Minister Korčok ako inak : Rusko je bezpečnostnou výzvou pre NATO aj Slovensko

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava/Brusel 1. decembra (TASR) – Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok vyjadril v utorok presvedčenie, že silná Severoatlantická aliancia pripravená na výzvy budúceho desaťročia je životným záujmom Slovenska. Ďalej označil Rusko za bezpečnostnú výzvu pre Alianciu aj pre SR ako jednu z jej členských krajín.

Korčokove vyjadrenia zazneli v prvý deň dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO, ktoré prebieha formou videokonferencie.

Na úvod rokovaní sa ministri venovali odporúčaniam expertov, ktoré upozorňujú na potrebu ďalšej politickej adaptácie Severoatlantickej aliancie v meniacom sa bezpečnostnom prostredí a podčiarkujú potrebu reagovať na budúce, aj nevojenské bezpečnostné výzvy.

Ministri hovorili aj o budúcej podobe výcvikovej misie NATO v Afganistane, o ktorej rozhodnú ministri obrany Aliancie vo februári 2021 po zvážení aktuálnej situácie. V misii Rozhodná podpora (Resolute Support Mission – RSM) aktuálne pôsobí 18 slovenských vojakov.

Ďalšou témou rokovania ministrov zahraničných vecí bolo Rusko a jeho vplyv na bezpečnosť spojencov z NATO. Rusko pre Alianciu, aj pre SR ako jednu z jej členských krajín, predstavuje komplexnú bezpečnostnú výzvu, na ktorú je podľa Korčoka potrebné primerane reagovať.

Spojenci si podľa neho želajú dialóg s Moskvou o témach spoločného záujmu, o čo však musí prejaviť záujem aj ruská strana.

Účastníci videokonferencie diskutovali aj o možnostiach podpory NATO pre partnerov v regióne Blízkeho východu, severnej Afriky a Sahelu.

Vo svojom vystúpení šéf slovenskej diplomacie tiež upozornil na situáciu na západnom Balkáne, ktorú ani po 25 rokoch od podpisu Daytonských dohôd stále nie je možné považovať za stabilizovanú.
TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Minister Korčok ako inak : Rusko je bezpečnostnou výzvou pre NATO aj Slovensko

 • 1. decembra 2020 at 22:46
  Permalink

  NATO JE DINOSAURÍ RELIKT STUDENEJ VOJNY
  Vojenské pakty vznikali chronologicky:
  Západná únia – predchodca NATO založená roku 1948
  Dodnes existujú tri pakty: NATO, ANZUS SEATO, vo všetkých má členstvo USA.

  Pakt NATO vznikol roku 1949, (členovia 28 europ, ai. krajín, vrátane USA)
  Pakt ANZUS vznikol roku 1952, (člen Austrália, N.Zéland, USA)
  Pakt SEATO vznikol roku 1954, (Austr., Franc., N.Zéland, Pakistan, Filip., Thaj.,VB, USA)
  Pakt CENTO vznikol roku 1955, (zánik 1979, Irán, Irak, Pakistan, Turecko, VB)
  a tým geostrategické obkľúčenie Sovietskeho zväzu bolo dokončené.
  Vojenský pakt, ako odpoveď
  – Varšavská zmluva, vznikol 14.mája 1955!!!! (zánik 1989, likvidácia 31.3.1991)

  Už len z týchto rokov vzniku paktov je odhalená „mierumilovnosť“ Západnej buržoázie.
  Znova sa v súčasnosti zopakovala situácia, keď predvojnová západná spoločnosť ukazovala
  huškajúcim prstom Hitlerovi na Východ. Paradoxne dostala prvá po prstoch práve ona.
  Keď pri zakladaní NATO požiadal vtedajší Sovietsky zväz o prijatie, bol odmietnutý.
  Už len z tohto jednoduchého faktu vyplýva, PROTI komu bol tento „obranný“ pakt namierený a teda, že sa jedná o ÚTOČNÝ pakt.

  Keď nedávno Putin ukazoval predstaviteľom Západu kópiu tej prihlášky z čias vzniku NATO, zriedkaktorému dotknutému predstaviteľovi a novinárovi Západu sa to chcelo veriť.
  Dnes už to vidia nielen ľavičiari. Nemecký pravicový politik Wimmer sa jednoznačne vyhranil (keď potvrdil švajčiarskemu historikovi Daniele Ganserovi, že NATO – je útočné spoločenstvo.) a to jednoducho nepotrebuje ďalší komentár.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *