Michal Frič prednášal o nebezpečnej transatlantickej zmluve

Branislav Fábry a Ladislav Michalek v diskusii
Členovia redakcie DAV DVA: Branislav Fábry a Ladislav Michalek v diskusii

Prispievateľ do časopisu DAV DVA Michal Frič prednášal v Novom Slove o tajnej zmluve TTIP. Frič, ktorý vydal o TTIP voľne prístupnú knihu, je politickým poradcom pre rozpočet Európskej únie v rokoch 2010 – 2015 a doktorandom Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Oponentom Friča bol v diskusii štátny tajomník MH SR Rastislav Chovanec.

Už v úvode Michal Frič pripomenul: „TTIP je komplexná dohoda so všetkým čo slovo komplexné obsahuje. … Môžeme hovoriť o detailoch, ale povedzme verejnosti, prečo je taká dôležitá a prečo je nebezpečná.“ Frič pripomenul ohrozenú ochranu životného prostredia, ohrozené sociálne práva pracujúcich , ohrozenie výdavkov na kultúru, školstvo, zdravotníctvo, netransparentnosť tejto zmluvy a ohrozenie zdravia občanov prostredníctvom geneticky modifikovaných potravín. Frič pripomína list o dohode, v ktorom je spomínané utajenie dohody na 30 rokov a dodáva, že je voľne prístupný. Šéf európskych vyjednávačov Ignacio Garcia Bercero potvrdzuje, že EK zablokuje verejný prístup ku všetkým dokumentom súvisiacich s rokovaniami pričom tieto dokumenty majú ostať pre verejnosť utajené po dobu 30 rokov (BERCERO, I.G. 2013. Arrangements on TTIP negotiating documents). Pripomína hrozby nižších miezd a prepúšťaniu a dodáva, že proti TTIP sa stavajú aj Bernie Sanders a Donald Trump. Ďalšou dôležitou pasážou je doložka ISDS, ktorá umožňuje investorovi žalovať štát. Frič pripomína dosahy tejto doložky v už schválených zmluvách, v prípade iných zmlúv. „Táto doložka zapríčinila množstvo arbitrážnych súdov. V Kanade si ľudia povedali, že prídavok do palív je nebezpečný zdraviu a životnému prostrediu… nebudeme ho tam pridávať… na čo americká forma ETYL zažalovala Kanadu na 150 miliónov USD, v milosrdnom vyrovnaní Kanada zaplatila 10 miliónov dolárov, ale musela legislatívu stiahnuť. …. Ekvádor žaloval firmu, ktorá devastovala prírodu. Firma nakoniec neplatila, ani cent, no Ekvádor musel zaplatiť 1,77 dolárov za zrušenie kontraktu.“ Liberalizácia obchodu síce prinesie 10 tisíce nových miest, no zároveň pravdepodobnú stratu 12 milióny pracovných (predsedníčka G. Suzan), a to najmä v poľnohospodárstve.  Podľa Friča je TTIP dôsledkom spoločnosti, v ktorej sa nachádzame – dôsledok toho, ako získavajú najmä obchodníci politickú a finančnú moc.

Záznam spolu s neformálnou diskusiou vytvorila Občianska televízia (Ján Bošanský). Do diskusie sa aktívne zapojili aj členovia redakcie DAV DVA Branislav Fábry a Juraj Janošovský a podujatia sa zúčastnil aj ďalší člen redakcie Ladislav Michalek. Hneď v úvode Fábry pripomenul: „Obdivujem pána štátneho  tajomníka, že si dovolil prísť nakoľko ide o tému, kde nie je ľahké nájsť argumenty v prospech TTIP. Spomínali ste, že sme boli donútení podpísať dohodu s USA o investíciách. Už to slovo donútení je z hľadiska práva problematické, pretože zmluva, ktorá nebola uzavretá slobodne má právo so svojou platnosťou. Nie je výhodnejšie zrušiť zmluvu, ktorá je nevýhodná, pretože žiadna zmluva, ani dohoda nie je nevypovedateľná. Tá alternatíva, že buď musí byť TTIP alebo táto dohoda, to je alternatíva, ktorá nie je jednoznačne nevyhnutná. … Principiálne, prečo si vlastnícke právo investorov má zaslúžiť väčšiu právnu ochranu, než vlastnícke právo neinvestorov, keď podľa našej ústavy (čl.20) má mať vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnakú právnu ochranu aj obsah. … Napriek tomu investor má o právo viac, voči neinvestorovi, obrátiť sa na tzv. investičný súd. Tým vzniká nerovnosť práva medzi dvoma skupina vlastníkov. … Po roku 1989 sa režim legitimizoval rovnosťou foriem vlastníctva, lenže tu vzniká problém s nerovnosťou ochrany vlastníctva, hoc ústava hovorí, že všetky druhy vlastníctva musia mať rovnakú obranu.“ 

Juraj Janošovský v diskusii pripomenul: „EU funguje ako banková únia s nadvládou britských bánk. Podstata odstraňovania bariér je teda iba kamuflážou, kde v pozadí funguje iný finančný oligarchický záujem. Do akej miery TTIP zodpovedá tejto schéme?“

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom