Banáš.

Michal Albert

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *