Bratislava/Brusel 1. decembra (TASR) – Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok vyjadril v utorok presvedčenie, že silná Severoatlantická aliancia pripravená na výzvy budúceho desaťročia je životným záujmom Slovenska. Ďalej označil Rusko za bezpečnostnú výzvu pre Alianciu aj pre SR ako jednu z jej členských krajín.
Korčokove vyjadrenia zazneli v prvý deň dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO, ktoré prebieha formou videokonferencie.
Na úvod rokovaní sa ministri venovali odporúčaniam expertov, ktoré upozorňujú na potrebu ďalšej politickej adaptácie Severoatlantickej aliancie v meniacom sa bezpečnostnom prostredí a podčiarkujú potrebu reagovať na budúce, aj nevojenské bezpečnostné výzvy.
Ministri hovorili aj o budúcej podobe výcvikovej misie NATO v Afganistane, o ktorej rozhodnú ministri obrany Aliancie vo februári 2021 po zvážení aktuálnej situácie. V misii Rozhodná podpora (Resolute Support Mission – RSM) aktuálne pôsobí 18 slovenských vojakov.
Ďalšou témou rokovania ministrov zahraničných vecí bolo Rusko a jeho vplyv na bezpečnosť spojencov z NATO. Rusko pre Alianciu, aj pre SR ako jednu z jej členských krajín, predstavuje komplexnú bezpečnostnú výzvu, na ktorú je podľa Korčoka potrebné primerane reagovať.
Spojenci si podľa neho želajú dialóg s Moskvou o témach spoločného záujmu, o čo však musí prejaviť záujem aj ruská strana.
Účastníci videokonferencie diskutovali aj o možnostiach podpory NATO pre partnerov v regióne Blízkeho východu, severnej Afriky a Sahelu.
Vo svojom vystúpení šéf slovenskej diplomacie tiež upozornil na situáciu na západnom Balkáne, ktorú ani po 25 rokoch od podpisu Daytonských dohôd stále nie je možné považovať za stabilizovanú.
TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
NATO JE DINOSAURÍ RELIKT STUDENEJ VOJNY
Vojenské pakty vznikali chronologicky:
Západná únia – predchodca NATO založená roku 1948
Dodnes existujú tri pakty: NATO, ANZUS SEATO, vo všetkých má členstvo USA.
Pakt NATO vznikol roku 1949, (členovia 28 europ, ai. krajín, vrátane USA)
Pakt ANZUS vznikol roku 1952, (člen Austrália, N.Zéland, USA)
Pakt SEATO vznikol roku 1954, (Austr., Franc., N.Zéland, Pakistan, Filip., Thaj.,VB, USA)
Pakt CENTO vznikol roku 1955, (zánik 1979, Irán, Irak, Pakistan, Turecko, VB)
a tým geostrategické obkľúčenie Sovietskeho zväzu bolo dokončené.
Vojenský pakt, ako odpoveď
– Varšavská zmluva, vznikol 14.mája 1955!!!! (zánik 1989, likvidácia 31.3.1991)
Už len z týchto rokov vzniku paktov je odhalená „mierumilovnosť“ Západnej buržoázie.
Znova sa v súčasnosti zopakovala situácia, keď predvojnová západná spoločnosť ukazovala
huškajúcim prstom Hitlerovi na Východ. Paradoxne dostala prvá po prstoch práve ona.
Keď pri zakladaní NATO požiadal vtedajší Sovietsky zväz o prijatie, bol odmietnutý.
Už len z tohto jednoduchého faktu vyplýva, PROTI komu bol tento „obranný“ pakt namierený a teda, že sa jedná o ÚTOČNÝ pakt.
Keď nedávno Putin ukazoval predstaviteľom Západu kópiu tej prihlášky z čias vzniku NATO, zriedkaktorému dotknutému predstaviteľovi a novinárovi Západu sa to chcelo veriť.
Dnes už to vidia nielen ľavičiari. Nemecký pravicový politik Wimmer sa jednoznačne vyhranil (keď potvrdil švajčiarskemu historikovi Daniele Ganserovi, že NATO – je útočné spoločenstvo.) a to jednoducho nepotrebuje ďalší komentár.